رشته حقوق

تحلیل نشانه شناختی

دانلود پایان نامه

نمونه 2: در این صحنه از این انیمیشن اریک و اورسالا در مراسم ازدواج روبروی کشیش حاضر شده اند در حالی که کشیش مسیحی از نظر جنسی تحریک شده است.

نمونه 3: شیر شاه: خیلی ها این کارتون را یکی از کثیف ترین و خشن ترین انیمیشن های دیزنی می دانند. موزیک بکار رفته در این فیلم موزیکی است شیطانی که خیلی از بچه ها به خاطر موزیک فیلم در مقابل صفحه نمایش خشکشان می زند. در یکی از صحنه ها که سیمبا شاهد مرگ پدرش است، کلمه ی SEX برای چند لحظه در ابرهای بالای سرش تشکیل می شود. عده ای بر این باورند که کلمه ی نهفته ای که در ابرها تشکیل می شود کلمه ی SEX است. (ویکیپدیا، 16/4/1388) (جهت مشاهده تصاویر بیشتر به ضمیمه شماره 9 مراجعه گردد)
نمونه 4: علاءالدین: اگر قسمتی از فیلم را که علاء الدین روی تخت دراز کشیده است را با حرکت آهسته ببینیم متوجه می شویم که علاء الدین می گوید ” بچه های خوب لباسهاتون رو دربیارید.” اما این جمله خیلی سریع گفته می شود به طوری که شنونده مستقیماً متوجه آن نمی شود. (یکی از تکنیک های پیام مخفی این است که کلمات با سرعت زیاد گفته شود یه طوری که مخاطب آگاهانه متوجه آن نشود.)
نمونه 5: راجر خرگوشه: یکی دیگر از نکات نهفته جنسی در فیلم های دیزنی در بخشی از این فیلم قابل مشاهده است. در صحنه ای که خرگوش جسیکا به بیرون از تاکسی می پرد عبارت “Basic Instinct” به معنی “غرایز پایه ای” قابل مشاهده است.
از این دست مثال ها در والت دیزنی بسیار یافت می شود.به طور کلی مدیران کمپانی دیزنی از این مطلب ابراز خرسندی می کنند که بسیاری از پیام های پنهان را به گونه ای در فیلم هایشان می آورند که قابل تشخیص است در حالی که ممکن است بسیاری از اینگونه پیام ها در یک تئاتر شهری قابل دریافت نباشند.از یک طرف شرکت دیزنی است که می خواهد اعتبار خود را حفظ کند و از طرف دیگر برخی از این پیام ها به نظر بینندگان نباید در نسخه های جدید آن فیلمها باشد ، در نتیجه این شرکت در نسخه های جدید آن فیلم ها اینگونه پیام ها را حذف کرده است. (hubpages، 14/3/89) (ضمیمه شماره ده)
در ادامه رساله به بررسی نشانه های مخفی یافت شده در انیمیشن شیر شاه و دامبو خواهیم پرداخت. سپس طرح آزمایش شماره یک که جهت تحلیل دریافت این پیام های مخفی بر روی یک گروه آزمایشی انجام شده است در ادامه به آن اشاره خواهد شد.

مطلب مشابه :  اشتراک زن و مرد در انسانیت

نشانه شناسی انیمیشن شیر شاه
اطلاعات فیلم شناختی:
کارگردان: راجر آلرز ، راب مینکوف
نویسندگان: ایرن مچی ، جاناتان رابتز ، لیندا ولورتون
تولید کنندگان: آلیس دوی ، دون هان ، سارا مک آرتور ، توماس شاماچر
کمپانی سازنده: والت دیزنی
موسیقی: هانس زیمر
بازیگران صدا: جاناتان تیلور توماس، متیو برودریک، جیمز ایرل جونز، جرمی آیرونز، مویرا کلی و…
سال تولید: 1994
مدت زمان: 84 دقیقه
میزان فروش: شیرشاه با 738 میلیون دلار فروش ، رکورد دار پرفروش ترین انیمیشن تاریخ شد که بعدها توسط «درجستجوی نمو» و «شرک 2» شکسته شد.
خلاصه داستان:
«سیمبا» توله شیر تازه متولد شده «موفاسا» سلطان صخره افتخار و «سرابی» همسر اوست. «اسکار» برادر موفاسا از به دنیا آمدن برادرزاده اش احساس خطر می کند زیرا حکمرانی دیگر به او نخواهد رسید. لذا به همراه سه کفتار دیگر نقشه می کشد که او را از بین ببرد. موفاسا به سیمبا آموزش های حکمرانی می دهد و او را با چرخه حیات آشنا می کند. در این میان کینه میان دو برادر به تدریج زیاد می شود. روزی اسکار، سیمبا را به وسط دره ای می برد و سپس گله گوزن ها را به سوی او رَم می دهد. موفاسا سعی دارد سیمبا را نجات دهد و او را به بالای کنده درختی می اندازد و خود به دیواره صخره چنگ می زند. اسکار او را به پایین و میان گوزن ها پرت می کند و او را می کشد. سیمبا از اتفاقی که افتاده احساس عذاب می کند و به توصیه عمویش بیشه را ترک می کند. چندى بعد روح موفاسا با کمک بابونى به نام رفیکى با سیمبا ارتباط برقرار مى کند و او را نصیحت مى کند که به خانه برگردد و انتقام پدر را از عمویش بگیرد. سیمبا به همراه «نالا» همبازى دوران کودکى خود به صخره افتخار بر مى گردد. سرزمین سبز دوران پدر به صحرایی ترسناک تبدیل شده است. پس از آنکه حقیقت را از زبان عمویش می شنود و متوجه می شود که مقصر نیست در مبارزه اى که با عمویش مى کند پیروز مى شود و حکمرانى قلمرو خود را در دست مى گیرد.
تحلیل نشانه شناختی:
رمزگان نمادین:
تحلیل شخصیت های اصلی:

مطلب مشابه :  جایگاه میادین مشترک گاز در منابع اصلی حقوق بین الملل

برای دانلود متن کامل فایل این  پایان نامه می توانید  اینجا کلیک کنید