در حقیقت مواد مخدر برای فراموش کردن درد در بدن تولید می شود !! چه درد روحی و چه جسمی !
در حقیقت نیاز به مصرف مخدر در پی نیاز به فراموش کردن دردی جسمی و یا روحی است که پدید می آید و فرد برای فراموش کردن و رها شدن از زجر مداوم آن درد است که به مخدر پناه می برد و نیاز به تداوم مصرف و مدت اسارت فرد در تارهای عنکبوتی این دام نیز ؛ بازگشتی به تجربه تلخ زجری که از آن درد کشیده است دارد بصورتی که گاه می بینیم که فرد معتاد از مواد مخدر بصورت ترکیبی برای تداوم بیشتر زمان نشئه گی استفاده میکند.
این مواد مکمل که خودشان اغلب مشتقات تریاک هستند موجب می شود زمان ماندگاری مواد در خون بیشتر شده و بدن با سرعت کمتری سموم و مواد مخدر در خون را دفع نماید . شربتهای خلط اور کدئین دار ، قرصهای اسهال و حتی قرصهای استامینوفن از جمله قرصهای رایج در این زمینه میباشند . این شیوه مصرف در اصطلاح معتادین کو کتل گفته می شود فرد معتادی که به این مرحله مصرف قرص و شربت رسیده است در حقیقت در مرحله بسیار حاد اعتیاد بوده و ترک دائم برایش بخاطر سهولت در ترک و بازگشت بسیار بسیار سخت می گردد .
مخدر در حقیقت مسکنی برای فرار از درد است اما جالب است بدانید که نکته ای به این روشنی اغلب به سادگی فراموش می شود . هر فرد سلیمی میداند که درد جزو لاینفک زندگی است و ما به لحاظ بهره مندی از حس درد است که میتوانیم زنده بمانیم . اگر درد وجود نداشت بیماریها میتوانستند قبل از ان که ما متوجه بشویم تمامی بدن را نابود کنند . شاید مثال روشن این مطلب همان مثل معروف باشد که می گوید بدون درد میتوان دست بر گدازه سرخی گذاشت اما مطمئنا سالم نمی توان برداشت !
3- برای رهایی از اعتیاد چه باید کرد ؟
برای رهایی از نیاز به مخدر میبایست همچون درمان دردهای جسمی ابتدا به دنبال محل درد گشت و بعد با استفاده از متخصصین فن روانشناسی ؛ عامل ایجاد درد را با توجه به علامتهای شاخص بیماری شناسایی کرده و به درمان آن پرداخت . در این خصوص قطعا روانکاوی مناسب و استفاده از گروه های مشاور می تواند در پیدا کردن منبع درد به یاری فرد معتاد بیایند .
گاه منبع درد ترس از تحقیر یا ترس از مبارزه است و گاه عامل ایجاد درد ، عدم اعتماد به نفس یا فشارهایی است که توسط والدین در کودکی به فرد وارد شده است و به او تلقین نموده است که فردی ناتوان در انجام مسئولیتهای محوله به اوست .
گاه ترس از محک خوردن و ارزیابی شدن یا ترس از مسئولیت پذیرفتن در کنار مشکلات دیگر نمایان میشود و در نهایت شما فردی را میبینید که پس از مصرف مواد ، احساس با ارزش بودن و توانمند بودن را حتی برای چند لحظه هم که شده در خود احساس میکند . چنین فردی هرچند هزینه سنگین اعتیاد به مواد مخدر را با از دست دادن همسر و فرزند و آینده و پدر و مادرش ؛ خواهد پرداخت اما باز هم راضی است به همان چند لحظه فراموشی تمامی دردها !
برای او؛ گاه سکوت و آرامش و رضایت ، حتی اگر برای چند ثانیه باشد نهایت خواستن می گردد !
4- قرص های روان گردان
4-1- تولد اکستازی
اولین بار این مواد در سال 1914 توسط کشور آلمان ساخته‌شد و به عنوان کم کردن اشتها در جنگ جهانی دوم بر روی سربازان مورد امتحان قرار گرفت. در سال 1985 در کشور هلند به عنوان ضد‌‌ افسردگی استفاده گردید. همچنین ماده‌ای دیگر به عنوان توان‌زا به آن افزوده شده و با نام ایکس‌ستیو وارد خاورمیانه و ایران گردید بعد به دلیل اینکه بازار خوبی پیدا نکرد، روان گردان نامگذاری شد ولی باز هم در بین جوانان بازاری پیدا نکرد در نتیجه برای اینکه جوانان هم به این سمت و سیاق کشیده شوند ، نام شادی آور یا شادی بخش بدان نهادند
5- روان گردان به چه معناست؟
انتخاب کلمه روان گردان بعنوان نام ، برای موادی که استعمال آن موجب دگرگونی مستقیم در سیستم روانی فرد میگذارد شاید بی شباهت به معجزه نباشد .
در سیستم های روحی از کلمه روان با عنوان هایی همچون پرسپری و یا کالبد اختری یا ستاره ای نام برده شده است . در حقیقت آنچه که هویت فردی ما را بعنوان نامی که بر ما گذاشته اند را بر دوش می کشد کالبد اختری یا پرسپری ماست ! چرا که این روان ماست که در زمان خواب هم ماهیت فردی ما را نگهداری میکند . این روان یا همان کالبد اختری همانگونه که در تمامی کتب عرفانی به ان اشاره شده است دارای محورهایی است که انرژی در آنها گردش متمرکز تری دارند.
این محورها که به مراکز انرژی یا چاکراه ها معروفند مراکزی هستند که بروی غدد درون ریز بدن قرار گرفته و موجب تغییرات مستقیم آن غدد چه در تولید نوع هرمونها و سایر مواد محرک در بدن و چه در میزان حجم تولیدی آنها دارد .
میدانیم که غدد درون ریز در هدایت و نحوه عملکرد جسم ما مهمترین اثر را بصورت ناخودآگاه دارد . اکنون که با سیستم و مکانیسم گردش انرژی کمی آشنا شدید بد نیست بدانید که محرکهایی همچون روان گردانها قادرند که انرژی را که بصورت طبیعی در بدن دارای گردش آرام و تعریف شده ای است بصورت مقطعی و بسیار سریع دارای اختلال نموده و شخص را دچار تحریکاتی در مراکز انرژی و سیستمهای غدد درون ریز کنند .
فرد مصرف کننده با تحریک سیستم انرژی ، حجم عظیمی از انرژی را در ستون فقرات خود از کف انتهایی تا فرق سر به حرکت درآورده و گاه با حرکت سر ( هد زدن ) همچون دراویش به بالاتر رفتن انرژی و متمرکز شدن در مغز خود برای استفاده خاص خصوصا در جهت تخیل و توهم کمک میکند . استفاده از موسیقی های دارای ضرب آهنگ های متناسب با سرعت موج های سینوسی و پالسهای تحریکی انرژی میتواند در بالاتر رفتن سطوح انرژی موثر شود .
مصرف روان گردانها موجب می شود تا فرد ؛ احساسی همچون احساس افراد روحی که تجربه های رویا دیدن در بیداری دارند را بصورت کاملا مصنوعی تجربه کند .
در نهایت سطوح انرژی با گذشت زمان و عدم تحمل مغز و قلب مجبور به بازگشت به سطح قبلی بوده که در بعضی از مواد همچون اکستازی مصرف آب در دفع سموم و مواد محرک بصورت عرق و ادرار کمک بسیاری میکند تا فرد بتواند بصورت غیر مستقیم انرژی را مهار کند .
6- اکستازی چیست ؟
پایه شیمیایی اکستازی شبیه مسکالین و speed است. به اعتقاد بسیاری از متخصصان اکستازی مانند LSD جزو اصلی گروه مواد مخدر توهم زا و سرخوشی آور به شمار می رود. در ساخت اکستازی موادی همچون استون، نیترواتان، کلورفورم و یا حتی فورمامید به عنوان مواد پایه به کار می روند. موادی که همگی در صنعت شیمیایی و دارو سازی کاربرد داشته و می توان به طور کاملا قانونی آن ها را تهیه و بعضی از این مواد را بدون هیچ منعی استفاده کرد. عموما ساخت این مواد در آزمایشگاه های زیرزمینی صورت می گیرد. اما در مورد اکستازی قضیه فرق می کند.
این ماده نه تنها در لابراتوارهای کوچک زیرزمینی تولید می شود، بلکه در کارخانجات بزرگ هم هست. در سال 1989 فقط در مرز آلمان و هلند 3/1 میلیون عدد قرص اکستازی مصرف شده است. اکستازی از طریق دهان و به صورت قرص همراه با آب مصرف می شود. در سطح خارجی این قرص ها اغلب اشکال و حروفی دارند که به همراه رنگ و ترکیبات رنگی ، شدت و مدت زمان تاثیر و نوع ماده موثر آن را برای مصرف کننده مشخص می کند هر چند درستی این کدها قابل اطمینان نیست.
درباره عوارض سوء مصرف اکستازی هنوز اطلاعات قابل اطمینانی به دست نیامده و به دلیل اختلاف نظرهای فراوانی که در مورد عوارض منفی مصرف اکستازی بر سلامت انسان وجود دارد ،دستیابی به اطلاعات جامع علمی و آزمایشگاهی درباره عوارض و آسیب های ناشی از مصرف این مواد مشکل شده است. به این علت عوارض ناشی از سوء مصرف تنها بر پایه تجربه های مصرف کنندگان و گزارش های مددکارانی که به طور دایم با این افراد سر و کار دارند ارزیابی می شوند.کارشناسان و آسیب شناسان اجتماعی در جلسه بررسی عوارض و خطرات مصرف قرص های اکستازی، ضمن برشمردن خطرات بی شمار قرص های توهم زا و روانگردان، تأکید کردند حتی یک بار مصرف آنها برای امتحان یا تجربه بسیار خطرناک است و ممکن است عوارض جبران ناپذیر طولانی مدت و حتی مرگ را به همراه داشته باشد.

                                                    .