سبز اندیشان امروز

بررسی سرویس «لرنیتو»؛ مدرسه ای به سبک مدرن

وقتی «مدرسه» به جایی گفته می شد که دانش آموزان رأس یه ساعت مشخص در اون حاضر می شدن، کنار هم درس می خوندن و در آخر هم با شرکت در امتحانات سال تحصیلی رو میگذروندن. حالا که به عصر تکنولوژی و استارتاپای اینترنتی قدم گذاشته ایم هم معنی مدرسه بازم تغییری نکرده، اما دیگه به یه مکان ثابت محدود نیس.

مخاطبین لرنیتو می تونن هم دانش آموزان و هم معلمان باشن.

مدارس مدرن امروزی می تونن همه جا همراه تون باشن؛ چه در موبایل، چه در تبلت و لپ تاپ و چه در هر وسیله وصل به اینترنت دیگه می تونین وارد اونا شید و با معلما و همکلاسی هاتون در رابطه باشین، درس بخونین و حتی به طور آنلاین در آزمونا شرکت کنین.

«لرنیتو»  به عنوان یه سرویس تحت وب ایرونی اومده تا تجلی بخش همین ایده باشه؛ یه مدرسه مدرن که در اون دانش آموزان مقاطع متوسطه به بانک بزرگی از سوالات امتحانی دسترسی دارن و از سمت دیگه معلمان هم می تونن با ساخت سریع آزمون و برگزاری امتحانای آنلاین به برنامه های آموزشی خود سرعت بدن. اما چقدر در این کار موفق بوده؟ در ادامه بررسی می کنیم.

مخاطبین لرنیتو می تونن هم دانش آموزان مقطع متوسطه اول و دوم و هم معلما باشن.

لرنیتو به شکل یه اپلیکیشن تحت وب طراحی شده تا بتونه با موبایل، تبلت و رایانه موافق باشه و تقریبا همه جا بتونین به اون دسترسی پیدا کنین. به خاطر همین رابط کاربری اونم با دقت و وسواس زیادی ساخته و پرداخته شده تا هم در موبایل و هم دسکتاپ کارکرد نرم و روانی رو از اون تماشاگر باشین.

لرنیتو بانک بزرگی از سوالات امتحانی جمع آوری کرده که تعداد اونا به بیشتر از ۱۰۰ هزار مورد می رسه.

لرنیتو کلا از چهار بخش تشکیل شده: خونه، جستجو، میز کار و ارتباطا که در ادامه هر بخش رو به طور جداگونه توضیح می دیم.

همونطور که در مقدمه گفتیم، مخاطبین لرنیتو می تونن دانش آموزان و معلمان باشن. لرنیتو بانک بزرگی از سوالات امتحانی (واسه مقاطع اول و دوم متوسطه) رو در خود جمع آوری کرده که تعداد اونا به بیشتر از ۱۰۰ هزار مورد می رسه. همه این سوالات دارای جواب تشریحی هستن که می تونین تو یه سیستم منظم و فیلتردار به جستجوی اونا بپردازید و حتی از جمع آوری اونا آزمون جفت و جور کنین.

لرنیتو به طور کامل رایگان نیس. واسه دسترسی نامحدود به بعضی امکانات باید حق اشتراک بپردازید. 

در واقع لرنیتو با یه تیر، دو نشون زده: هم یه منبع سوال بزرگ درسی همراه با جواب رو واسه دانش آموزان جمع آوری کرده تا احتیاجی به خرید کتاب و جزوه نداشته باشن، هم اینکه واسه معلمان امکانی جفت و جور کرده تا از این سوالات به سرعت آزمون بسازن و دانش آموزان خود رو ارزشیابی کنن.

لرنیتو امکان جستجوی مستقیم در میان مباحث درسی رو هم داره.

واسه دسترسی به بانک سوالات می تونین هم از صفحه خونه و هم بخش جستجوی لرنیتو دست به کار شین. لرنیتو به لطف سیستم جستجوی قوی و فیلترداری که داره، خوب نسبت به کلید واژه ها عکس العمل نشون میده. مثلا کافیه در فیلد صفحه خونه بنویسین که سوالات «کنکور سراسری سال ۱۳۸۹» رو می خواین تا لرنیتو در چند ثانیه اونا رو براتون پیدا کنه.

اما اگه دنبال مبحث خاصی از یه کتاب درسی هستین، بخش «جستجو» فیلترهای ریز تر و دقیق تری در اختیارتون قرار میده. همونطور که در اسکرین شات پایین می بینین، منوی جستجوی لرنیتو از فیلترهای زیادی استفاده میکرد تا سریع تر به نتیجه دلخواه تون برسین.

نمایی از پنل جستجوی بانک سوالات. با وجود راهنماییای کافی و جستجوی بی عیب و مشکل، واسه عادت کردن به این بخش باید زمان تقریبا زیادی بذارین و شاید به خاطر شلوغی زیاد صفحه در آخر خیلی با اون راحت نباشین.

این فیلترها منظم و تفکیک شدن، و می تونین جستجوی خود رو براساس رشته، پایه و کتاب درسی، نوع منبع سوال (کنکور، امتحان پایانی، آزمون قلمچی و …)، سوالات تستی و تشریحی و حتی سرفصل دروس بکنین. فیلتر سرفصل دروس حتی یه بخش جدا از هم به نام «درخت مباحث درسی» داره که می تونه کتابای درسی دوره متوسطه اول و دوم رو براساس فصل و موضوع براتون جستجو کنه.

لرنیتو امکان جستجو در میان مباحث درسی رو هم داره. این یعنی اگه به فرض دنبال سوالات «احتمال شرطی» باشین، کافیه این کلمه کلیدی رو بنویسین تا لرنیتو سوالات مربوط به اونو از مجموعه بزرگش استخراج کنه.

لرنیتو واسه هر سوال جواب تشریحی کامل ارائه کرده و به شما اجازه داده که اونو با بقیه کاربران سرویس به اشتراک بذارین. حتی می تونین در همون صفحه جستجوی سوال، تعدادی از اونا رو مارک کنین تا از اونا یه مجموعه سوال طبقه بندی شده هم بسازین.

نمایش جواب تشریحی کامل واسه سوالات یکی از امتیازات مهم لرنیتو هستش که اونو به یه پلتفرم آموزشی مهم تبدیل کرده.

همین مجموعه سوالات می تونن بعدا در منوی «میز کار» به آزمون تبدیل شن. امکان آزمون سازی لرنیتو فعلا در مرحله آزمایشیه و الان فقط واسه خودتون می تونین آزمون بسازین. اما در آینده امکان ساخت و برگزاری آزمونای آنلاین همراه با کاربران دیگه رو هم دارین.

جواب تشریحی کامل واسه سوالات یکی از امتیازات مهم لرنیتو هستش.

در شرایط فعلی قادر هستین از مجموعه سوالاتی که خودتون جدا کردین، آزمونای تستی و تشریحی بسازین و به شکل PDF تحویل بگیرین. این توانایی لرنیتو بیشتر از دانش آموز واسه معلمان کاربرد داره تا زحمت طراحی آزمون رو به کمترین حد ممکن رسونده و بتونن در کمتر از پنج دقیقه از مبحث درسی مورد نظرشون آزمون بسازن.

اما همین روند آزمون سازی در لرنیتو بسیار جالبه. اول از همه می تونین مثل یه برگه امتحانی واسه آزمون تون سربرگ بنویسین و تاریخ امتحان و نام دبیر و نام مدرسه رو مشخص کنین تا به امتحان حالت رسمی داده باشین.  

طراحی آزمون به طور دستی ممکنه یه ساعت یا بیشتر از شما زمان بگیره. لرنیتو با توانایی ساخت خودکار آزمون این زمان رو به زیر پنج دقیقه رسونده.

بعدا می تونین سوالات رو (که در منوی جستجو از اونا مجموعه سوال ستختین) وارد آزمون کرده و فقط با یه کلیک ساده، سوال نامه رو به شکل PDF دریافت کنین. لرنیتو با این روش حتی کلید سوالات رو هم به شما ارائه میده تا بتونین بعد از برگزاری آزمون، اونو به دانش آموزان تحویل بدین.  

لرنیتو با توانایی ساخت خودکار آزمون زمان انجام این کار رو به زیر پنج دقیقه رسونده.

لرنیتو با این که هنوز توانایی آزمونای آنلاین رو ارائه نکرده، اما با راه اندازی این بخش معلمان می تونن در ساعتی مشخص از دانش آموزان خود که عضو لرنیتو هستن آزمون گرفته و در آخر کلید رو هم در اختیار اونا بذارن. حتی لرنیتو در آینده می تونه اصلاح برگه ها رو هم به طور خودکار انجام داده و یافته ها رو واسه معلمان بررسی کنه که فوق العاده به نظر می رسه

اما در کنار تموم نکات مثبتی که گفتیم، لرنیتو هنوز با مشکلاتی درگیره. اول اینکه مجموعه سوالات اون واسه بعضی دروس و رشته ها از جمله علوم انسانی تکمیل نشده و نکته بعد این که بر خلاف امکان ساخت گروه، قابلیتای ارتباطی بین اعضا در اون هنوز کامل نیس.

می خواین از خودتون یا اعضای کلاس تون آزمون بگیرین؟ فقط کافیه اطلاعات سربرگ و سوالات آماده رو وارد کنین تا لرنیتو در کسری از ثانیه فایل PDF امتحان و جواب تشریحی اونو تحویل تون بده.

فکر می کنیم با در نظر گرفتن پتانسیل بسیار خوب لرنیتو واسه تبدیل شدن به یه وسیله آموزش از راه دور، بد نباشه که پیشرفت دهندگان لرنیتو هم امکانات ارتباطی بهتری واسه دانش آموزان در نظر بگیرن و هم بستری واسه آموزش آنلاین معلمان جفت و جور کنن؛ جایی که معلم بتونه مثل یه کلاس درس، به طور آنلاین با علم آموزانش در رابطه باشه و فقط به ساخت آزمون از یه سری سوال مشخص و تکراری محدود نشه.

البته با در نظر گرفتن پتانسیلای خوب لرنیتو، بعید نیس که پیشرفت دهندگان اون اینجور موضوعاتی رو هم در برنامه های آینده خود داشته باشن.

ولی در کل دسترسی به یه بانک سوال بزرگ و همیشه همراه، صرفه جویی در وقت واسه ساخت آزمون و البته امکان استفاده در موبایل و تبلت و رایانه سه مزیتی هستن که از لرنیتو مجموعه ای مهم واسه آموزش مجازی ساخته ان، چه واسه دانش آموزان و چه معلمانی که از روشای مدرن واسه آموزش استقبال می کنن.

با پیشرفت مجموعه و اضافه شدن قابلیتایی مثل برگزاری آزمونای آنلاین، شک نداریم که دانش آموزان و معلمان بیشتری از لرنیتو استقبال می کنن. اگه به روشای مدرن آموزشی علاقه دارین، پیشنهاد می کنیم که واسه تجربه لرنیتو خودتون دست به کار شده و همین حالا با مراجعه به اون واسه خود یه حساب کاربری رایگان بسازین.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *