آیا JavaScript و CSS می تواند بر روی ایندکس شدن در گوگل تأثیر بگذارد؟

آیا JavaScript و CSS می تواند بر روی ایندکس شدن در گوگل تأثیر بگذارد؟

بروزرسانی جدید وبمستر تولز گوگل و سیستم روباتای جستجوگر اون تغییراتی داشته و طبق گفته وبلاگ گوگل مسدودسازی به کار گیری JavaScript و CSS می تونه روی ایندکس شدنا اثر بزاره!

موتور جستجوگر گوگل دستورالعملای بخش وب مستر خود رو بروز کرده. این تغییرات روی سایتایی که JavaScript و CSS رو بلاک کردن موثر میشه. طبق آخرین تغییرات و گفته های وبلاگ اصلی Google’s Webmaster، گوگل باآپدیت سیستم Indexing، تلاش داره تا از CSS و JavaScript بهره بیشتری ببره. هدف گوگل از این تغییرات نزدیک کردن مرورگرها به دنیای مدرن هستش.
گوگل به روشنیً در این تغییرات به روباتای جستجوگر خود (Googlebot) اجازه دسترسی به محتوای JavaScript و CSS رو در سایتا داده.
گوگل در این دستورالعمل اینجور گفته:
اینآپدیت به وب مسترها کمک می کنه تا خیلی بهتر بتونن محتوای مطالبشان رو ایندکس کنن. محدود کردن و بستن دسترسی روباتا به JavaScript و CSS در robots.txt به صورت مستقیم باعث می شه تا الگوریتمامون قادر به رندر کردن و ایندکس کردن مطالب شما نباشن و نتیجه ناجور اون در رتبه بندیای جستجو واسه سایت شما نمایان می شه.

پیشنهادات و نصیحتای گوگل در مورد Google Indexing جدید و بروزشده

یه سیستم بروز شده و پیشرفت یافته شده نیاز به تغییراتی در همه بخشا واسه وب مسترها داره. گوگل مصرانه به کاربران اخطار میده تا سبک نمایش محتوای سایتشان رو برابر با نسل جدید مرورگرها کنن. در بخش زیر به بعضی از پیشنهادهای ارائه شده به وسیله گوگل در این مورد می پردازیم:

•    موتور بارگذاری صفحات گوگل (Google’s Rendering Engine) تموم تکنولوژی ها رو پشتیبانی نمی کنه. پس انتخابای درست وب مسترا در این مورد مهمه.
•    طراحی و محتوای سایت شما باید به شکلی باشه که معتقد اصول افزایش مقطعی بوده (بروزرسانی دائمی سایت و افزایش قدم به قدم کیفیت و اصول بهینه سازی) تا موتورهای جستجو رو مطمئن کنه که می تونن از محتوای مناسب و قابل به کار گیری سایت شما اطلاعات لازم رو به دست بیارن.
•    سرعت بارگذاری صفحات بازم یکی از مهم ترین عوامل واسه کاربران و هم اینکه واسه ایندکس شدنه. از هر چیزی که واسه افزایش سرعت بارگذاری البته به صورت درست استفاده می شه بهره مند شید.
•    مطمئن شید که سرور شما قادر به پشتیبانی از خدمات مبنی بر فایلای JavaScript و CSS هستش. در واقع باید مطمئن شید که Googlebot یا روباتای گوگل می تونن محتوای ارائه شده به وسیله سایت و سرور شما رو از فایلای JavaScript و CSS دریافت کنن.

واسه اطمینان از این موضوع راهکارهایی هست که در ادامه به اونا می پردازیم.

Fetch & Render در وبمسترتولز چیه و چه کاربردی داره؟

گوگل در بروزرسانی گذشته، بخشای خیلی از وبمسترتولز رو بروزرسانی کرده. یکی دیگه از این وسیله ها که در مورد وسایل Diagnostic Tools یا وسایل تشخیص و شناسایی هستن، گزینه ای با عنوان Fetch هستش. این وسیله به وب مسترها این امکان رو میده تا چگونگی بررسی و بررسی گوگل از URL های یه سایت رو مثل سازی کنن.

اما این بخش چیجوری کار می کنه؟ به گفته بخش پشتیبانی گوگل این وسیله در روشای مختلفی عمل می کنه:

وقتی وسیله Fetch Mode در Google tool فعال باشه، روبات گوگل هر URL که برابر با اون چیزی که شما درخواست دادین باشه رو بررسی (Crawl) می کنه. اگه روبات گوگل در این روند موفق باشن، شما می تونین نتیجه عکس العمل سایت خود رو ببینین.
این عملیات تقریباً سریع انجام می شه و شما می تونین در نتیجه اون مشکلات و مسائل مربوط به امنیت (Security) و اتصالات شبکه (Network Connectivity) رو پیدا کرده و اونا رو اشکال زدایی کنین.

مشکلات

در واقع یکی از کارای اصلی Fetch & Render اینه که به روباتای گوگل دستورالعملی بدن تا اونا صفحات سایت شما رو طوری بررسی کنن که مرورگرها بتونن به بهترین شکل محتویات سایت شما رو به کاربران نمایش بدن.
یعنی، روباتای گوگل اول تموم منابع مورد نظر URL ها مثل تصاویر، فایلای CSS و JavaScript رو بررسی می کنن بعد اونا رو به صورت کد تو یه مجموعه جمع آوری می کنن تا در آخر این کدها به وسیله مرورگرها به صورت واقعی و منظم به نمایش در بیان.
با این کار می تونین متوجه اختلاف و فرق بین نمایش سایتتون از نظر روبات گوگل و اونطور که مرورگر شما اونو پردازش می کنه شید.

در واقع شما با به کار گیری این وسیله می تونین کلیه مشکلاتی که روباتای گوگل در ایندکس کردن سایت شما با اون برخورد می کنن رو به صورت دستی انجام داده و متوجه اون بشوید. هم اینکه پس از Fetch کردن مطالب می تونین واسه اونا درخواست ایندکس شدن هم ثبت کنین تا گوگل سریعتر به اون مطالب رسیدگی کنه.

در ماه می سال ۲۰۱۴ گوگل یه مطلب واسه اطلاع رسانی به وبمسترها نشون داد. در این مطلب گوگل نمونه هایی از مسائلی که وبمسترها با اونا رو به رو شده و راه هایی که اونا واسه جلوگیری از ایجاد این مسائل امتحان می کنن رو توضیح داد. این نمونه ها عبارت ان:

•    اگه سایت شما JavaScript و CSS رو بلاک (مسدود) کرده باشه، سیستم Indexing گوگل قادر به مطالعه و بررسی اون صفحه مثل کاربران معمولی نیس.
•     اگه سرور میزبان سایت شما بدون لوازم مربوط به بررسی درخواستای جور واجور به صورت دسته ای باشه ممکنه اثرات منفی زیادی روی سایت شما اعمال شه.
•     اگه JavaScript استفاده شده در سایت شما زیادتر از اندازه با کدنویسیای زیاد و جور واجور پیچیده شده باشه به احتمال زیاد قابل پردازش و پاسخگویی غلطه.
•    در بعضی موارد، ممکنه JavaScript محتوای اضافه نشده (محتوای در حال بررسی و پایانی نشده) رو از صفحه حذف کنه که این مورد باعث می شه که صفحه مربوطه به درستی ایندکس نشه.

در آخر میشه از این مطلب نتیجه گرفت به کار گیری کدهای CSS و JavaScript در سایت باید به طور کامل به صورت درست و استاندارد باشه و هم اینکه نباید دسترسی روباتای گوگل به اونا رو مسدود کرد تا بشه دقیقا نتایجی که کاربران در سایت شما می بینن رو واسه گوگل هم به نمایش گذاشت.

گوگل با این کار تلاش داره تا هرچه بیشتر بهینه سازی سایت واسه کاربران و واسه موتورهای جستجو رو به هم نزدیک کنه تا وبمسترها تنها یه راه رو واسه بهبود سایت خودشون در نظر بگیرن و اون بهتر کردن سایت واسه کاربران اون سایت باشه.

سئو

مشاهده نسخه PDF مقاله:  JavaScript و CSS می تونه روی ایندکس شدن در گوگل اثر بزاره؟

Share