افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان

اگرچه میل و فعالیت جنسی در سنین پیری در مقایسه با سالهای جوانی کاهش می‌یابد، بسیاری از افراد در سالمندی نیز رابطه جنسی فعال و لذت‌بخشی دارند. البته در پیری تغییرات ظریفی در پاسخ جنسی پدید می‌آید. مردان اگرچه تا پایان حیات خود، قادر به نعوظ واترال می‌باشند ولی بطور کلی دچار افزایش مدت زمان لازم برای دستیابی به نعوظ و دستیابی مجدد به آن (افزایش دوره فرونشینی یا تحلیل) و کاهش نیروی برون‌ریزی انزال می‌شوند (اسپنس، 1995، ترجمه توزنده جانی و همکاران، 1385).
یائسگی در زنان به صورت طبیعی یا به دنبال جراحی در ایجاد اختلال جنسی واز جمله “اختلال کاهش میل جنسی ” نقش دارد که احتمالاً ناشی از کاهش هورمونها در این سن می‌باشد (آماتو ، 2007). از تغییراتی که در یائسگی اتفاق می‌افتد، نازک شدن جدار واژن و کاهش فعالیت اجتماعی آن می‌باشد. همچنین واژن کمتر مرطوب شده و در نتیجه درد در موقع نزدیکی بیشتر می‌شود و این عوامل در نهایت باعث کاهش تعداد مقاربت می‌گردد (اسپنس، 1995، ترجمه توزنده جانی و همکاران، 1385).
2-23-7 حاملگی و شیردهی
مسترز و جانسون کاهش تمایلات جنسی در خانم‌های شکم اول در سه ماهه اول بارداری و افزایش پاسخ را در سه ماهه دوم حاملگی گزارش نموده‌اند. در اکثر موارد 12 هفته بعد از تولد نوزاد مقاربت مجدداً برقرار می‌شود و تعداد دفعات آن نسبت به قبل از تولد کاهش می‌یابد. علت تمایل جنسی پائین، افزایش هورمون پرولاکتین در دوران شیردهی است که منجر به کاهش تستوسترون و در نتیجه کاهش تمایل جنسی و افزایش احساس درد و واژن هنگام مقاربت به دلیل کاهش استروژن می‌شود. از عوامل تأثیرگذار دیگر بر کاهش رفتار جنسی دوران شیردهی می‌توان از کم خوابی شبانه جهت مراقبت از نوزاد و افسردگی پس از زایمان نام برد (جهانیان و همکاران،1388).
2-23-8 ناباروری و نازایی
ناباروری به معنای عدم باروری پس از یکسال فعالیت جنسی است و نازایی نشانه عدم توانایی مطلق زوج در باروری است. هر دو حالت موجب کاهش اعتماد به نفس شده و زندگی جنسی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این حالت رابطه جنسی یک فعالیت لذت‌بخش نخواهد بود. افراد نابارور احساس خوبی نسبت به بدن خود ندارند و از دست دادن میل و لذت جنسی از مشکلات شایع می‌باشد (جهانیان و همکاران،1388).
2-23-9 داروها
هر دارویی که باعث تداخل در سیستم عصبی ـ هورمونی یا سیستم عروقی بدن شود، می‌تواند منجر به ایجاد مشکل جنسی گردد. از جمله این داروها، داروهای ضد روان‌پریشی، ضد اضطراب و ضد افسردگی، همچنین قرصهای جلوگیری از بارداری، ماری جوانا، هروئین، کوکائین و آمفتامین‌ها می‌باشند (اسپنس، 1995، ترجمه توزنده جانی و همکاران، 1385).
2-23-10 بیماری‌ها
سرطان‌ها و بیماریهای مزمن بر روی روابط جنسی تأثیر می‌گذارند. سرطانها به دلیل تحلیل قوای بدنی، کاهش توانایی انجام فعالیت‌های روزمره، بستری شدن و بالاخره تنش و افسردگی ناشی از بیماری به صورت غیرمستقیم در ایجاد مشکلات جنسی نقش دارند. سرطان‌های تناسلی از جمله سرطان بیضه، سرطان دهانه رحم و سرطان پستان بطور مستقیم بر روی پاسخ‌های جنسی تأثیر دارند. به عنوان مثال سرطان دهانه رحم و درمان جراحی و اشعه درمانی آن موجب از دست رفتن انعطاف‌پذیری دستگاه تناسلی و تنگی واژن شده و در نتیجه ایجاد درد مقاربت و مشکلات جنسی می‌نمایند. شیمی درمانی به دنبال سرطان پستان با از کار انداختن تخمدانها و کاهش هورمونها باعث ایجاد مشکلات جنسی می‌شود. ابتلا به بیماریهای مزمن به لحاظ درد و ناراحتی ناشی از آن به طور مستقیم بر زندگی جنسی بیماران تأثیر می‌گذارد و بطور غیرمستقیم، این بیماران تحت تنش و افسردگی قرار گرفته و دچار مشکلات جنسی می‌گردند. از جمله این بیماریها می‌توان بیماریهای مزمن کلیوی، کم کاری تیروئید و دیابت را نام برد (جهانیان و همکاران،1388).
2-23-11 اعمال جراحی زنان
اعمال جراحی زنان هرقدر هم که کوچک باشند می‌توانند بر تصور وی از خود تأثیر بگذارند. از دست دادن هر کدام از اندام‌ها و اعضای تناسلی یا اعمال جراحی ناشی از سرطان می‌تواند در تصور زن از نقش زنانگی خود اختلالاتی ایجاد نمایند. اعمال جراحی ناشی از سرطان به میزان قابل ملاحظه‌ای سبب کاهش تمایل جنسی، کاهش تهییج جنسی، افزایش درد مقاربت و نرسیدن خانم‌ها به ارگاسم می‌شوند (جهانیان و همکاران،1388).
2-23-12 عوامل روانی
شایعترین عوامل روانی که بر پاسخ جنسی فرد اثر می‌گذارد عبارتست از: تنش و اظطراب تضادهای بین فردی، هویت جنسی، دانش جنسی، افکار و عقاید جنسی، تصویر بدنی، تجارب اولیه جنسی و اختلالات روانی.
2-23-13 تنش و اضطراب
افرادی که با فشارهای روزمره ناشی از کار و مسئولیت خانوادگی دست و پنجه نرم می‌کنند، در اثر خستگی و نداشتن انرژی کافی به مسائل جنسی نمی‌پردازند. تنش و هیجان، اضطراب و نگرانی که فرد در طی زندگی روزمره با آن مواجه می‌شود، می‌تواند بر علاقه فرد به فعالیت جنسی تأثیر گذاشته و اختلالاتی را موجب شود (جهانیان و همکاران،1388). بنابر اظهارنظر بسیاری از محققان، اضطراب و ترس جنسی در ایجاد کاهش میل جنسی، اختلال برانگیختگی جنسی ، و ارگاسم (اوج لذت‌ جنسی) نقش مهمی را ایفا می‌کنند. اضطراب توجه به محرک‌های مربوط به تکلیف را کاهش داده و تمرکز به محرک‌های وابسته به تهدید را افزایش می‌دهد و به این صورت عملکرد را تخریب می‌کند. در واقع اضطراب با ایجاد شناخت‌های منفی راجع به موضوعاتی مانند شکست یا ناتوانی در انجام فعالیت جنسی منجر به حواس‌پرتی شناختی هنگام عمل جنسی شده که می‌تواند باعث اختلال جنسی گردد. اهمیت اضطراب در سبب‌شناسی نابهنجاری جنسی نشان‌دهنده نقش مهم آن می‌باشد که برنامه‌های مداخله‌ای با هدف کاهش آن صورت می‌گیرد (بارلؤ ، 1986، به نقل از اسپنس، 1995، ترجمه توزنده جانی و همکاران، 1385).
2-23-14 تضادهای بین فردی

Share