امر به معروف و نهی از منکر

امر به معروف و نهی از منکر

ام ورقه حاضر در جنگ بدر حضور داشت.
ام سلیم دختر مِلحان بن خالد انصاری در جنگ ها همراه پیامبر صلی الله علیه و آله بود.
رُبَیِّع(ربیعه)دختر مُعَوِّذ بن عَفراء انصاری در غزوات همراه پیامبر صلی الله علیه و آله برای مداوای مجروحان و برگرداندن کشتگان به مدینه شرکت می جست. طبرانی به سند خود از خالد بن ذکوان از ربیع بنت معوذ روایت کند که گفت: «‌کنّا نغزو مع رسول الله فلا نقاتل و لکن نسقیهم من الماء و نداوی الجرحی» همراه رسول خداصلی الله علیه و آله به جنگ می رفتیم، ما ( زنان) نمی جنگیدیم، لکن(به سربازان) آب می دادیم و مجروحان و بیماران را مداوا می کردیم.
سلمی بنت عمیس ، وی در جنگ خیبر همراه رسول خدا صلی الله علیه و آله حضور داشت.
3-مشارکت فرهنگی
نقش عظیم فعالیت های فرهنگی در نیل به اهداف جامعه و رشد و پیشرفت آن غیر قابل انکار است. هر جامعه ای برای رسیدن به ارزش های نوین فرهنگی نیازمند تصحیح و بسط حوزه های اندیشه بشری است که باید از ابعاد گوناگون مورد بررسی قرار گیرد و تمام افراد در اشاعه فرهنگ و انتقال و نشر معارف آن کوشا و سهیم باشند.
اسلام در جانبداری از رشد علم و گسترش آموزش، جامعه را به طور یکسان به فراگیری و نشر دانش تشویق نموده است. بدین روی یکی دیگر از زمینه های فعالیت زنان مسلمان از صدر اسلام تاکنون انتقال مباحث و مسائل فرهنگی در سطح خانواده و جامعه می باشد. در این قسمت برخی از بانوانی که از طریق تألیف کتاب، برقراری جلسات درسی، نقل احادیث از پیامبر صلی الله علیه و آله و احیای امر به معروف و نهی از منکر به نشر فرهنگ اسلامی کوشیده اند، اشاره می شود.
3-1-زنان صاحب کتاب
از جمله زنانی که در صدر اسلام صاحب کتاب بوده اند می توان به موارد زیر اشاره نمود:
فاطمه زهرا سلام الله علیها برترین زنان که صاحب مصحفی است، شامل معلوماتی در باره احوال پدر بزگوار پس از رحلت و جایگاه ایشان، وقایعی که برای ذریه اش اتفاق خواهد افتاد و علومی است که از حوادث و وقایع گذشته، حال و آینده خبر می دهد. این مباحث توسط جبرئیل به اطلاع ایشان رسانده شد و حضرت علی علیه السلام آن گفتار را به رشته تحریر درآورد و بدین ترتیب مصحف فاطمه تهیه شد. این مصحف، در برگیرنده بایدها و نبایدها و حلال و حرام ها نیست، کتاب حضرت فاطمه سلام الله علیها از مفاخر اهل بیت عصمت و طهارت می باشد که آن را در ردیف جامعه می شمردند و در نزد ائمه هدی علیهم السلام می باشد. در بصائر الدرجات، حماد بن عثمان نقل می کند که از امام صادق علیه السلام شنیدم که سال ظهور زنادقه را از مصحف فاطمه سلام الله علیها نقل نمود. کلینی در کتاب کافی از امام صادق علیه السلام روایت می کند که آن حضرت فرمود:«عندنا مصحف فاطمه»
به جز کتاب حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که بر پایه وحی می باشد ، برخی از بانوان مسلمان به نگارش و تألیف کتاب هایی موفق شده اند، مانند: ام الفضائل دختر حاج سید محمد علی امین التجار اصفهانی که صاحب کتاب های «اربعین هاشمیه» و «مخزن اللئالی فی فضائل مولی الموالی» و « نفخات الرحمانیه در واردات قلبیه» می باشد.
3-2-زنان مدرس و ناشر معارف و احکام اسلام
خدیجه دختر خویلد بن اسد بن عبدالعزی بن قصی قرشی اسدی، همسر پیامبر صلی الله علیه و آله و مادر فرزندان آن حضرت بود که در سال 68 قبل از هجرت (پانزده سال قبل از عام الفیل) به دنیا آمد. پیامبر صلی الله علیه و آله بوسیله وی احکام مربوط به زنان را به آن ها می رساند. فاطمه زهرا (س)، جویریه بنت حارث بن ابی ضرار رئیس عشیره بنوالمصطلق، وی زمانی که به اسلام گروید به نشر فرهنگ اسلام در میان قبیله خود (بنی مصطلق) پرداخت، صفیه بنت حی بن اخطب. وی دختر رئیس بنی النظیر بود که به ترویج احکام اسلام در بین قوم خود پرداخت، عایشه بنت ابوبکر و خدیجه دختر موسی بن عبدالله که به وعظ می پرداخت.جوهره دختر هبه الله بن حسن بن علی بن حسن دوامی بغدادی اهل علم و زهد و ورع بود و زنان را نصیحت می نمود.زین العرب دختر عبدالرحمن بن عمر بن حسن بن عبدالله سلمی دمشقی است. وی کتاب حدیثی «الاربعین السباعیات » تألیف عبدالنعم فزاری را نزد قرطبی خوانده و همان کتاب را چند بار تدریس نموده است.
3-3-زنان مصاحب با رسول خدا صلی الله علیه و آله

Share