توسعه وسایل ارتباط جمعی

توسعه وسایل ارتباط جمعی

زهرا 23 ساله متاهل لیسانس
وقتی به شوهرم می گفتم فلان چیز را می خوام خیلی براش سخت بود که برام بخره. می گفت تو نباید به دیگران نگاه کنی که مدام دارن چیزای نو می خرن. اونا شاید خودشون کار می کنن. چون تو درآمدی نداری پس نباید توقع داشته باشی من برات مرتب چیزای جدید بخرم . منم از اون وقت تصمیم گرفتم هرجوریه برم سرکار الان اون نمی تونه بگه چیزی رو نخرم چون دیگه پول خودمه .
استفاده از رسانه های فراملی (ماهواره و اینترنت )
مصرف فزاینده رسانه که خلوت و حریم شخصی را بیشتر برای افراد ایجاد می کند و فرصتی برای فکر کردن و انتخاب کردن و جست و جو کردن و ماجرا جویی های مجازی و واقعی را برای افراد فراهم می کند . در سالهای اخیر بازیگر اصلی بر سازنده سبک زندگی جوانان شده است . همه این شرایط به نظر می رسد که میل به متفاوت بودن و یا جست و جو کردن میدان هایی که بتوانند ظرفیت فرد را برای خویشتن یابی بیشتر فراهم کند و موقعیت و جایگاهی که بیشتر دوست دارد بیان شود و به نمایش بگذارد را تقویت کرده است .کار رسانه پست مدرنیزه کردن سبک زندگی است که ابتدا از طریق هم نشینی اضداد اتفاق می افتد چیزی که برای نسل سابق تنها با مفهوم آنومی قابل فهم است اما نسل امروز این هم نشینی ها را معنادار منطقی و عقلانی میداند و از کنار هم گذاشتن مسجد و اینترنت و ماهواره ابایی ندارد . بنابراین می شود گفت آن چه که دارد اتفاق می افتد این است که از طریق دسترسی به این رسانه های دیجیتال و شبکه های ماهواره ای به صورت نا خود آگاه عناصر سنتی و مدرن و پست مدرن کنار هم قرار می گیرند و این چیزی نیست جز پست مدرنیزه شدن سبک زندگی که در جامعه ما در حال وقوع است و رهیافت ارزشی افراد را متحول می کند به عنوان مثال لذت جویی به یکی از محور های تعیین کننده سبک زندگی تبدیل شده است .
پیشرفت در فنا وری های ارتباطی به عنوان مهم ترین منبع تجربه با واسطه در فرایند هویت یابی ، تاثیری عظیم بر هویت شخصی و هم چنین بر ساختار های روابط اجتماعی به جای گذاشته اند . با توسعه وسایل ارتباط جمعی به ویژه ارتباطات الکترونی ، تداخل توسعه هویت شخصی و نظام های اجتماعی تا حد موازین و معیار های عام جهانی بیش از بیش محسوس شده است (گیدنز :1387 ،20 ) به نقل از خوجه نوری 1392 )
ارتباطات جهانی از طریق فناوری های نوین اطلاعات و ارتباطات امکان توسعه تنوع فرهنگی و مواجه افراد جامعه با فرهنگ های متنوع و در عین حال متضاد را فراهم کرده است . فراملی شدن فرهنگی موجب تشویش در الگوها ، ایدآل ها ، انتظارات در زندگی روزمره ، خانواده ، محیط کار ، دانشگاه ، هویت فردی و اجتماعی شده است . در جامعه ایران بنا به بافت و ساختارهای مذهبی ، دین و اعتقادات در اساس هویت افراد و هم چنین مهم ترین نهادی که همان خانواده است ریشه دارد . اعتقادات و باور دینی ، شاکله هویت افراد به خصوص زنان که بنیاد خانواده هستند را شکل می دهد . جهانی شدن به وسیله فناوری های نوین اطلاعات و ارتباطات باعث تغییر نگرش جنسیتی و هویت زنان می شود ( مقدس و خواجه نوری 1384 ، به نقل از خوجه نوری: 1392 41، )
استفاده از رسانه های بروزن مرزی از دیگر عواملی بود که نشان داد می تواند یکی از عوامل رشد فردیت در زنان باشد، زنانی که مورد مصاحبه قرار گرفتند ابراز داشتند که استفاده از رسانه های فراملی به آن ها کمک کرده است دنیای اطراف خود را بهتر بشناسند و دست آن ها را برای انتخاب باز کرده است انتخابی که نه برگرفته از ارزشهای بومی آن ها بلکه بر گرفته از ارزش های استانداد جهانی است .
مرجان 24 ساله لیسانس مجرد
من بعضی برنامه های آموزشی رو از ماهواره می بینم به طور کلی هر چی علمی باشه و آموزشی برام جالبه حالا نوع رسانش فرقی نمی کنه تا حالا خیلی برنامه ها از ماهواره دیدم که آموزشی بودن یا مستند و به خاطرپوشش نا مناسب افراد اون فیلم نمی شه اون ها رو تو تلویزیون ایران پخش کرد چون شئونات اسلامی در اون ها رعایت نشده ، اما ما که قرار نیست فردا پوشش مون بشه مثل اون ها محتوای علمی و جنبه یادگیرش برای ما مهمه )
4-1-2-2شرایط میانجی
شرایط کلی و وسیع تری مانند فرهنگ ، پایگاه اقتصادی ، شغل ، تاریخچه زندگی فردی و خانواده افراد است که بر رشد فردیت در آن ها اثر می گذارد
شرایط میانجی خانوادگی
ناهماهنگی تربیتی و ارزشی خانواده های پدری و مادری
یکی از شرایط رشد فردیت در افراد ناهماهنگی ارزش های تربیتی در خانواده های پدری و مادری فرد مصاحبه شونده است .
مهری 30 ساله لیسانس مجرد
خانواده پدر و مادر من خیلی باهم فرق داشتن خانواده پدری من مذهبی بودن و خانواده مادر من به ارزش های مذهبی خصوصا در زمینه حجاب توجهی نداشتن. ما هم از بچگی به خانواده مادرم نزدیک بودیم . برای همین رفتارمون شبیه اونا بود بابام همیشه ما رو دعوا می کرد که این جور پوشش و رفتاری درست نیست یا می گفت فیلم های رقص رو نباید ببینیم ولی وقتی پیش اونا می رفتیم نظر اونا کاملا برعکس بود برای همین چون بابام خیلی به ما سخت می گرفت و مامانم بهمون اجازه می داد مثل خانواده خودش رفتار کنیم ما از خانواده پدریم زده شدیم حالا پوشش و رفتارمون شده شبیه خانواده مادریم هست و پدرم هنوز که هنوزه به ما گیر می ده و ما رو ناراحت می کنه اگر چه بچه بودیم خیلی می ترسیدیم اما الان حرفاش دیگه برامون مهم نیست .
سخت گیری بیش از حد پدر
سخت گیری پدر در تربیت فرزندان خصوصا در زمینه پوشش یکی دیگر از عواملی بود که منجر به فراهم شدن شرایط رشد فردیت در افراد شده بود .
الهام 32 ساله لیسانس مجرد
بابام مخالف آرایش کردنه خیلی بدش میاد اون قدیما یادمه وقتی یه روز می خواستم برم عروسی من و خواهرم که تازه به سن تکلیف رسیده بودیم رفته بودیم با کلی ذوق و شوق به دور از چشم بابام لاک خریده بودیم وقتی بابام دید دستامون رو لاک زدیم برای عروسی مجبورمون کرد همون وقت پاک کنیم اما حالا من بزرگ شدم بابام زورش به من نمی رسه دوست دارم به هر مقدار که دوست دارم آرایش کنم به گناه غیر گناه بودنشم فکر نمی کنم خدا اون قدر بزرگه که به خاطر یه آرایش مختصر کسی را به جهنم نمی اندازه .
زهرا 23 ساله متاهل

Share