تولید شیر آلوده به وایتکس در کارخانه‌ها

در استاندارد جهانی، شیر درجه یه، به شیری می گن که بار میکروبی اون زیر صدهزار میکروب در هر میلی لیتر شیر باشه. شیر درجه دو، شیریه که بار میکروبی اون بین صدهزار تا پانصد هزار میکروب در هر میلی لیتر باشه

 

 

 

شیر سالم حالت شیمیایی قلیایی داره اما وقتی که بار میکروبی اون از حد مجاز می گذره، اسیدی می شه. کارخانه داران واسه جلوگیری از این اتفاق به اون «آب ژاول» یا «وایتکس» اضافه می کنن. این عمل باعث می شه تا دوباره حالت شیمیایی شیر قلیایی شه. از طرف دیگه اداره استاندارد هم متوجه این قضیه نمی شه، چون نتیجه این عمل قابل اثبات نیس!

انتشار بعضی اخبار مبنی بر بالا بودن بار میکروبی شیر در ایران، عکس العمل تعدادی از کارشناسان بخش تغذیه و سلامت رو به دنبال داشته، یه مدت پیش رئیس اتحادیه لبنیات کشور خبر قابل تاملی رو اعلام کرد و گفت: «حد استاندارد بار میکروبی شیر ۱۰۰ هزار و در آخر یه میلیون واحده که این اندازه در مورد تولیدات داخلی به ۲۰ میلیون هم می رسد.» خبر قابل تامل بعدی رو یه کارشناس صنایع غذایی به تهران امروز می دهد. «فاطمه اسکندری» کارشناس ارشد صنایع غذایی به خبرنگار ما می گوید: «اگه بار میکروبی شیر از حد استاندارد اون بیشتر باشه، کارخانه داران باید اون رو بر گردونن.» اما به گفته اون، بعضی کارخانه دارانی که به فکر سود خود هستن، واسه رد شدن از دایره نظارت وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی و سازمان استاندارد راه حلی رو یافته ان که سلامت میلیون ها ایرونی رو تهدید می کنه!

اسکندری می گوید: « شیر سالم حالت شیمیایی قلیایی داره اما وقتی که بار میکروبی اون از حد مجاز می گذره، اسیدی می شه. کارخانه داران واسه جلوگیری از این اتفاق به اون «آب ژاول» یا «وایتکس» اضافه می کنن. این عمل باعث می شه تا دوباره حالت شیمیایی شیر قلیایی شه. از طرف دیگه اداره استاندارد هم متوجه این قضیه نمی شه، چون نتیجه این عمل قابل اثبات نیس!» به گفته اون، البته بار میکروبی در بقیه مواد غذایی هم هست اما می توان از خطرات اون جلوگیری کرد. اسکندری در عین حال حاضر نمی شه نام کارخانه های متخلف رو اعلام کنه.

«دکتر آراسب دباغ» متخصص بهداشت مواد غذایی هم به کار گیری وایتکس رو یه روش تقلبی قدیمی می دونه و می گوید: «نباید این مسئله رو به همه کارخانه داران گسترش داد. الان کارخانه های زیادی هستن که مسائل ایمنی و بهداشتی رو رعایت می کنن ولی فعالان بخش تغذیه و سلامت خوب می دانند که بعضی کارخانه های سودجو، واسه اینکه مجبور نشن پول بیشتری واسه جفت و جور شیر استاندار بدن، از وایتکس استفاده می کنن.» به گفته اون گرانی وتورم امروز حتی اجازه دامداری سنتی رو هم به دامداران نمی دهد، از طرف دیگه هم کسی به اونا واسه صنعتی شدن کار کمک نمی کنه. به نظر هم نمی رسد مسئولان امر برنامه ای داشته باشن.

«الهام مریخی» دیگه کارشناس تغذیه هم به تهران امروز می گوید: «بار میکروبی در بقیه غذا ها و حتی خشکبار هم هست، اما بار میکروبی در تولید پروسه شیر خود رو زودتر نشون می دهد.» البته با در نظر گرفتن استفاده کارخانه داران از مایعات غیر مجاز مانند وایتکس، به نظر می رسد که سازمان های نظارتی با چشمون مسلح هم دیگه قادر به تشخیص اون نیستن.زودتر از موعد متعارف و دیرهنگامش هم فرقی نداره! مریخی می گوید: «بیشتر شرکت های شیر پروانه نظارت دارن اما چون شرایط ایمنی و فنی بیشتر اونا مناسب نیس، نمی توان به سلامت محصول اونا اطمینان کرد.»

اون می گوید: «دست کم ۶۰ درصد کارخانه های شیر ایران شرایط لازم واسه تولید یه محصول سالم رو ندارن.»

شیر درجه سه، شیریه که بار میکروبی اون بین پانصد هزار تا یه میلیون میکروب در هر میلی لیتر شیر باشه و براساس قانون سلامت، دامداران باید از تحویل شیری که بیشتر از یه میلیون بار میکروبی داشته باشه، خود داری کنن

اون هم به مانند «فاطمه اسکندری» حاضر نمی شه تا نامی از کارخانه های خطاکار رو ببره.

بار میکروبی چیه؟

در استاندارد جهانی، شیر درجه یه، به شیری می گن که بار میکروبی اون زیر صدهزار میکروب در هر میلی لیتر شیر باشه. شیر درجه دو، شیریه که بار میکروبی اون بین صدهزار تا پانصد هزار میکروب در هر میلی لیتر باشه.

شیر درجه سه، شیریه که بار میکروبی اون بین پانصد هزار تا یه میلیون میکروب در هر میلی لیتر شیر باشه و براساس قانون سلامت، دامداران باید از تحویل شیری که بیشتر از یه میلیون بار میکروبی داشته باشه، خود داری کنن.

بار میکروبی در ایران!

تقریبا هم بخش دولتی و هم بخش کارشناسی و خصوصی باور دارن که بار میکروبی شیر در ایران بالاست. اما بخش دولتی و مسئول به این مسئله توجهی ندارن! براساس گفته های «احسان ظفری» رئیس اتحادیه لبنیات، الان شیر خام تولیدی وضعیت مناسبی نداره و میشه گفت فقط ۴۰ درصد از شیر خام تولید شده در واحد های صنعتی از کیفیت بالایی برخورداره و ۶۰ درصد مابقی که بیشتر مربوط به دامداریای سنتیه، وضعیت مطلوبی وجود نداره.

ایشون گفتن بار میکروبی شیر نباید از یه میلیون بالاتر باشه، می گوید: «حد استاندارد بار میکروبی شیر ۱۰۰ هزار واحده که این اندازه در مورد تولیدات داخلی به ۲۰ میلیون هم می رسه.»

به گفته اون انجام کارایی واسه کاهش بار میکروبی شیر بوسیله واحد های لبنی هم تا حدی شدنیه و در بعضی موارد به طور کامل از بین نمی ره. ظفری یکی از رو ه حل های ممکن واسه کاهش بار میکروبی شیر رو افزایش دما می دونه که این هم تا حدی ممکنه. چون زیادتر از اندازه معینی به مواد پروتئینی موجود در شیر ضربه وارد کرده و طعم و مزه محصول رو تغییر میده. رئیس اتحادیه لبنیات با بیان اینکه بار میکروبی شیر خام در فصول گرم خیلی زیاد می شه،میگه: «رعایت مسائل بهداشتی در زمان دوشش، نگهداری در دمای مناسب و حمل و نقل مطلوب هم تاثیر مستقیمی در کاهش یا افزایش کیفیت شیر خام داره.»

دکتر جواد وکیلی گیلانی، رئیس هیات مدیره مرکز همکاریای امور دام با تاکید بر اینکه کارخانه ها باید از تحویل شیر با بار میکروبی بالا دوری کنن هم می گوید: «بدیش اینه از کل تولید شیر در کشور، فقط دو میلیون تن شیر تولید شده در دامداریای صنعتی به صورت بهداشتی تولید می شه.»

ایشون گفتن بار میکروبی شیر در دامداریای «صنعتی» درحد کشورای اروپایی و آمریکاییه، می گوید: «بدیش اینه در دامداری های سنتی بار میکروبی شیر بسیار بالاست. در حالی که در دامداری های صنعتی این اندازه بیشترین حد به یه میلیون می رسد.»آمارهای دکتر مجتبی نوروزی رئیس قبلی سازمان دامپزشکی کشور هم می گوید که بار میکروبی شیر در ایران از پانصد هزار تا چندین میلیون واحده!

در کمال تعجب، اعرابی کارشناس صنایع غذایی هم می گوید: «هرچند بار میکروبی شیره ها از حد استاندارد اروپا و آمریکا بالاتره اما غیر از موارد شدید، دلیلی واسه مسمومیت آدما به حساب نمی آید. این بار میکروبی شیره ها به دلیل مقاومت دستگاه گوارش ایرانیان آسیب زا نیس.» اما رسول دینارود معاون قبلی وزیر بهداشت می گوید: « آلودگی غذا در ایران سالی ۳۵ هزار نفر رو می کشد و میلیاردها تومن خسارت اقتصادی به بار می آورد.». البته این آمار به دو سال قبل باز می شه وهنوز آمار تازه ای این مرگ ومیرها اعلام نشده! حال باید پرسید مردم می دانند که شیری که این روزا با قیمت های عجیب می خرند، ممکنه بلای جانشون باشه یا نه!