سبز اندیشان امروز

آموزش رسم نمودار در اکسل؛ چگونه در انجام این کار حرفه ای شویم؟

اگه با اکسل کار کرده باشین، یقینا به کاربرد و مهم بودن این نرم افزار پی بردین و می دونین که رسم نمودار در اکسل از اهمیت بالایی برخورداره. در این مقاله به آموزش رسم نمودار در اکسل می پردازیم تا شما رو با این ویژگی بسیار مهم اکسل آشنا کنیم. اگه مقاله قبلی ما در مورد آموزش ابتدایی اکسل رو مطالعه نکردید، بد نیس نگاهی خلاصه به اون بندازین تا روند این آموزش سریع تر طی شه. با ما همراه باشین.

با نمودارا بیشتر آشنا شیم

نمودارا مدلای متفاوتی دارن که اکسل از بیشتر اونا پشتیبانی می کنه و میشه اونا رو در اکسل درست کرد. واسه رسم نمودار در اکسل لازمه تا با مدلای جور واجور نمودارا آشنا شید. در زیر به بعضی از اونا می پردازیم:

نمودارای ستونی: نمودارایی که اطلاعات داده ها رو در نوارایی عمودی نشون میده.

نمودارای خطی: نمودارایی که اطلاعات مربوط به داده ها رو به صورت خطوطی پیوسته نمایش میده.

نمودار دایره ای یا Pie Chart: نموداریه که اطلاعات مربوط به داده ها رو، با در نظر گرفتن مقدارشان در بخشی از مساحت یه دایره نمایش میده. جدا کردن بخشا در نمودار دایره ای، نسبت و تناسب میان اجزای نموداری رو تعیین می کنه.

نمودار میله ای: دقیقا مثل نمودارای ستونی هستن، فرقش اینه که نمایششان به صورت افقیه.

نمودار مساحتی: مثل نمودارای خطی هستن فرقش اینه که مساحت زیر هر خط پر می شه.

نمودار مساحتی سه بعدی: این نمودارا به شما اجازه میده تا نمودار داده ها رو به صورت سه بعدی نمایش بدین. این نمودار با مجموعه بسیار بزرگ از داده ها بهترین کارکرد رو دارن و به شما این امکان رو میده تا در اونِ واحد اطلاعات مختلفی رو ببینین.

علاوه بر آشنایی با نمودارای جور واجور، لازمه تا قبل از رسم نمودار در اکسل بتونین نمودارا رو بخونین. هر نمودار بسته انگار که داره؛ اطلاعات مختلفی رو به نمایش میذاره که با به کار گیری این اطلاعات می تونین به تحلیل داده ها بپردازید. به شکل زیر و توضیحاتی که در زیر اون اومده توجه کنین:

  • ۱. محور عمودی: محور عمودی، یا محور y ها نشون دهنده بخش عمودی محوره. در شکل بالا، محور عمودی مقدار ستونا رو مشخص می کنه. در این مثال، اندازه فروش هرکدوم از فروشنده ها مد نظره.
  • ۲. عنوان نمودار: عنوان اصلی هر نمودار مشخص می کنه که نمودار مربوط به چه داده هاییه.
  • ۳. مجموعه داده ها: مجموعه داده ها شامل نقاطی مربوط به هر داده. در این مثال، ستونای آبی نشون دهنده اندازه فروش آقای رابرت جانسونه. این که به چه دلیل ستون آبی مربوط به رابرت جانسونه رو از توضیحات نمودار (شماره ۵) متوجه میشیم. با نگاهی خلاصه به نمودار خیلی راحت متوجه میشیم که اندازه فروش رابرت جانسون در ربع اول و سوم سال بیشتر از همه بوده.
  • ۴. محور افقی: محور افقی یا محور xا نشون دهنده بخش افقی محوره. در شکل بالا محور افقی نشون دهنده دسته بندیای مختلفه. در این مثال، بخشای جور واجور محور افقی، مربوط به ربعای یه سال هستن.
  • ۵. توضیحات نمودار: این بخش نشون دهنده اینه که هر رنگ در نمودار مربوط به کدوم داده. در این مثال هر رنگ مربوط به یکی از فروشنده هاست.

رسم نمودار در اکسل

حالا زمان اون رسیده که رسم نمودار در اکسل رو شروع کنیم. واسه رسم نمودار در اکسل، کافیه مراحل زیر رو طی کنین:

۱. سلولای مورد نظر خود رو که می خواین در نمودار بذارین انتخاب کنین. این سلولا بهتره شامل عنوان هر سطر و ستون هم باشه. سلولایی که انتخاب می کنین منبع اصلی داده ها واسه نمایش در نمودار هستن. ما در مثالی که می خوام بزنم سلولای A1:F6 رو انتخاب کردیم. (یادآوری: A1:F6 به معنی انتخاب سلولا از سلولی در ستون A و سطر ۱ تا سلولی در ستون F و سطر ۶ه.)

۲. از تب Insert در بالای صفحه اکسل و بخش Charts (طبق شکل زیر) نموداری که به اون نیاز دارین رو انتخاب کنین. در این مثال ما از نمودار ستونی استفاده می کنیم.

۳. نوع نمودار خود رو از منوی باز شده انتخاب کنین.

۴.  نمودار انتخاب شده در صفحه کارتون نشون داده می شه.

یادتون باشه که اگه به طور دقیق نمی دونین که باید واسه سلولای انتخاب شده تون از چه نوع نموداری استفاده کنی، روی گزینه Recommended Charts کلیک کنین. این گزینه به طور پیش فرض نموداری که بیشتر به درد مدل دادهاتون می خوره رو نشون میده. البته همیشه این انتخاب اکسل، بهترین انتخاب نیس.

ویژگیای دیگه نمودارا:

راه های زیادی واسه اعمال تغییرات دلخواه روی نمودارا هست. مثلا، اکسل به شما اجازه اعمال تغییرات روی داده ها، تغییر نوع نمودار و حتی تغییر جای چارت در صفحه اکسل رو هم میده.

تغییر داده های سطر و ستون:

بعضی وقتا ممکنه بخواین نوع بخش بندی نمودار خود رو تغییر بدین. مثلا، در نمودار شکل زیر؛ داده های مربوط به فروش کتابا به صورت هرساله مشخص شده که هر ستون نشون دهنده ژانر کتاب هاست. حال می خوایم با اعمال تغییرات در نمودار، گروه بندی براساس ژانر و هر ستون نشون دهنده یه سال باشه. با انجام این کار هیچ تغییری در داده ها اعمال نمی شه و تنها نوع گروه بندی نمودار تغییر می کنه.

۱. نمودار مربوطه رو انتخاب کنین.

۲. از تب Design، روی دستور Switch Row/Column کلیک کنین.

۳. اطلاعات سطرا و ستونا تغییر می کنن. در مثال ما، اطلاعات مربوط به داده ها با در نظر گرفتن ژانر گروهبندی شده و هر ستون نشون دهنده یه ساله.

تغییر نوع نمودار:

اگه احساس کردین دادهاتون در نوع خاصی از نمودار خوب نشون داده نمی شه، می تونین نوع نمودار خود رو تغییر بدین. انجام این کار بسیار ساده س!. در مثالی که می زنیم تلاش می کنیم نمودار خود رو از حالت ستونی به حالت خطی تغییر بدیم.

۱. از تب Design روی گزینه Change Chart Type کلیک کنین.

۲. پنجره مربوط به تغییر نوع نمودار نشون داده می شه. روی نوع جدیدی که می خواین و هم اینکه نوع طراحی دلخواهتون کلیک کنین و بعد دکمه OK رو فشار بدین. در مثال ما، نمودار خطی انتخابمون خواهد.

۳. نمودار جدید خیلی راحت نشون داده می شه. در مثالی که زدیم، نمودار خطی گزینه مطلوب تری واسه نشون دادن اندازه فروش در گذشت زمونه.

تغییر جای نمودار:

بعد از رسم نمودار در اکسل، نمودار شما به عنوان یه وسیله در صفحه کار شما نشون داده می شه. شما می تونین جای نمایش این نمودار رو بدون هیچ مشکلی تغییر بدین. واسه این کار می تونین مراحل زیر رو طی کنین:

۱. نموداری که می خواین جاش رو تغییر بدین انتخاب کنین.

۲. از تب Design روی دستور Move Chart کلیک کنین.

۳. پنجره مربوط به تغییر جای نمودار باز می شه. مکان مورد نظر خود رو واسه نمودار انتخاب کنین. ما عزممونو جزم کردیم تا نمودار رو به صفحه ای دیگه انتقال بدیم. موضوعی که باعث ایجاد صفحه کار جدیدی می شه.

۴. روی OK کلیک کنین.

۵. نمودار در صفحه مورد نظر شما نشون داده می شه. در مثال ما، نمودار در صفحه کار جدید طبق شکل زیر انتقال پیدا کرد.

به روز نگه داشتن داده های نمودار

به صورت پیش فرض، اگه بعد از رسم نمودار در اکسل بخواین داده ای به سطرا و ستونای خود اضافه کنین، تماشاگر اعمال تغییرات روی نمودار نیستین. واسه حل این مشکل باید محدوده داده های خود رو مشخص کنین. این کار خیلی راحت قابل انجامه. روی نمودار کلیک کنین. این موضوع باعث می شه تا سلولای مورد نظر نشون داده شن. خیلی راحت می تونین با بزرگ تر کردن محدوده انتخاب شده در سلولا (طبق شکل زیر) محدوده بزرگتری رو روی نمودار خود اعمال کنین.

اگه دائم در حال اضافه کردن داده ها هستین، شاید انجام چندین باره این کار خسته کننده به نظر برسه. حالا خوبیش اینه راه ساده تری واسه این کار هست. واسه این کار، کافیه تا سلولای منبع داده خود رو به فرمت جدول تغییر بدین. بعد نموداری رو با در نظر گرفتن جدول خود بسازین. به این شکل هر زمان که داده ای به جدول اضافه کنین، به صورت خودکار تغییرات لازم در نمودار اعمال می شه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *