امر به معروف و نهی از منکر

امر به معروف و نهی از منکر

مقابله با فساد و بدحجابی نیز بدون توجه و تأکید بر لزوم رعایت شئون و مظاهر دینی و اخلاقی از سوی کارمندان دولت در ادارات نوعی نگاه سطحی و تلاشی بی ثمر خواهد بود.
محیط ادارات که می بایست محل کار، تلاش، تولید و توسعه ی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی باشد نباید به نمایشگاه مد و روابط ناسالم بین زنان و مردان تبدیل شود.
این که با بدحجابی و خودآرایی در سطح جامعه برخورد شود اما در بعضی ادارات کسانی که از بیت المال و سرمایه ی مردم مسلمان و معتقد به ارزش های دینی حقوق دریافت می کنند، به رعایت شئونات دینی پای بند نباشند و احیاناً کار ارباب رجوع بدحجاب را بهتر و زودتر انجام دهند، نمی توان به مقابله ی جدّی و ریشه ای با معضل مذکور پرداخت.
بنا بر این یکی از گامهای اساسی در جهت انجام اصلاح فرهنگ عمومی وریشه کن ساختن مظاهر فساد وبدحجابی در جامعه اقدام از طریق ادارات و مراکز تحت پوشش دولت می باشد.
10). تشکیل وتقویت مجمع خیرین ازدواج .
– تجمیع وهدفمند نمودن امکانات و فعالیت های تشکل های غیر دولتی در زمینه ازدواج جوانان.
– مشخص نمودن متولی اصلی سامان دهی ازدواج . متاسفانه امروزه نهادها ومراکز متعدد دولتی وغیر دولتی بدون هماهنگی وتمرکز ،واز زاویه های مختلف وبعضا”متعارض به مساله ازدواج می پردازند .
– هدایت دستورالعمل ها طرح ها ولوایح و…در جهت ارتقاء سطح کیفی وکمی ازدواج جوانان.
– عدم ثبت ازدواج ها با مهریه های سنگین ، (که یکی از موانع عمده ی ازدواج به شمار می آید)
– ایجاد وتقویت مراکز اطلاع رسانی و همسر یابی بویژه در کلان شهر ها .
– اعطاءمجوز به سازمان ثبت احوال واسناد ،برای ارجاع ومعرفی زوجین جهت آموزش وکسب گواهی مهارت های زندگی قبل از ارائه ی سند ازدواج. به منظور تحکیم وتقویت ازدواج وتشکیل خانواده.
– اعلام بخشودگی مالیاتی مراکز دولتی وغیر دولتی (بخصوص کارخانه ها، سا لن هاوتالارهای جشن،و نیز واحدهای مسکونی) برای در اختیار گذاشتن امکانات به زوجین جوان.
-ازدواج موقّت، با رعایت تمامی شرایط و موازین شرعی و قانونی و عقلانی، خوشبختانه ازدواج موقّت به لحاظ قانونی و دینی مورد اشکال و ابهام نیست، آنچه روابط مشروع و سالم را به حاشیه رانده و متأسفانه بعضاً ارتباط خارج از دایره ی ازدواج( دائم وموقت) را ممدوح و به عنوان هنجار قابل تحمل نموده ، عرف و برداشت های غلط از این سنّت دینی است، که در صورت تفهیم و اجرای مطلوب و مشروع آن خانم ها بیش از آقایان منتفع خواهند شد. چرا که راهی را که اسلام توصیه می کند نمی تواند خلاف مصالح ومنافع پیرونانش ، اعم ازمرد و زن (که بیش از مرد مورد عنایت اسلام می باشد) باشد .آنچه باید مورد نفی و نکوهش قرار گیرد سوء استفاده ، تفسیر به رای و اجرای ناقص احکام اسلام است .این معضل نه تنها در مورد ازدواج موقت بلکه در مورد ازدواج دائم و نیز سایر احکام شرعی ودینی در طول تاریخ اسلام صورت گرفته است . چه استفاده های نادرستی که گروه های به ظاهر دینی از آیات وروایات وسنت وسیره ی معصومین علیهم السلام نکرده وبه نام دین چه خطا ها وخیانت ها که ننمودند.
11). کنترل صدور بخشنامه ها و دستورالعمل ها
خودداری از صدور بخشنامه ها، اعلامیه ها، دستورالعمل ها و هشدارهای غیر قابل عمل و بدون پشتوانه ی مطالعاتی و تحقیقاتی از سوی مسئولان، ضمن پیشگیری از به هدر دادن سرمایه های مادی وغیر مادی کشور مانع گستاخی و جسارت مروجان فساد وبدحجابی در جامعه خواهد شد .
12)دسترسی آسان به تن پوش های مناسب با موازین دینی و اخلاقی تولید و توزیع ارزان قیمت کیف و کفش و لباس و تن پوش های مناسب با موازین دینی و اخلاقی با همکاری و سرمایه گذاری نهادهای ذی ربط از یک سو و مقابله با تولید کنندگان محصولات و لوازمی که برخلاف مقررات و ضوابط اسلامی و قانونی تولید و توزیع می شوند از سوی دیگر، زمینه های گسترش فساد و بدحجابی را تا حد بسیار زیادی از بین خواهد برد.
13) ایجاد مراقبت و نظارت همگانی
مراقبت و نظارت عمومی یا امر به معروف و نهی از منکر که در آیات و روایات دینی به عنوان یک تکلیف مهّم، مقدّس و واجب معرفی شده است، از حقوق مسلم و حتمی تک تک افراد جامعه در جهت سالم سازی محیط زندگی از آلودگی هاو مفاسد اخلاقی و اجتماعی به شمار می آید. بدین معنا که افراد جامعه همانند مسافران یک کشتی دارای سرنوشت واحدی هستند که حقوق مشترکی را برای آنان موجب می گردد و طبیعی است سرنشینان کشتی منهای ضوابطی که از سوی متصدیان و یا ناخدای کشتی به آن ها ابلاغ می شود، به طور طبیعی حق دارند از امور و اقداماتی که ممکن است آنان را در کام امواج دریا فرو برد، شدیداً جلوگیری نمایند و اجازه ندهند که غفلت و یا انحراف فرد یا افرادی کشتی و سرنشینانش را گرفتار امواج مهیب اقیانوس گرداند.
آثار فساد سوز و فرصت ساز امر به معروف و نهی از منکر در کتب و منابع دینی به طور تفصیلی مورد توجه و عنایت واقع شده و پرداختن به آن ها در این مجمل نه ممکن است نه مفید، امّا در این جا بد نیست به این مقدار اکتفا شود که بهترین و مؤثرترین نوع امر و نهی ، برخورد عملی و نه صرفاً زبانی با مسأله ی منکرات، فساد و بدحجابی می باشد. به عبارت روشن تر عمل کردن به اخلاق و آداب اجتماعی بخصوص از سوی مدیران ومتولیان کشور ، و همیاری در رفع مشکلات مختلف مردم، به مراتب بیش از تبلیغ لفظی ارزش ها ، در مخاطبان( به خصوص نسل جوان) تأثیرگذار خواهد بود. امروزه استفاده از ابزار وشیوه های هنری وتشکیل ورونق گرو ه ها ونهادهای مدنی، مشارکت دادن نسل جوان در تصمیم گیریهای فرهنکی واجتماعی، از بهترین عناصر وابزار مفید وموءثر امر به معروف ونهی از منکر بشمار می آید که نباید مورد غفلت و فراموشی دلسوزان و دوست داران اسلام و حافظان ارزشهای اخلاقی قرار گیرد.
14). ایجاد مراکز سالم ورزشی – فرهنگی ویژه ی بانوان
ایجاد و تجهیز تفریحگاه ها، ورزشگاه ها و مراکز آموزشی، فرهنگی و مطالعاتی ویژه بانوان، ضمن سامان دهی به گذاران اوقات فراغت دختران وزنان جوان ، از اختلاط وارتباط ناسالم گروههای غیر همجنس پیشگیری نموده وزمینه های فساد وبد حجابی را تا حد زیادی از بین می برد. اسلام وجامعه اسلامی اگر چه زنان را به رعایت حجاب وپوشش اسلامی مکلف نموده است ، مسئولان ومدیران کشور رانیز به تمهید وتدارک امکانات نرم افزاری و سخت افزاری لازم جهت رفاه ،اسایش و تکامل و پویایی زنان ، موظف و متعهد کرده است. این مهم در اصول ومواد متعدد قانون اساسی نیز مورد توجه وتاءکید قرار گرفته است.
15) رفع مشکلات مادی و معنوی روستائیان
مهاجرت روستائیان به شهرها چالش های فرهنگی، اجتماعی و کاستی های اقتصادی فراوانی را در جامعه شهری به وجود آورده است که فقر مالی، تعارض و تضاد فرهنگی و عدم انطباق فرهنگ شهری و روستایی از جمله آن هاست.
ارتقای سطح آموزشی، بهداشتی، رفاهی کشاورزان موجب ایجاد آرامش و نشاط در بین روستائیان و بازگشت آنان از شهرها به روستاها و رونق اقتصادی و اجتماعی کشور خواهد شد. بدون شک فرآیند فوق به مهار مفاسد اجتماعی و تعارضات فرهنگی و نیز به آسان تر شدن رعایت اخلاق ، رفتار، پوشش اسلامی در کشور خواهد انجامید.
16) طرح خردمندانه و شایسته دین
یکی دیگر از عوامل بروز ناهنجاری های رفتاری و اخلاقی و کم رنگ شدن دین در زندگی اجتماعی و در نتیجه گسترش مظاهر فساد و خودنمایی و بدحجابی، تأویل ها و قرائت های نادرست و منقطع از منابع وحیانی و قرآنی و نیز کارشناسانه از مبانی دینی و ارزش های دینی است.

Share