سبز اندیشان امروز

تابش خورشید‏، برق برخی روستاهای کشور را تامین می‌کند

دولت باور داره که تامین برق روستاهای دورافتاده از راه روال عادی سیم کشی هزینه بر بوده و به صرفه نیس، به خاطر همین تدبیری فکر کرده که به کار گیری پنلای خورشیدی روی بام خونه ها و یا مزارع روستانشینان رو بکنه. پنلای خورشیدی فشار اقتصادی خونواده های دهاتی رو هم کاهش میدن‏، چون که هزینه کنتور برق اونا صفر می شه.

سهم منابع انرژی تجدید پذیر در ایران کمتر از نیم درصده.

ایران ۳۰۰ روز آفتابی داره و پتانسیل ساخت ۷۰ هزار مگاوات برق از این روش رو داراس، در حالی که امروزه تنها ۳۵۰ مگاوات از این مقدار به وسیله سلولای خورشیدی تامین می شه اما در سبد کلی انرژی هنوز تجدیدپذیرها سهم چندانی ندارن؛ سهمی که به کمتر از یه درصد و بعضی وقتا نیم درصد می رسه. با اینکه ۲۱۷ داهات در سراسر ایران، مجهز به پنلای خورشیدی واسه تامین برق شدن ولی میشه با جذب سرمایه گذاران و پشتیبانی از شرکتای علم بنیان این آمار رو بالا برد.

«مریم نوبختی»، کارشناس انرژیای تجدیدپذیر ستاد پیشرفت فناوری بخش انرژی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در گفتگو با سایت ما اطلاعات جالبی رو در مورد این پنلا و استفاده اونا چه در سطح دهاتی و شهری‏، مطرح می سازه:

«ماموریت اصلی ما در ستاد پیشرفت فناوری انرژی، پشتیبانی از توانمندسازی شرکتای علم بنیان، کارآفرینی نوآورانه و پیشرفت اقتصاد علم بنیان در بخش انرژیه تا این شرکتا واسه تجاری سازی خدمات و اجناس علم بنیان شون در بازارهای داخلی و صادراتی پیشرفت پیدا کنن. موضوع گسترش کاربرد پنلای خورشیدی در روستاهای دور از شبکه یکی از سیاستای دولت بوده و در شهرها هم تبدیل به یه کار و کاسبی برد- برد واسه مردم و دولت شده. بیشتر نزدیک به اتفاق مناطق کشورمون، پتانسیل بالایی واسه به کار گیری انرژی خورشیدی دارن و وزارت نیرو هم حمایتای خوبی واسه گسترش این فناوری در بین مردم تدارک دیده.»

اندازه خرید برق خورشیدی به وسیله دولت در ایران از کشورای همسایه بیشتره

نوبختی در این رابطه توضیح میده که بر این پایه دولت تضمین می کنه که برق تولید شده به وسیله نیروگاههای تجدیدپذیر بخش خصوصی رو طی بازه وقتی ۲۰ ساله با در نظر گرفتن ظرفیت تولیدی اونا با تعرفه مناسبی بخره. هرچند خرید برق اضافه واسه تموم روستاها اجرایی نشده اما وزارت نیرو تصمیم داره خرید تضمینی برق خورشیدی رو به صورت جدی دنبال کنه. این سیاست هوشمندانه باعث جذب سرمایه گذاران خارجی شده طوری که امروزه تماشاگر حضور شرکتای خیلی از کشورای صاحب فناوری مثل آلمان و سوییس و… واسه بهره مندی از این فرصت هستیم.»

جدول خرید طرح تضمین قیمت دولت در طرح نصب پنلای خورشیدی

ستاد پیشرفت انرژی در همین زمینه با پشتیبانی از شرکتای علم بنیان، درصدده تا با ایجاد همکاریای فنی و اقتصادی بین این شرکتا و شرکتای خارجی، زمینه استفاده حداکثری از توان بومی و نفوذ در بازارهای صادراتی هم جفت و جور شه. یکی از مشکلاتی که بر سر نصب پنل در روستاها هست از نظر نوبختی واردات سلولای بی کیفیت خورشیدیه. سلولایی که بعضی در بخش خصوصی اونو با نازل ترین قیمت خریداری کرده و وارد بازار داخل می کنن، از اونجایی که استانداردهای کافی هم واسه اون به زور در نیامده، وارد کردن اونا بسیار راحته:

«این سلولا در نوع باکیفیت خود معمولا عمر به درد بخور طولانی دارن ولی بدیش اینه امروزه تماشاگر هستیم که کارکرد و بازدهی خیلی از پنلا بعد از دو الی سه سال و در بعضی موارد در کمتر از یه سال استفاده، افت فاحشی پیدا میکنن. قوانینی درباره استاندارد واردات این پنلا آماده شده ولی فعلا به مرحله اجرایی در نیامده ولی با امید به اینکه به زودی تماشاگر انجام اقدامات لازم هم جهت با اجرایی سازی دقیق استانداردهای آماده شده در داخل کشور باشیم.»

این کارشناس جا افتادن این طرحا رو در روستاها چیزی خوش یمن دونسته و وجود خدمات پس از فروش مناسب امروزی رو یکی از مسائل خیلی مهم در این باره گفت. ایشون هم اینکه درباره به کار گیری پنلای خورشیدی در سطح شهرها گفت: «خیلی از لوازم روشنایی در شهر تهران با پنلای خورشیدی کار می کنن و یا بخش کوچیکی از برق پارکا به وسیله این پنلا تامین می شن به زودی تماشاگر رشد به کار گیری این امکانات در شهرها هم هستیم.»

جدا از روستاهایی که به وسیله دولت به پنلای خورشیدی مجهز شدن و ساکنین اون به به کار گیری این روش روی خوش نشون دادن‏، شهرنشینان هم با تعبیه کردن سلولای خورشیدی روی سقف منازل خود، اونو تبدیل به یه «نیروگاه کوچیک اندازه» می کنن، چیزی که دولت به دنبال جا انداختن اون در کشوره تا به جای ساخت نیروگاهای بزرگ و گران فسیلی، هر شهروند یه نیروگاه کوچیک تامین انرژی در منزل خود داشته باشه. پی ریزی و استقبال مردم از پنلای خورشیدی می تونه راهی واسه نجات انرژی و زمین در آینده باشه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *