سبز اندیشان امروز

بررسی بازی Stardew Valley؛ رویای زیبای کودکی

کمتر گیمری رو پیدا می کنین که دوران پلی استیشن رو به یاد آورد، اما Harvest Moon بازی نکرده باشه. Stardew Valley یه ورژن امروزی، پیشرفته و خوش ساخت از همون تجربه دوران کودکی بیشتر ما علاقه مندان به بازیای ویدیوییه که به صورت تموم و کمال، فقط به وسیله یه نفر ساخته شده.

تقریبا همه چیز از همون اول تا انتها مشابه هاروست مون ساخته شده و ConcernedApe، سازنده بازی کلیات بازی رو از عنوانی که چندین سال پیش عرضه شده بود وام گرفته، اما اونو بی انتها با جزئیات بیشتر و بهتر پر کرده.

Stardew Valley یه مثل ساز کودکانه از زندگیه. واسه تون از یه زندگی ساده میگه، از کاراکتری میگه که زندگی شهری و پشت میز نشینی رو پس می زنه و به سراغ میراث پدر بزرگ اش در دهاتی کوچیک میره تا زندگی رو طوری دیگه تجربه کنه.

2016-03-07_00002

کاراکتر داستان ما (که بسته به نوع انتخاب شما می تونه جنسیت و شمایل مختلفی داشته باشه)، در اول ورودش به روستای استاردیو، متوجه زمینی بزرگ می شه که پر شده از تیکهای بزرگ و کوچیک چوب و سنگ، و البته علفای هرز، همه جا رو فرا گرفتن.

دست به کار میشین، چند تای شون رو که با زحمت فراوون بر می دارین و زمین رو شخم می زنید، کم کم خسته میشین. بعدا نگاهی که به طول و عرض مزرعه میندازین متوجه عظمت کاری که در پیش دارین میشین. یه مزرعه بزرگ رو باید دست تنها پاکسازی کنین و از زمین بکر اون بیشترین استفاده رو ببرین.

هنوز به نیمه های روز نرسیده که خستگی امان تون رو می بره. پس به جای داس و تبر در دست گرفتن، بهتره کمی در شهر قدم بزنین و با ساکنین دهاتی که تازه وارد اون شدین آشنا شید، مغازه های کوچیک و خونهای دهاتی رو ببینین، از مناظر بهره ببرین و کم کم با گوشه گوشه داهات آشنا شید.

ده ها دهاتی، هر کدوم با خلقیاتی متفاوت و عادات روزانه جور واجور و البته منظم، روزشون رو شب می کنن و شمام باید کم کم یاد بگیرین که چیجوری میشه رابطه برقرار کرد و بخشی از اونا شد.

داشتن دوستائی خوب می تونه کار شما رو راحت تر کنه، اما یادتون نره که از همون روزای ابتدایی، همسر آینده تون رو انتخاب کنین و براش هدیه ببرین تا روز به روز بیشتر عاشق شما شه. در آخر، یه روز بارانی که به ساحل سر می زنید، مردی دریانورد، سمبل عشق رو به شما میده تا اونو به شخص مورد نظرتون بدین و با اون ازدواج کنین.

اینا گفته شد تا بدونین که Stardew Valley فقط در مورد کاشت دانه و برداشت محصول نیس. زندگی در این داهات جریان داره، تک تک مردم استاردیو ماجرای زندگی خودشون رو دارن و اگه اونا رو بهتر بشناسین، داستان زندگی شون رو در طول گیم پلی مشاهده می کنین.

ماهیگیری، گشت و گذار در جنگلای دور و بر، رفتن به معدن، بزرگ کردن حیوانات اهلی و پرورش موجوداتی خیالی که در معادن زندگی می کنن، از دیگر فعالیتایی هستن که کم کم درگیرشان میشین.

هر چی در بازی جلوتر می رید، محتوای بیشتری در اختیارتون قرار میگیره. با تکمیل یه سری باندلا که در ساختمون اصلی اما مخروبه داهات هست، باید شور و شوق رو دوباره به استاردیو ولی برگردونین و محتوای بیشتری پیش پای خودتون بذارین (Wikia این بازی پره از اطلاعات مهم که بین بازی بسیار کمک تون می کنه).

مثلا، گلخانه ای که به شما اجازه پرورش اجناس در فصل زمستون رو میده، وقتی بازسازی می شه که یکی از باندلای اصلی رو کامل کرده باشین. یا وقتی می تونین به دومین معدن برید که اتوبوس شهرتون دوباره یه راننده پیدا کنه.

همه این مسائل، انگیزه ای می شه تا مرتبا پیگیر باشین و بیشتر بازی کنین. ساعتا میگذره و می بینین که یه فصل کامل رو بازی کردین تا محصولی که می خواین رو به دست آورده و در باندل استفاده کنین.

20160408165645_1

Stardew Valley به شکلی بی رحمانه زمان تون رو می بلعد و با نشون دادن پیشرفت هر روزه و هدف گذاری واسه روزای بعد، کار و زندگی تون رو دچار مشکل می کنه.

جای جای این بازی رو عشق و دوست داشتن پر کرده. شاید هیچ وقت در طول زندگی تون نگرانی این رو نداشتین که چند مرغ و چند اردک داشته باشین، یا شاید به این فکر نکرده باشین در مزرعه خیالی تون دوست دارین خوک پرورش بدین یا گاو. شاید هم گوسفند و بز؟

تا حالا به این فکر کردین که شبا ماهی گیری کنین تا ماهی خاصی گیرتون بیاد یا در فصلی خاص به رودخانه پایین مزرعه تون برید و گربه-ماهی بگیرین؟ در Stardew Valley اینا نگرانیای شیرین شمان.

روزتون رو در معدن و جنگل می گذرونین، به این امید که با دست رنجتان ماشین نخ بافی بسازین یا به اندازه کافی پول جمع کنین تا خونه تون رو بزرگ کرده و کم کم آماده ازدواج شید.

از زندگی حقیقی دور میشین و بیرون کشیدن تون از رویا، محال ممکنه. شب رو به درستی به صبح می رسونین و ابدا متوجه گذشت زمان نمی شین، فقط به خاطر این که یه زندگی مجازی خوشحال و رنگارنگ اما هدف دار دارین و گذروندن دقیقه هاش واسه تون ملموسه.

20160408165636_1

Stardew Valley گرافیک فانتزی و سه بعدی Harvest Moon رو نداره اما زیبایی اش دوچندانه. هر طور که به Stardew Valley نگاه کنیم، این بازی چندین قدم از هر عنوان مشابه دیگری که در این سبک تا الان ساخته شده جلوتره.

اما سطح انتظار خود رو خیلی بالا نبرین که در اولین برخورد نا امید شید. Stardew Valley بازم یه کلون از هاروست مون حساب می شه اما کلونی که خیلی زیاد بهتر و پر جزئیات تره. پایانی واسه این بازی در نظر گرفته نشده و هر چقدر بخواین می تونین بکارید و جلو برید، مزرعه تون رو باحال تر کنین و به رابطه تون با روستاییا قوت بخشید.

اما در آخر وقتی می رسه که خسته میشین و شاید در مرز ۵۰ الی ۶۰ ساعت بازی کردن اینجور حسی رو پیدا کنین. هر اون چیزی که درون بازی واسه شما قرار داده شده رو طی همین مدت زمان مشاهده می کنین (البته اگه اهل خیانت به همسر خود نبوده و معتقد به زندگی تون باشین).

اگه اهل خاطره بازی هستین، Stardew Valley وقت و زمان شما رو واسه چندین روز متوالی، از اون خود می کنه و شک نکنین تا انتها جلو می رید تا به اهدافی که اول واسه خودتون مشخص کردین برسین.

اما اگه از بازیای ناتموم این چنینی لذت نمی برین، Stardew Valley بازم ارزش چند ساعت از زمان شما رو داره تا ببینین یه نفر، طی ۴ سال چیجوری می تونه دنیایی به این زیبایی رو با پیکسلای بزرگ بوجود بیاره و میلیونا دلار به جیب زند.

قطع به یقین، Stardew Valley یکی از بهترین عناوین جداگونه امسال هستش و فروش بیشتر از نیم میلیون نسخه ای اون طی چند روز، نشون از کیفیت بالا و علاقه مندی مردم داره.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *