سبز اندیشان امروز

این HondaJet است؛ جت لوکس هوندا با موتور هایی واقعا عجیب

واسه بیشتر افراد، هوندا (Honda) شرکتیه که خودروهای امن، کاری، مقرون به صرفه و با مصرف سوخت بهینه می سازه. هیچ کدوم از اینا نه جذابیت خاصی داره و نه می تونه بی ارزش تلقی شه. واسه بعضی، هوندا یه سازنده موتورسیکلت هم هست. اون طرف تر که نگاه کنیم، هوندا رو خالق Asimo پیدا میکنیم؛ یه ربات آدم نمای دوست داشتنی که به خاطر فوتبال بازی کردن با باراک اوباما خیلی معروف شده.

اما هیچکی هوندا رو به عنوان سازنده یه جت زیبای آینده نگر نمی شناسه. این چیزیه که باید عوض شه. این غول ژاپنی از دهه ۱۹۸۰ مشغول تحقیق درباره جتای کوچیک شخصی بوده و تجربه چند میلیاردی اش، هونداجت (HondaJet)، از یه دهه قبل به نمایش درآمده. یه پرنده آتشین با بیشترین حد سرعت ۷۷۷.۸۴ کیلومتر بر ساعت -تقریبا ۰.۶۳ ماخ- که نیرو پیشران خود رو از یه جفت موتور توربوفَن با دیزاینی بسیار خاص میگیره. موتورهایی که تکنولوژی شون با مشارکت جنرال الکتریک پیشرفته.

هوندا موتورهای این جت لوکس کوچیک رو روی بالا قرار داده.

چیزی که هونداجت رو غیرمعمول نشون میده (جدای از این حقیقت که به وسیله سازنده خودرویی مثل سیویک یا آکورد ساخته شده) روش نصب موتورها روی بدنه س که بخشی از هویت تجاری این هواپیما شده. در صنعتی که بیشتر جتا در این اندازه، موتورهایی چسبیده به کابین دارن، توربوفنای HF120 هونداجت روی دو پایه سوارند که از بالا بالا زده ان. هوندا میگه نتیجه این دیزاین آزاد شدن فضای زیادی در داخل کابینه. و اگه این کافی نیس، باید گفت به هواپیما ظاهری علمی-تخیلی داده.

هوندا هفته پیش اعلام کرد که اولین هونداجت تجاری در حال اسمبل شدن در خط تولیده. تا اینجا راه ناهمواری طی شده و مشکل در کارکرد موتور، عرضه پایانی رو چند بار به تاخیر انداخته. ولی هوندا چشم به بهار ۲۰۱۵ واسه فروش این هواپیما به خواهندگان در امریکا داره. اگه هونداجت دل تون رو ربوده، شروع کنین به پس انداز کردن. قیمت این هواپیمای لوکس کوچیک، حدود ۴.۵ میلیون دلاره.

در ادامه مطلب با ویدیوی خلاصه، عکسایی از درون هواپیما و توضیحات تکمیلی همراه سایت ما باشین.

(دانلود ویدیو با حجم حدودا ۷ مگابایت)

اطاقک خلبان در پیشرفته ترین شکل ممکن، با نمایشگرهای چند لمسی گارمین جی ۳۰۰۰. (هوندا)

کابین مسافران. (هوندا)

بدنه هواپیما از مواد ترکیبی (کامپوزیت) ساخته شده، نه آلومینیم. همچین چیزی در هواپیماهای جت خیلی نادره. (هوندا)

تست پاشیدن آب پرفشار به بدنه و موتورها باعث کسب اطمینان از کارایی هواپیما در شرایط بارانی شدید می شه. (هوندا)

موتورهای سوار شده بر بالای دو طرف، با همکاری جنرال موتورز پیشرفت پیدا کردن و به هواپیما ظاهری منحصر به فرد میدن. (هوندا)

هونداجت در سال ۲۰۰۳ معرفی شد ولی پرواز تجاری اون چندین بار به خاطر مشکلات موتور به تعویق افتاد. شروع به پرواز اون در آسمون آمریکا، شاید بهار ۲۰۱۵ میشه. (هوندا)

فقط موتورها نیستن: ظاهر برآمده اطاقک خلبانا هم به عجیب بودن شکل هواپیما اضافه. (هوندا)

هونداجت تو یه اتفاق رسانه ای، سال ۲۰۰۶. (هوندا)

یه نمونه اولیه در حال تست پرواز. (هوندا)

کدوم رنگ رو انتخاب می کنین؟ (هوندا)

۹ هونداجت الان مراحل جور واجور اسمبل در خط تولید رو میگذرونن. (هوندا)

هوندا جت قادر به پرواز با سرعت بیشتر از ۷۷۷ کیلومتر بر ساعت در ارتفاع ۹.۱ کیلومتری زمینه. (هوندا)

نگاهی دیگه به این موتور عجیب که روی بال هواپیما سوار شده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *