تولید خون مصنوعی از پروتئینی که از کرم های دریایی استخراج شده است

محققان دانشگاه “بابش بویای” شهر کلوش (ترانسیلوانیا) در رومانی با ترکیب آب، نمک و پروتئین همریترین که از کرمای دریایی استخراج شده، موفق به تولید خون مصنوعی شدن. خون مصنوعی بی رنگه چون در اون هموگلوبین وجود نداره.

به گزارش مهر پروفسور رادو سیلاگی دومیترسکو، رییس گروهیه که به مدت شش سال روی این پروژه کار کرده. اون میگه: “خون مصنوعی جانشین دائمی نیس ولی به بدن فرصت یه روزه میده تا ذخیره خون خود رو تولید کنه.”

آزمایشا ثابت کردن که خون مصنوعی در مقابل فشارهای فیزیکی و شیمیایی مقاومت می کنه. در موشای آزمایشگاهی هم سطح مسمومیت در خون در نتیجه تزریق خون مصنوعی بالا نرفت و اونو دقع نکردن. با این حال آزمایش روی آدم قبل از یک تا دو سال آینده شروع نمیشه.

پروفسور رادو سیلاگی دومیترسکو میگه: “نکته مشخصه این خون، به کار گیری پروتئینیه که از کرمای دریایی استخراج شده. این خون در مقابل فشارها مقاوم تره.”

محققان فکر می کنند این نتیجه کار ممکنه حتی بتونه به تولید خون فوری به صورت پودر منجر شه که با اضافه کردن آب به اون بشه به خون مصنوعی رسید. این خون فوری واسه سربازان در مناطق جنگی مانند افغانستان و در فوریتای پزشکی می تونه بسیار به درد بخور واقع شه.

عصر ایران