تومور هیپوفیز

دکتر صمدیان 

به توده هایی که به صورت غیر عادی در غده هیپوفیز تشکیل می شن، یا آدنوم هیپوفیز گفته می شه. تومورغده هیپوفیز با تولید زیادتر از اندازه بعضی از هورمونا موجب برهم زدن تعادل هورمونا می شه حالا خوبیش اینه بیشتر تومورهای هیپوفیز غیر سرطانیه، به این معنا که این توده ها به بافت های دور و بر خود و بقیه نقاط مغز منتشر نمی شه.

علائم و نشونه ها تومور غده هیپوفیز

همه ی آدمایی که به تومور هیپوفیز گرفتار هستن، همه این علائم رو مشاهده نمی کنن. نشونه هایی که در مریض بروز می کنه بسته به نوع تومور و اندازه و شکل اون می تونه خیلی فرق داشته باشه. بعضی تومورهای هیپوفیز ممکنه هیچ نشونه هایی نداشته باشن. فشار این تومور با تحریک ترشح هورمون های تولید شیر، بیشتر باعث ترشح شیر در زنائی که باردار نیستن و هم اینکه مشکل در عادت ماهانه می شه. ترشح هورمون رشد هم منتهی به بزرگ شدن خطوط چهره، کلفت شدن صدا و افزایش ضخامت انگشتان می شه. . از دیگر علائم این تومور میشه به موارد زیر اشاره کرد :

 • سردرد و آسیب بینایی در اثر فشار تومور به بافت مغز
 • سرخی صورت
 • ضعف عضلات و استخون
 • فشار خون بالا و ضربان قلب بی نظم
 • دست و پاهای بزرگ (آکرومگالی)
 • تغییرات چرخه قاعدگی
 • کبودشدگی سریع
 • تحریک پذیری، اضطراب، افسردگی ، خستگی و احساس ضعف

هر کدوم از این علائم ممکنه نشون دهنده مریضی دیگه باشن ، بنابریان واسه تشخیص درست و گذروندن مراحل درمان حتما باید بوسیله جراح مغز و اعصاب معاینه شید.

تشخیص و درمان تومور هیپوفیز

آزمایشاتی که دکتر واسه تشخیص تومور هیپوفیز تجویز می کنه عبارتند از:

 • آزمایش خون و آزمایش ادرار
 • انجام عکسبرداری از سر
 • تست بینایی

تومورهای هیپوفیز از شایع ترین تومورهای مغزی و قابل درمان هستن و نیاز به پیگیری دقیق دارن. جراحی درمان اصلی واسه برداشتن تومور هیپوفیز همراه با باقی گذاشتن قسمتهای سالم اون  است. درمان بعدی رادیوتراپیه. در بعضی موارد، درمان دارویی استفاده می شه.

در جراحی آندوسکوپی هیپوفیز از ابزاری به نام آندوسکوپ استفاده می شه. آندوسکوپ یه لوله باریک و محکمه که یه میکروسکوپ، چراغ و دوربین در داخل اون قرار داره. آندوسکوپ از راه بینی وارد بدن می شه. تصویر دوربین روی یه تلویزیون پخش شده و به جراح امکان مشاهده وسیله ها رو می دهد.

دکتر صمدیان

تصویر بالا مربوط به مریض خانوم ۳۱ ساله س که با دوبینی و سردرد و کاهش بینایی به مطب دکتر صمدیان مراجعه کرد واسه مریض MRI و آزمایش انجام شد و تشخیص آدنوم هپیوفیز واسه ایشون داد و تحت عمل جراحی آندوسکوپی بوسیله دکتر صمدیان قرار گرفتن تومور مریض خارج گردید و مریض ۳ روز پس از عمل با حال مناسب ترخیص شدن بینایی مریض بهتر شد. واسه مشاهده ویدیوهای جراحی به سایت دکتر صمدیان مراجعه کنین

http://drsamadian.com

دکتر صمدیان

نشانی کلینیک تخصصی مغز و اعصاب تو تهران

دکتر محمد صمدیان متخصص و و ستون فقرات ،  نورو آندوسکوپی ، جراحی قانون جمجمه

ادرس: تهران خ ولیعصر-سه راه توانیر-روبروی بیمارستان دی (دوم گاندی) ساختمون پزشکان آریا ،طبقه ۳ ، واحد ۸

شماره تماس : ۸۸۶۵۴۲۰۸ – ۸۸۶۷۲۱۳۸ ۰۲۱

موبایل: ۰۹۱۲۸۳۵۲۲۶۹

جهت به دست آوردن جزییات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنین :

http://drsamadian.com

 

خواص شکلات تلخ واسه مغز

چیجوری مغزمون رو به کار بندازیم؟