سبز اندیشان امروز

«بازی تاج و تخت» پربیننده‌ترین سریال سال ۲۰۱۴

«بازی تاج و تخت» پربیننده ترین سریال سال ۲۰۱۴ معرفی شد. Game of Thrones رکوددار تعداد بیننده در شبکه اچ بی اونه و در کشورای بسیاری به نمایش دراومده. تا به امروز ۴ فصل این سریال پخش شده و قراره فصل پنجم اون در سال ۲۰۱۵ به نمایش دربیاد.

دیوید بنیوف و دی. بی. وایس این داستان خیالی- حماسی رو واسه شبکه اچ بی اون آمریکا ساخته ‎ان؛ سریالی برگرفته از پرفروش ترین اثر مجموعه داستان های فانتزی جورج آر.آر مارتین با نام «ترانه یخ و آتیش». قرار بود هر فصل این سریال یه کتاب این مجموعه رو به تصویر بکشه اما پس از ساخت دو فصل ابتدایی، نویسندگان گفتن که بهتره به جای برداشت جلد به جلد، برداشتی کلی از رمان «ترانه یخ و آتیش» داشته باشن تا راحت تر داستان ها رو در کنار هم بذارن. باحال اینه که هنوز کتاب ششم و هفتم این مجموعه نوشته نشده و طرفداران این داستان هم نمی دانند که قراره روند این سریال اقتباسی و سرنوشت کارکترهایش چه شه.

وقتی که اعلام شد اچ بی اون می خواد تا سریال «بازی تاج و تخت» رو بسازه عده ای طبق روال کارای قبلی اقتباسی پیش بینی کردن که قراره کاری تیکه تیکه شده رو ببینن. فیلمی که تنها مضمونی از داستان جذاب مارتین رو به تصویر می کشد. اما با پخش اولین قسمت در ۱۷ آوریل ۲۰۱۱ (۲۸ فروردین ۱۳۹۰)، موج استقبال از تازه ترین سریال پر هزیه اچ بی اون به راه افتاد. «بازی تاج و تخت» فقط دو روز بعد از منتشر کردن واسه فصل دوم تمدید شد. به گفته طرفداران نه به متن اضافه شده و نه حتی از اون کم شده بود. یه برابری کامل و بی اشکال از کتاب نوشته شده مارتین. این ویژگی باعث شد که روز به روز به تعداد بینندگان این سریال در سراسر دنیا اضافه شه.

فصل اول نامزد جوایز خیلی از جمله، جایزه امی واسه برجسته ترین سریال دراما و گلدن گلوب واسه بهترین سریال تلویزیونی دراما شد. پیتر دینکلیج، بازیگر آمریکایی با بازی جذاب خود نه فقط تونست جایزه امی و گلدن گلوب رو از اون خود کنه، بلکه تا جایی پیش رفت که منتقدان در لس آنجلس تایمز نوشتند که «بازی تخت و تاج تا حد زیادی مدیون اونه».

«بازی تخت و تاج» نام اولین سری کتاب های مارتینه. این مجموعه چندین خط داستان رو روایت می کنه. داستانی در قلمرو خیالی هفت پادشاهی وستروس. این سریال به گونه ای راوی گذشته جنگ خشونت بار بین دودمان های اشرافی واسه به دست آوردن تخت آهنین پادشاهیه.

کل نظرات منتقدان این چهار فصل نشون می دهد که سازندگان این سریال تا به امروز خوب عمل کرده ان. این سریال در سایت معتیر IMDb رتبه ۹.۵ رو از کاربران گرفته و فصل دوم تا چهارمش هم در وب سایت متاکریتیک امتیازاتی بالای ۸۰ کسب کرده. هر چهار فصل در تعدادی از بهترین رسانه های آمریکایی مانند واشنگتن پست (در سال ۲۰۱۱)، مجله تایم (در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲) و هالی وود ریپورتر (در سال ۲۰۱۲) مورد تجلیل قرار گرفتن. در سال ۲۰۱۳ هم انجمن نویسندگان آمریکا رتبه ۴۰ام فهرست ۱۰۱ مجموعه تلویزیونی برتر نوشته شده تاریخ رو به نام «بازی تاج و تخت» زد.این وسط برخلاف محبوبیت این مجموعه انتقادهای شدیدی هم به اون وارد شد. استفاده فراوون از برهنگی، خشونت و شکل های جور واجور شکنجه بارها مورد انتقاد رسانه ها قرار گرفت. اون ها بر این باور بودن که در خیلی از موارد (مخصوصا دو فصل اول) بیش اندازه و بدون وابستگی به روند داستان از برهنگی زنان و رابطه جنسی استفاده شده. حتی نیویورک تایمز نوشت که «بازی تاج و تخت» فقط واسه پسران جوون به نمایش دراومده.

اما این انتقادها در دو فصل سوم و چهارم جای خود رو به خشونت های افراطی، تجاوز و شکنجه های دلخراش داد. مجله تایم در این باره نوشت که منتقدین از این می ترسند که «صحنه های تجاوز انقدر در سریال گسترده شن که دیگه مانند صدای پیش زمینه باشن؛ یه اتفاق عادی و بدون شوک.

بازی تاج و تخت

اما جرج آر. آر. مارتین در جواب به این انتقادات گفت که تجاوز و خشونت جنسی در جنگ ها بسیار فراوون هستن و حذف این صحنه ها از مجموعه تلویزیونی یکی از مهم ترین موضوع های کتاب اون رو کمرنگ می کنه؛ اینکه «ترس اصلی در تاریخ آدم ها از اُرک ها و لردهای مشکی نیس، بلکه از خود آدم هاست.»

جرج آر.آر مارتین گفته از منتقدانی که بیشتر به برهنگی و رابطه جنسی در تلویزیون توجه دارن تا خشنوت بی رحمانه حیرت زده. اون گفته مردم بیشتر نگران صحنه های روابط جنسی بودن اما صحنه ورود یه تبر به جمجمه آدم براشون مهم نبود.

به گفته اون به نظر می رسد مردم خیلی راحت تر از رابطه جنسی، خشونت رو می پذیرن. اون حتی در جلسه کتابخوانی بین المللی در ادینبرگ اعلام کرد که مخاطبان انگلیسی به مراتب عاقل تر از آمریکایی ها هستن.

علاوه بر اون شخصیت های فراوون داستان هم یکی دیگه از نقدهای وارده به این سریال بود. بعضی وقتا جوری روابط پیچیده و نامفهوم می شن که واسه درک اون نیاز به کشیدن چارت و جدوله. در زمان تولید فصل سوم ۲۵۷ نام در فهرست بازیگران این اثر ثبت شد.

سریال بازی تاج و تخت

با اینحال «بازی تاج و تخت» رکورد بیننده های شبکه اچ بی اون رو زده. به طور متوسط ۲٫۵ میلیون بیننده واسه فصل اول و واسه فصل دوم ۱۱٫۶ میلیون نفر به ثبت رسیده. فصل سوم با افزایش دوباره بینندگان به عدد ۱۴٫۲ میلیون نفر رسید و رکورد دومین مجموعه پربیننده اچ بی اون بعد از سوپرانوز رو از اون خود کرد.

با شروع فصل سوم اما آمارها از اینم بالاتر رفت و به ۱۸٫۴ میلیون نفر رسید. اینطوری «بازی تاج و تخت» پربیننده ترین مجموعه تلویزیونی شبکه اچ بی اون در طول تاریخ این شبکه و هم اینکه محبوب ترین سریال در سال ۲۰۱۴ شد.

درسته که مثل گفته منتقدان صحنه هایی خشن و دلهره آور در این سریال هست اما اگه به اون دست از سریال هایی که نفس رو در سینه حبس می کنن علاقه دارین این سریال رو از دست ندین. معمولا شوک زد گی مهم ترین تجربه ییه که بینن گان در روبرو شدن با سریال «بازی تاج و تخت» اون رو احساس می کنن.

فرزندان ستاره های بزرگ هالیوود+عکس

عکس العمل هنرمندان به درگذشت داوود رشیدی

فرارو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *