تحلیل و بررسی

تحلیل و بررسی

حَدَّثَنَا أَبُو دَاوُدَ الطَّیَالِسِیُّ قَالَ حَدَّثَنَا شُعْبَهُ قَالَ حَدَّثَنِی حَمَّادُ بْنُ أَبِی سُلَیْمَانَ عَنْ أَنَسٍ قَالَ سَمِعْتُ النَّبِیَّ ص یَقُولُ مَنْ صَامَ یَوْماً مِنْ رَجَبٍ إِیمَاناً وَ احْتِسَاباً جَعَلَ اللَّهُ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى بَیْنَهُ وَ بَیْنَ النَّارِ سَبْعِینَ خَنْدَقاً عَرْضُ کُلِّ خَنْدَقٍ مَا بَیْنَ السَّمَاءِ إِلَى الْأَرْض”
انس بن مالک می گوید:
“خود از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) شنیدم که فرمود: اگر کسی یک روز از ماه رجب را با ایمان و اعتقاد روزه بگیرد خداوند متعال بین او و آتش جهنم 70 خندق که عرض هر کدام فاصله بین زمین و آسمان است حائل می کند.”
4. 2. 3 امالی مفید
“قَالَ أَخْبَرَنِی أَبُو الْحَسَنِ مُحَمَّدُ بْنُ جَعْفَرٍ قَالَ حَدَّثَنَا هِشَامُ بْنُ یُونُسَ النَّهْشَلِیُّ قَالَ حَدَّثَنَا أَبُو مُحَمَّدٍ الْأَنْصَارِیُّ قَالَ حَدَّثَنَا أَبُو بَکْرِ بْنُ عَیَّاشٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ شِهَابٍ الزُّهْرِیِّ عَنْ أَنَسِ بْنِ مَالِکٍ قَالَ نَظَرَ النَّبِیُّ ص إِلَى عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ ع فَقَالَ یَا عَلِیُّ مَنْ أَبْغَضَکَ أَمَاتَهُ اللَّهُ مِیتَهً جَاهِلِیَّهً. وَ حَاسَبَهُ بِمَا عَمِلَ یَوْمَ الْقِیَامَه”
انس بن مالک می گوید:
“پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) روزی به علی بن ابی طالب نگاه کرد و فرمود علی جان، کسی که تو را دشمن بدارد خداوند او را به مرگ جاهلیت می میراند و در قیامت هیچ چیزی برای حساب ندارد. “
از انس بن مالک در کتب های اصلی شیعه همچون الکافی، من لا یحضره الفقیه، التهذیب و الاستبصار نه نامی برده شده و نه از روایات او استفاده شده است. به نظر می رسد روایات او به قدری دارای ابهام و اشکال است که در هیچ یک از کتب اصلی شیعه وارد نشده است. به طور کلی تنها نتیجه ای که می توان از بررسی آثار مکتوب شیعه گرفت این است که روایات انس بن مالک نقش بسیار کم رنگی در این آثار ایفا می کنند.
فصل چهارم
تحلیل و بررسی احادیث انس بن مالک
پیرامون سیره پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم)
آنچه از انس بن مالک به تنهایی از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) روایت شده است بالغ بر 2176حدیث است .
چراکه بر طبق کتب درایه وی جزء مکثرین حدیث در بین صحابه است. این احادیث با توجه به این که درصد قابل توجهی از آن پیرامون معرفی شخصیت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می باشد بسیار درخور توجه است چرا که انس بن مالک به عنوان خدمتکار بالغ بر 13 سال در کنار پیامبر زندگی کرد و به خاطر این مساله قرن های متمادی است که راویان حدیث اهل سنت روایات او را با اعتقاد به درستی همه آنها نسل به نسل روایت کرده و در صدق نسبت آنها به پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) تردید نکردند و هیچ کس به نقد و بررسی و پاک سازی آنها اقدامی ننمود. اما با نگاهی اجمالی می توان دید که بسیاری از این احادیث که در خصوص سیره پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)است به راحتی شخصیت حضرت را زیر سوال می برد.
نقطه مشترکی که در بخشی از این روایات به چشم می خورد پایین آوردن جایگاه شخصیت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)و بالا بردن مقام خلفا است. البته احادیث انس به خاطر تکرار زیاد که بالغ بر 75% روایات او را شامل می شود و نمودار آن به پیوست می باشد شاید به ظاهر زیاد به نظر برسد اما به واقع چند حدیث محدود باعث شده که ضربه ای بزرگ به شناخت مسلمانانی که به احادیث امثال او اکتفا می کنند از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) زده شود. در این فصل برآنیم تا احادیثی را که شخصیت خاتم پیامبران و سید رسولان را زیر سوال می برد مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم. احادیث نیازمند به بررسی عبارتند از:
1 . 4 کفر پدر و اجداد پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم)
2. 4 امکان رسوخ شیطان در پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)
3. 4 امکان پشیمانی پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) از حرفی که زده است
4. 4 آخرین نماز پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)
5. 4 پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) به امور آخرت مسلمانان واقف است نه به امور دنیوی آنان
6. 4 بررسی رقص و نواختن موسیقی در برابر پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)
7 . 4 بررسی آخرین وصیت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)
8. 4 بررسی حدیث فرقه ناجیه
1 . 4 کفر پدر و اجداد پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم)
این مساله برای عموم مسلمانان روشن است که خاندان پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) از موحدان و مومنان روزگار خویش بودند. و هیچ فرد بت پرست یا کافری در نسل حضرت وجود ندارد. اما با این حال گروهی از صحابه برای اینکه ضعف خود را در داشتن خاندانی مشرک و یا کافر بپوشانند روایاتی نقل می کنند که در ان پدر و مادر و اجداد پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) مشرک و یا کافر معرفی شده اند. برای نمونه به حدیث زیر اشاره می کنیم:

Share