تصمیم جدید گوگل برای حذف وب سایت مربوط به فیچر اسنیپت ها از لیست نتایج

فیچر اسنیپت یا featured snippet جواب سریع و کوتاهیه که گوگل هر زمان که کاربران سوالی رو به عنوان کوئری در کادر جستجوی اون وارد می کنن، در بالای یافته های جستجوها تو یه کادر جدا از هم به کاربران ارائه میده. در واقع فیچر اسنیپت یا محتوای کادر نام برده از مطالب یکی از سایتا برگرفته شده و شامل لینک سایت و عنوان صفحه نام برده. اهمیت فیچر اسنیپتا از اون روه که رویت پذیری سایتا رو زیاد می کنن و موجب می شه که یه سایت حتی اگه در رتبه بندیا در جایگاه پنجم هم قرار داره در صفحه یافته های جستجوها در جایگاه صفر (قبل از یافته های جستجوها) قرار گیرد.
گوگل تازگیا اعلام کرده که می خواد بررسیایی در مورد حذف سایت مربوط به فیچر اسنیپتا از هسته اصلی یافته های جستجوها انجام بده و این روند الان در حال بررسی و آزمایشه. در سالای گذشته خیلی از سایتها با به کار گیری فیچر اسنیپت تونسته بودن رویت پذیری سایت خود رو در یافته های جستجوهای بعضی کوئریای خاص شدیدا بهتر کنن و خیلی از وب سایتا در حال تلاش واسه جای گرفتن در فیچر اسنیپتا بودن تا بتونن از این روش به رتبه صفر یافته های جستجوها برسن. اما تازگیا گوگل اعلام کرده که می خواد وب سایتی رو که بخشی از مطلب اون به عنوان فیچر اسنیپت انتخاب می شه، از رتبه اصلی خود در یافته های جستجوها خلع کنه، یعنی اگه یه سایت در رتبه پنجم در یافته های جستجوها واسه یه موضوع مشخص قرار داشته باشه و بعد بخشی از محتوای اون به عنوان فیچر اسنیپت انتخاب شه و در رتبه صفر قرار گیرد، سایت از جایگاه پنجم در صفحه یافته های حذف می شه و فقط در زیر کادر فیچر اسنیپت عنوان و لینک اون محتوا قرار میگیره نه در هیچ جای دیگری در صفحه یافته های جستجوها.
گوگل در بیانیه ای اعلام کرده که این کار فقط به صورت آزمایشی انجام میشه و هیچ قطعیتی وجود نداره که این تغییر حتما تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیست روی یافته های جستجوها اعمال شه. در این بیانیه مسئولان گوگل اعلام کردن که:
“ما همیشه در حال تلاش و آزمایش واسه اعمال تغییراتی در رتبه بندیا هستیم که منتهی به جلب رضایت هرچه بیشتر کاربران شه و راحتی هرچه بیشتر اونا رو جفت و جور کنه، تغییر مربوط به حذف سایت مربوط به فیچر اسنیپت از یافته های جستجوها هم تنها یه موضوع مورد آزمایشه و بازم قطعیتی درباره اون وجود نداره و شاید هیچ وقت این اتفاق نیفتد”.
ما هم میدونیم که این بحث فقط در حد آزمایش بوده و بازم هیچ قطعیتی در این مورد وجود نداره اما ما خودمون رو واسه شرایطی که احتمال به حقیقت پیوستن این وجود داشته باشه هم آماده می کنیم. در زیر تصویری آورده شده که یافته های جستجوها واسه عبارت “Content marketing service” رو پیش و پس از اعمال این تغییر در سمت چپ و راست تصویر به ترتیب نمایش میده: