سبز اندیشان امروز

تحقیق رایگان درمورد تحلیل ساختاری

عدم پیوستگی و استمرار دانست که در نتیجه نبود طبقات و نهادهای اجتماعی مردمی سبب به وجود آمدن طبقه اعیان و آریستوکراسی شده است.
بنابراین از یک سو، ضعف جدی جامعه مدنی و نیروهای اجتماعی و سرکوب سیاسی، مانع تحقق تجربه مشارکت واقعی شهروندان مصری شد. از دگر سو، نابرابری شدید اقتصادی و اجتماعی سبب گسترش فساد اقتصادی و سیاسی در جامعه مصر شد(سردارنیا،1390الف: 110) این مورد حتی در سطح خرد یعنی در اداره شهرها نمود روشن‌تری پیدا می‌کرد زد و بندهای شدید پشت پرده در راستای کاغذ بازی‌های اداری برای حذف یا گرفتن قرار دادهای اداری برای ارائه خدمات به شهروندان، عدم شفافیت مالی در زمینه تصمیمات اتخاذ شده از سوی حکمرانان شهری در مصر و عدم مشارکت شهروندان مصری در فرایند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری نمونه دیگری بر عدم تحقق حکمرانی خوب شهری در مصر می‌باشد.
3. بخش خصوصی
بخش خصوصی به عنوان عامل تولید در تقویت سرمایه گذاری‌ها و رشد تولید ناخالص ملی به منظور افزایش درآمد سرانه و پویایی اقتصاد و بازار و ایجاد رفاه نسبی یکی از بخش‌های مهم در تسهیل حکمرانی خوب شهری و توسعه پایدار شهری است. دولت نقش مهمی در توسعه دارد اما تنها نقش آفرین نیست(علیزاده و عرب،پیشین: 323) . توسعه انسانی پایدار تا حدی بستگی به ایجاد مشاغل و ارائه درآمدهای کافی برای بهبود استانداردهای زندگی می‌باشد. در دهه‌های اخیر اغلب دولت‌ها تشخیص داده‌اند که بخش خصوصی منبع اصلی ایجاد فرصت‌های شغلی می‌باشد. بنابراین رشد منصفانه، برابری جنسیتی، صیانت محیط زیست و ایجاد اشتغال در جامعه حاصل نمی‌شود مگر با تعامل بخش‌های دولتی و خصوصی، به گونه‌ای که دولت در توسعه بخش خصوصی اقدامات ذیل را انجام دهد:
1. ایجاد یک محیط باثبات در جامعه.
2. صیانت از بازارهای رقابتی.
3. پشتیبانی و حمایت از شرکت‌های ایجادکننده اشتغال.
4. جذب سرمایه و کمک به انتقال دانش و تکنولوژی.
5. تقویت حاکمیت قانون.
6. حمایت از محیط زیست و منابع طبیعی(رزمی و صدیقی،پیشین: 10-9).
در جامعه مصر که تاکنون به شکل یک جامعه پدرسالار اداره می‌شده است بخش خصوصی در این کشور نه تنها فعالیت چندانی ندارد بلکه زیرساخت‌های لازم یا به مفهوم دیگر برنامه‌های قوی و لازم برای تقویت آن وجود ندارد البته لازم به ذکر است در شهرداری قاهره یک سری از فعالیت‌های شهرداری نظیر اداره فضای سبز شهری و جمع‌آوری زباله‌های شهری به برخی از نهادهای وابسته به شهرداری قاهره محول شده است. ولی همان طور که گفته شد بخش خصوصی که بخواهد در بخش‌های زیرساختی شهر قاهره سرمایه گذاری کند وجود ندارد.
ب. جمع بندی و بیان شاخص‌های حکمرانی و مدیریت شهری مطلوب در کلان شهر قاهره

حکمرانی، امری صرفاً انتزاعی نیست و باید بر گسترهای جغرافیایی اعمال شود و نمود بیرونی داشته باشد. این گستره جغرافیایی می‌تواند کل کره زمین، قاره، منطقه، کشور، شهر یا یک محله شهری باشد. در این بین با توجه به تمرکز جمعیت دنیا در شهرها و پیچیدگی‌های زندگی شهری، حکمرانی شهری از اهمیت ویژهای برخوردار است.
آن‌گونه که از تعریف حـکمرانی بر می‌آید، مجموعهای از ارتباطات و تعاملات عمودی و افقی بین افراد و سازمان‌های مختلف شکل می‌گیرد و تعامل مثبت آن‌هاست که موجد و موجب حکمرانی خوب (شهری) میگردد. پس شناسایی این افراد و سازمان‌ها یا همان کنش‌گران عرصه شهری از اهمیت بالایی برخوردار است.
1. حاکمیت قانون
میزان احترام عملی که دولت مردان و شهروندان یک کشور برای نهادهایی قائل هستند که با هدف وضع و اجرای قانون و حل اختلاف ایجاد شده است. زمینه ساز بحث قانونمندی در یک کشور می‌باشد. در ضمن در حکمرانی خوب شهری توجه به حقوق شهروندان اهمیت زیادی دارد. در کشور مصر دولت مرکزی در ظاهر امر سخنان بسیاری از رعایت حقوق شهروندان مصری کرده است منتها میزان تحقق آن و رعایت حقوق شهروندان و حقوق اقلیت و اقشار ضعیف در این کشور بسیار ضعیف می‌باشد. در شهر قاهره نیز رعایت قوانین و مقررات شهری از سوی مدیران شهری تا قبل از انقلاب مصر تا حدی رضایت بخش بود منتها پس از آن به بهبود وضعیت و اجرای صحیح قانون از سوی دست اندرکاران نه تنها کمکی نکرده بلکه وضعیت وخیم‌تر هم شده است. برای نمونه کاغذبازی و پارتی بازی و عدم رعایت قانون بسیار زیاد به چشم می‌آید. در بحث استخدامی نیز از آنجایی که هنوز تجمیع صورت نگرفته دست‌کاری و اعمال نفوذ در آن بسیار زیاد می‌باشد(Newman,2012:pp. 87-89).
2. حق اظهار نظر و پاسخ گویی

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

بدین معنا که شهروندان بتوانند حکمرانان شهری را در برابر آنچه که بر مردم تأثیر می‌گذارد مورد پرسش و پاسخ قرار دهد. این شاخص بیانگر مفهوم‌هایی مانند: حقوق شهروندی، حقوق سیاسی، آزادی بیان و تجمعات سیاسی و اجتماعی، آزادی مطبوعات، میزان نمایندگی حاکمان از طبقه‌های اجتماعی، فرایندهای سیاسی در برگزاری انتخابات و … است. این موارد در مصر اغلب به صورت افراطی و کنترل نشده بارها مورد استفاده قرار گرفته؛ هر بار نیز این تجمعات نیز سبب تخریب‌های بسیاری شده است. شاید چنین به ذهن برخی تحلیل گران متبادر شود که این مورد که شهروندان مصری بتوانند از این حق خود استفاده نمایند به معنای آزادی اظهارنظر می‌باشد ولی واقعیت امر این گونه نیست چرا که این مسئله نشان دهنده عدم تحقق گفتمان مسالمت آمیز بین گروه‌های مصری و شهروندان این کشور می‌باشد.
به هر حال، در شهر قاهره تدابیری اندیشیده شده است که در تالار شهر قاهره هر شهروندی که پرسشی داشته باشد می‌تواند با مراجعه به آنجا پاسخ خود را دریافت کند ولی با این حال شهر قاهره راه بسیاری دارد تا بتواند خود را به عنوان یک شهر موفق در عرصه حکمرانی خوب شهری بداند.
3. ثبات سیاسی و عدم خشونت
این شاخص به میزان ثبات رژیم حاکم و رهبران آن، درجه احتمال تداوم حیات مؤثر دولت و تداوم سیاست‌های جاری در صورت مرگ و میر یا تغییر رهبران و دولت مردان فعلی می‌پردازد.
ثبات سیاسی و عدم خشونت به عنوان مؤلفه‌هایی که بسترساز توسعه پایدار شهری می‌باشند. در مصر کنونی نشانی از ثبات سیاسی در این کشور دیده نمی‌شود. جامعه کنونی مصر در تلاطمی از ناآرامی‌ها و بی‌ثباتی فرو رفته است. از آنجایی که شهردار شهر قاهره نیز به وسیله دولت مرکزی برگزیده می‌شود می‌تواند در عملکرد او نیز تأثیر بسزایی بگذارد.

4. کارائی و اثربخشی
بیانگر کارآمدی دولت در انجام وظایف محوله که شامل مقولات ذهنی همچون کیفیت تهیه و تدارک خدمات عمومی یا کیفیت نظام اداری، صلاحیت و شایستگی کارگزاران و استقلال خدمات همگانی از فشارهای سیاسی می‌باشد. براساس گزارش برنامه توسعه سازمان ملل می‌بینیم که در مصر تا قبل از انقلاب، شهرداری قاهره در ارائه خدمات عمومی به شهروندان قاهره‌ای موفق‌تر عمل می‌کرده است. منتها بعد به بار نشستن انقلاب مصر اختلالاتی در ارائه خدمات عمومی پیش آمد که رفته رفته ارائه خدمات عمومی و انجام وظایف شهرداری به درستی انجام می‌شد تا پس از مدتی با توجه به تحولات اخیر مصر حتی شهرداری‌های مصر به ویژه شهرداری قاهره در ارائه خدمات عمومی و انجام وظایف قانونی خود با مشکلات عدیده ای روبرو شده است. برای مثال حتی شهرداری از انجام یکی از وظایف سنتی خود که همان رسیدگی به وضعیت زیباسازی شهر و جمع‌آوری زباله‌های شهری می‌باشد، عاجز و در مانده است. البته در سخنان شهردار فعلی قاهره در مورد تلاش برای بهبود کیفیت زندگی شهروندان قاهره‌ای بسیار صحبت شده است.
5. مشارکت شهروندان در حکمرانی خوب شهری قاهره
مدیران شهری، بدون شک اداره امور شهر و شهرداری بدون مشارکت شهروندان نمی‌تواند در هیچ کدام از امور محوله و ذاتی خود موفق عمل نمایند. در شهر قاهره با توجه به تمرکز قدرت که در ساختار سیاسی این کشور نهادینه شده است به طور اخص‌تر به ساختار شهری قاهره و سایر شهرهای این کشور نیز رسوخ پیدا کرده است. این تمرکز شدید قدرت و سلسله مراتبی بودن تصمیم‌گیری در مصر سبب شده که تصمیمات عمده و اساسی در مرکز اخذ شود و در مناطق شهری و سایر مناطق بدون نظرخواهی واقعی از شهروندان مصری (قاهره‌ای) به اجرا درآید.
6. تمرکززدایی به عنوان یکی از مؤلفه‌های اصلی حکمرانی خوب شهری در مصر
تمرکززدایی وظایف دولت که از طریق ایجاد نزدیکی بین مردم و دولت انجام می‌شود یکی از طرق افزایش میزان پاسخگوئی دولت می‌باشد. از آنجا که گرایش عمومی مردم، مشارکت بیش‌تر در تعیین سیاست‌های محلی، پیگیری امور بومی و مشارکت در انتخابات محلی است تمرکززدایی می‌توان این گرایش‌ها را محقق ساخته و دولت محلی پاسخگو را به وجود آورد. همان طوری که پیش از این بیان شد ساختار سیاسی مصر یک ساختار متمرکز می‌باشد در اداره امور شهری نیز این تمرکزگرایی ادامه دارد. در شهر قاهره مصر که یکی از بزرگ‌ترین شهرهای عربی به حساب می‌آید رابطه شورای شهر، شهرداری با سایر کنش‌گران شهری یک رابطه یک طرفه است چرا که رابطه قویی بین بخش خصوصی، نهادهای مدنی و شهروندان با بازیگرانی همچون شورای شهر و شهرداری وجود ندارد بلکه قدرت اصلی در فرایند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در دست دولتمردان این کشور و این دو نهاد خلاصه شده است.
ج. نگاهی اجمالی به دلایل عدم موفقیت حکمرانی شهری در کلان شهر قاهره
در موفقیت یا عدم موفقیت اجرای شاخص‌های حکمرانی خوب شهری به عوامل متعددی بستگی دارد که در ذیل به مواردی از آن اشاره شده است.
1. فقدان جامعه مدنی در کشور مصر
با تأملی در تاریخ مصر می‌بینیم که این کشور در سراسر تاریخ خود متشکل از دولت و جامعه‌ای خودکامه بوده است. در این کشور مشروعیت دولت‌ها بر پایه حق و قانون نبوده است بلکه برپایه قدرت و اقتدار بوده است.
صرف وجود ظاهری و پوشالی از جامعه مدنی به معنای وجود ماهوی آن نیست چرا که؛ جامعه مدنی، بی اخلاق مدنی، تنها اسمی و پوست‌های بی درون‌مایه خواهد بود. به مفهوم دیگر، اخلاق مدنی، هسته و جوهره جامعه مدنی است و نهادهای مدنی پوسته بیرونی آن، و پوسته بی درون‌مایه، ارزشی نخواهد داشت.مهم‌ترین ویژگی‌های اخلاق مدنی عبارت است از: اعتماد، احترام دوسویه، قانونمندی، رواداری، مسئولیت پذیری، پاسخگویی، انتقادپذیری، عدالت دوستی، شفافیّت، وظیفه شناسی، نفی سلطه گری و سلطه پذیری، نفی تبعیض و فساد و قانون شکنی و انحصارطلبی و غیره می‌باشد.
چنانچه چنین ویژگی‌هایی، رفتارهای اخلاق بنیاد مدنی در کنش‌گران مدنی و به دنبال آن‌ها در شهروندان پدید آورد، آنگاه می‌توان شاهد یک جامعه مدنی نیرومند و اخلاقی بود که با پشتوانه چنین باورهای نگرشی ارزشی همراه با پایبندی عملی بتواند همکار و مشوّق حکومت باشد و با چالش‌ها، انتقادهای منصفانه و در میان نهادن راهبردهای سودمند، حکومت را به حکمرانی خوب و در عرصه شهری سبب تحقق حکمرانی خوب شهری خواهد شد. در نبود پایبندی عملی کنش‌گران مدنی به باورها و ارزش‌های یاد شده و نیز چنانچه آنان خود در فساد و تبعیض دست داشته باشند، آیا می‌توانند افکار عمومی را برای فشار آوردن بر حکومت برانگیزند؟ آیا جامعه مدنی انحصارگرا و انتقادناپذیر می‌تواند به حکومت انتقادپذیر بینجامد؟ یکی از نمودهای برجسته اخلاق مدنی، پایبندی کنش‌گران مدنی به مصالح همگان و اخلاق عمومی است؛ بدین معنا که مصالح جمعی نباید فدای مصالح تنگ نظرانه فردی، گروهی و جناحی شود(سردارنیا،جامعه مدنی اخلاقی و حقوق…پیشین: 72). بنابراین، وجود نام ظاهری نهادها و جامعه مدنی در اغلب کشورهای رو به توسعه، تنها در حد یک نام باقی مانده‌اند چرا که به لحاظ ماهوی و درون مایه تهی می‌باشند و نمی‌توانند عملکرد یک نهاد مدنی واقعی داشته باشند.
در مصر نیز بررسی تاریخی به وضوح نشان می‌دهد که دگرگونی‌ها و جابه‌جایی‌های قدرت در این کشور اغلب پرشتاب و نسنجیده بوده است؛ از این رو، بایستی ویژگی اساسی جامعه مصر را عدم پیوستگی و استمرار دانست که در نتیجه نبود طبقات و نهادهای اجتماعی مردمی سبب به وجود آمدن طبقه اعیان و آریستوکراسی شده است.
بنابراین از یک سو، ضعف جدی جامعه مدنی و نیروهای اجتماعی و سرکوب سیاسی، مانع تحقق تجربه مشارکت واقعی شهروندان مصری شد. از دگر سو، نابرابری شدید اقتصادی و اجتماعی سبب گسترش فساد اقتصادی و سیاسی در جامعه مصر شد(سردارنیا،تحلیل ساختاری و کنش گرا بر چرایی تثبیت…پیشین: 110) این مورد حتی در سطح خرد یعنی در اداره شهرها نمود روشن‌تری پیدا می‌کرد زد و بندهای شدید پشت پرده در راستای کاغذ بازی‌های اداری برای حذف یا گرفتن قرار دادهای اداری برای ارائه خدمات به شهروندان، عدم شفافیت مالی در زمینه تصمیمات اتخاذ شده از سوی حکمرانان شهری در مصر و عدم مشارکت شهروندان مصری در فرایند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری نمونه دیگری بر عدم تحقق حکمرانی خوب شهری در مصر می‌باشد.
2. تمرکز شدید و سلسله مراتبی بودن اخذ تصمیمات و برنامه‌های شهری
تمرکز شیوه‌ای است که در آن تصمیم‌ها در زمینه تمامی امور عمومی اعم از ملی یا محلی توسط مرکزیت سیاسی و اداری واحدی که معمولاً در مرکز قرار دارد، گرفته و اجرا می‌شوند. در این حالت، قدرت و اختیار اداره و اجرای امور نیز به طور کلی در سازمان‌های مرکزی تجمع یافته است(قالیباف،1386: 59). در این کشور، قدرت سیاسی و اداری به شکل یک پارچه و متمرکز شده است(محمدیان و خراشادیزاده،1391: 776). در مصر امور عمومی، اعم از ملی و محلی به صورت متمرکز اداره می‌شود. این سبک اداره کردن به این صورت است که؛ تمامی تصمیمات از مرکز اخذ شده و در محل نیز بایستی به اجرا درآید. با این اوصاف ما می‌بینیم که شهروندان مصری امکان مشارکت در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری شهری پیدا نمی‌کنند.

3. عدم برنامه مشخص برای مشارکت شهروندان مصری در فرایند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری
4. فقدان جامعه مدنی تأثیرگذار بر فرایند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری
در چند دهه اخیر، نوعی کثرت گرایی هدایت شده و به شدت محدود را به عنوان یک سازوکار صوری مشارکت شهروندان و در راستای بقای سیاسی حکومت اقتدارگرای خود به شکل تاکتیکی برگزیده بودند(Mohammad,2007:p.106). رژیم مصر برای دموکراتیک جلوه دادن حکومت، به تعداد زیادی از گروه‌ها و انجمن‌ها نیز به ظاهر اجازه فعالیت داده است. به هر حال لازم به ذکر است که مصر در بین کشورهای عربی از بیشترین گروه و انجمن‌های صنفی برخوردارند(Al.Sayyid,1993:p.231). مشاهدات واقعی در جامعه مصر در سه دهه اخیر به خوبی نشان می‌دهد که رقابت و مشارکت شهروندان و نهادهای مدنی عمدتاً به عنوان روشی برای مشروعیت بخشی به حکومت و تثبیت اقتدارگرایی بوده و از محتوای واقعی برخوردار نبوده است(سردارنیا،تحلیل ساختاری و کنش گرا بر چرایی تثبیت…پیشین: 117). بنابراین نهادهای مدنی در مصر به دلیل موانع بسیاری که در راه آن‌ها وجود دارد نتوانسته اند. چندان تأثیر گذار در فرایند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری چه در سطح خرد مانند شهرها و چه در سطح کلان نبوده اند. موانع موجود بر سر راه جامعه مدنی در مصر به طور اجمالی عبارتنداز:
الف. نهادینه شدن اقتدارگرایی و عدم تمایل حکومت مرکزی به قدرت یابی نهادهای مردمی و همچنین عدم تمایل حکومت به کاهش تصدی گری در این کشور(Kamrava & Mora,1998:p.906).
ب. ساخت نخبه گرایی وابسته به حکومت و عدم تمایل به بخش خصوصی و مردمی در این کشور، این مورد از جمله موانع تضعیف کننده کنش‌گران مدنی و عاملی در راستای استمرار اقتدارگرایی در مصر می‌باشد(سردارنیا،تحلیل ساختاری و کنش گرا بر چرایی تثبیت…پیشین: 119).
ج. محدودیت‌های ناشی از ساختار حقوقی و قانون اساسی مصر است. اگر چه قانون اساسی مصر احترام و حقوق سیاسی و مدنی به رسمیت شناخته است. ولی جزئیات آن را بیان نکرده است این امر سبب تعبیر و تفسیرهای مصلحت جویانه حکومت از قوانین به شکلی شده است که بتواند حقوق اساسی شهروندان مصری را نقض

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *