سبز اندیشان امروز

استفاده از شبکه ها

تمایل به تحصیلات بالا / استقلال مالی از راه شغل / تمایل به استفاده از شبکه های مختلف ماهواره ، تمایل کمتر به دیدن برنامه های صدا و سیمای ایران ، استفاده گسترده از اینترنت ، ناهماهنگی تربیتی خانواده های پدری و مادری فرد ، سخت گیری بیش از حد پدر در دوران کودکی ، نادیده انگاشتن و یا کوچک شمردن علایق فرد در دوران کودکی ، تغییر شرایط زندگی فرد مثل دانشجو شدن در شهر دیگر ، ازدواج تمایل فرد به استقلال در تصمیم گیری های شخصی و عدم دخالت خانواده و نزدیکان ، تمایل فرد به داشتن انتخاب های متنوع بدون توجه به ارزش های دینی و خانوادگی ، بازاندیشی فرد در پوشش و آرایش ، بازاندیشی در مصرف و الگوی خرید ، بازاندیشی درالگوی گذران اوقات فراغت ،بازاندیشی در ازدواج و طلاق ، پنهان کاری کردن و محافظه کارانه عمل کردن ، سازگاری با شرایط موجود تا فراهم شدن شرایط عملی شدن خواسته هایشان ، مقاومت در برابر مخالفت اطرافیان برای عملی کردن خواسته های خود .
4-1-2 کد گذاری محوری
در این بخش مفاهیم و مقوله هایی که در مرحله کد گذاری آزاد تجزیه شده اند ، در ترکیبی جدید به یک دیگر متصل شده اند ، که این کار با استفاده از یک مدل الگویی که متضمن شرایط علی ، شرایط میانجی ، زمینه ،راهبرد ها( استراتژی ها ) کنش و پیامد های حاصل از رشد فردیت در افراد است صورت گرفته است .
4-1-2-1 شرایط علی
شرایط علی ، وقایع مربوط به زندگی فرد است که زمینه را برای رشد فردیت در افراد فراهم می سازد .
افزایش تحصیلات
بر اساس نتیجه پژوهش حاضر ، افزایش تحصیلات نقش زیادی در تمایل زنان به تصمیم گیری های شخصی در زندگی روزمره دارد . دلیل اصلی آن ها برای این امر آن است بالارفتن سطح آگاهی آن ها منجر به آن شده که نقش دیگران را درتصمیم گیری های زندگی شان به مراتب کاهش دهند .
زینب 22 ساله دانشجو مجرد
به نظر من یه خانم باید تحصیلاتش رو حداقل تا بالاترین سطح ادامه بده و بعد اگه تونست دستش رو یه جایی برای کار کردن بند کنه اگه نتونست کار هم پیدا کنه باید تحصیلاتش رو تو رشته ای که دوست داشت ادامه بده به نظر من وقتی زن از نظر فکری رشد کنه بهتر می تونه خانوادش رو مدیریت کنه .
شیما 23 ساله دانشجو مجرد
این روزاآدم باید درس بخونه و از هم سن و سالاش کمتر نباشه تا فوق لیسانس به نظرم کافیه امروز با این همه پیشرفت اگه آدم درس نخونه فردا جلوی بچش خجالت می کشه چون این روزا همه دارن درس می خونن.وقتی درس خونده باشی دیگه کمتر کسی به خودش اجازه می ده تو کارت نظر بده یا نصیحتت کنه .
مهناز 27 ساله لیسانس متاهل
من دبیرستان شاگرد اول تجربی بودم اما سال پیش دانشگاهی مدام مریض می شدم و نمی تونستم درس بخونم برای همین فوق دیپلم قبول شدم وقتی مدرکم رو گرفتم مشغول کار شدم عذاب می کشیدم می دیدم شاگرد تنبل های کلاسمون لیسانسن و من فوق دیپلم برای همین رفتم یه لیسانس غیر مرتبط گرفتم درس خوندم تو جامعه ای که همه دارن درس می خونن یه امتیازی که آدم نباید اون رو ازدست بده .
استقلال مالی
برخی از زنان استقلال مالی را عامل اساسی رشد فردیت در خود دانسته اند ، استقلال مالی که به همراه خود خودمختاری را به بار می آورد می تواند توان مالی لازم برای انتخاب های گوناگون به ویژه انتخاب های مصرفی را در اختیار زنان قرار دهد
فاطمه 28 ساله متاهل فوق لیسانس
من قبل از این که ازدواج کنم برای شغلی تو تهران رزومه نوشته بودم و بعد از ازدواج پذیرفته شدم . به شوهرم هم از اول گفتم که حاضر نیستم کارم رو ول کنم چون کار من یعنی رشد و پیشرفت من. برای همین با این که الان خیلی سختی می کشم برای رفت و آمد، (دو روز آخر هفته یزدم و باقی هفته تهران ) راضی ام شوهرم هم قبول کرده یعنی باید قبول کنه .
فرانه 28 ساله فوق لیسانس مجرد
من می گم زن باید اول تکلیفش رو با خودش معلوم کنه بعد بره تکلیفش رو با شوهرش معلوم کنه . منظورم این که آدم اول باید بره درس بخونه به یه کاری مشغول شه که استقلال فکری و مالی به دست بره بعد بره یه قرارداد مشترک ازدواج ببنده این جوری این دو تا فرد می شن شریک زندگی نه یکی آقا و دیگری کنیز آدم وقتی درس خونده باشه و حقوق بگیر باشه شوهرش بیشتر بهش احترام می گذاره چون به خاطر موقعیتش شوهرش اونا هم سطح خودش می دونه و دیگه نمی تونه زور بگه .
سپیده 30 ساله دانشجو دکتری مجرد
من دارم دکتری می خونم و چند جا هم درس می دم خیلی پیشرفت کردن رو دوست دارم آدم اگه زود خودش رو در بند بچه و شوهر کنه آزادی فردی رو از خودش می گیره من اگه تا آخر هم ازدواج نکنم مشکلی ندارم چون جوری زندگیم رو ساختم که می تونم گلیمم رو از آب بیرون بکشم و به خودم تکیه کنم نیاز ندارم یه شوهر به عنوان تکیه گاه داشته باشم چه بسا ازدواج کنم بشم تکیه گاه یکی دیگه که اصلا نمی پسندم .

                                                    .