سبز اندیشان امروز

آرپی جی۲۹ ؛ تیری جدید در کمان ارتش ایران + عکس

شکل کلی این اسلحه، یه استوانه تو خالی بوده و ترکیبی مانند راکت اندازه های بازوکا رو به یاد می آورد. عمل گلوله گذاری در اون از انتهای اسلحه انجام شده و کالیبر(قطر داخلی لوله یا قطر خارجی پرتابه) اون ۱۰۵ میلیمتر بوده و در منابع خارجی دو نوع گلوله دو مرحله ای و ترموباریک واسه اون گفته شده.

عکس RPG 29

مقابله با ادوات زرهی که در نبردهای نظامی نقش رد ناپذیری رو رو دوش دارن از جمله نگرانی های مهم هر نیروی نظامی در دنیا هستش. نیروهای پیاده به عنوان کسائی که ادوات زرهی بیشترین آسیب رو به اونا می رسونن خیلی زود به فکر چاره ای مؤثر واسه مقابله با این ادوات افتاند.

واسه این منظور کمی پس از اثبات وسائل زرهی به خصوص تانک در ارتشا، سلاحای ضد تانک هم پیشرفت پیدا کردن. اولین نمونه های این نوع تسلیحات توپای کالیبر متوسط و راکتا بودن. سلاحای بدون عقب نشینی(که بخشی از نیروی آزاد شده از پیشران(پراپلنت) رو صرف شکست دادن ضربه به وجود اومده بوسیله نیروی رو به عقب حاصله از روند شلیک می کنن)در  این میان جای خوبی واسه خود باز کردن. نمونه های معروفی چون توپ ۱۰۶ میلیمتری که در ایران به تفنگ ۱۰۶ مشهوره از اون جمله س. راکت انداز کالیبر ۷۳ میلیمتری اس-پی-جی-۹ که در ایران با نام ظفر معرفی شده هم از جمله تولیدات صنایع دفاعی در این عرصه س.

اما به حق معروف ترین اسلحه ضدتانک در دنیا همون راکت انداز ساده آر-پی-جی-۷ه که مانند کلاشنیکف محصول روسیه(شوروی قبلی) بوده و در خیلی از نیروهای نظامی و شبه نظامی کشورای غربی و شرقی به خدمت گرفته شده. کشور سازنده در ادامه به پیشرفت این سری از سلاحا پرداخته و در نتیجه نمونه های موفقی چون آر-پی-جی-۲۹ ساخته شده.
در نمایشگاهی که اوائل سال جاری با حضور مقام معظم رهبری برگزار شد این اسلحه در تصاویر منتشر شده دیده میشه. به خاطر همین  در این گزارش به معرفی کوتاه این اسلحه ضد زره موثر می پردازیم.

 

آر-پی-جی-۲۹ در رده سلاحای نیمه سنگین دوش پرتابه که واسه مقاصد ضد زره در برد کوتاه پیشرفت پیدا کرده. این اسلحه در سال ۱۹۸۹ وارد خدمت شده و امروزه دست کم در ۷ کشور دنیا به طور رسمی استفاده شده و اخباری هم مبنی بر استفاده بعضی گروه های چریکی مطرح از این اسلحه در دسته. آر-پی-جی-۲۹ بر خلاف بعضی از تسلیحات روسی مربوط به اواخر جنگ سرد که هنوز فرصت حضور در جنگی رو نیافته ان تا الان در عراق و لبنان تجارب عملی رو کسب کرده.

شکل کلی این اسلحه، یه استوانه تو خالی بوده و ترکیبی مانند راکت اندازه های بازوکا رو به یاد می آورد. عمل گلوله گذاری در اون از انتهای اسلحه انجام شده و کالیبر(قطر داخلی لوله یا قطر خارجی پرتابه) اون ۱۰۵ میلیمتر  بوده و در منابع خارجی دو نوع گلوله دو مرحله ای و ترموباریک واسه اون گفته شده. سرعت خروج گلوله از اسلحه ۲۸۰ متر بر ثانیه و برد مؤثر اون ۵۰۰ متره. نوع نفوذگر پرتابهای این اسلحه توانایی نفوذ تا عمق ۷۵۰ میلیمتر در زرهای تقویت شده تانک(جدا از مراحل واکنشی)، ۱۵۰۰ میلیمتر در بتن و تا ۳۷۰۰ میلیمتر در سنگرها و استحکامات خاکی رو داره.
این گلولها دارای ۸ پره پایدار کننده هستن و کلی انرژی پیشران قبل از خرج گلوله از لوله به اون داده می شه برخلاف بعضی سلاحای دوش پرتاب که یه پیشران ضعیف اولیه، گلوله رو از محل پرتاب دور کرده و بعد پیشران اصلی به کار میفته.
سرجنگی ترموباریک این اسلحه هم کاربرده های ضد نفر داشته و واسه ویرانی تجمع نفرات دشمن در مکانای مورد نظر از جمله ساختمانا و فضاهای بسته بکار میره.
به گزارش مشرق، جرم خالی این اسلحه ۱۲.۱ و در حالت پر شده با گلوله و آماده شلیک، ۱۸.۸ کیلوگرمه. در حالت رزمی این اسلحه ۱.۸۵ متر طول داشته و واسه حمل و نقل هم طول اون تا ۱ متر قابل کاهشه که از این نظر تنها ۵ سانتیمتر کشیده تر از آر-پی-جی-۷ شده و در جابجایی نیروهای نظامی مشکلی ایجاد نمی کنه. این اسلحه از نشونه گیر ثابت روی خود، نشونه گیر اپتیکی و دوربین دید در شب هم استفاده میکرد که کارایی اون رو با افزایش دقت و هم اینکه توانایی استفاده در نبردهای شبونه زیاد می کنه.
استفاده این اسلحه در سازمان رزم نیروهای مسلح کشورمون با در نظر گرفتن وزن کم و کارایی مناسب، به عنوان یه اسلحه ارزون در کنار موشکای هدایت شن کوتاه برد بسیار به درد بخور واقع می شه. با در نظر گرفتن راه و روش افزایش جنب و جوش در نیروهای نظامی کشور، که با استفاده ادواتی چون دوش پرتابا و سلاحای نیمه سنگینی چون اس-پی-جی۹ ظفر دنبال می شه با استفاده گسترده آر-پی-جی-۲۹ بسیار خوب میشه. در واقع این اسلحه نسبت به خیلی از سلاحای نیمه سنگین و حتی بعضی وقتاً سنگین موجود در کشور کارایی بهتری در مقابله با ادوات زرهی دشمن داره. مثلا این اسلحه وزنی کمتر از یه چهارم اسلحه ۷۳ میلیمتری ظفر داشته و فقط به یه خدمه نیاز داره در حالیکه ظفر به سه تا چهار خدمه نیازمنده اما از نظر قدرت نفوذ بسیار بهتر از اون عمل کرده و بیشتر از دو برابر در زرها نفوذ می کنه.

 

پس با استفاده اون هر چند کمی در برد مؤثر در برابر دشمن افت پیدا می شه(۸۰۰ متر واسه ظفر و ۵۰۰ واسه آر-پی-جی-۲۹) اما هر تیم بکاربرنده ظفر می تونه به جای یه اسلحه کاربر چهار اسلحه شده و حجم آتیش بیشتری رو جفت و جور کنه.البته همیشه استفاده ترکیبی سلاحای موجود راه حل بهتریه و کم بودن جنب و جوش ظفر هم با استفاده اون روی خودروی سفیر و موتورسیکلت ای-تی-۵۰۰ تا حدود بسیار زیادی جبران شده. این سلاحا که قیمت هر گلوله اونا بسیار پایین تر از موشکای ضدتانکه بدنه دفاع ضدزره رو تشکیل داده و واسه ویرانی اهداف در مسافتای دور و یا اهداف متحرک دست موشکای چند هزار دلاری ضدتانک رو باز می ذارن. هر گلوله آر-پی-جی-۲۹ به گفته منابع خارجی حدود ۳۰۰ دلار و خود قبضه هم ۵۰۰ دلار قیمت داره.
در مراحل آزمایشی آر-پی-جی-۲۹ علیه تانکای تی-۸۰ و تی-۹۰ در حالیکه به زره واکنشی مجهز بودن(و خود این تانکا هم از زره مناسبی بهره مند هستن) استفاده شده و موفق به ویرانی هر دوی این تانکا شده.باحال تر از این، اخبار موجود درباره به کار گیری این اسلحه در جنگ ۳۳ روزه لبنانه طوریکه آر-پی-جی-۲۹ رو یکی از مهمترین نابودگران ادوات زرهی رژیم اشغالگر قدس می دونن. البته تواناییای هر ضدتانکی در برابر تانکا نامحدود نیس و راهکنش(تاکتیک) استفاده اون هم خیلی با اهمیته که سبکی، کوچیکی و استفاده آسون از آر-پی-جی-۲۹ اون رو واسه اجرای نقش در تاکتیکای مختلفی مناسب ساخته.
هم اینکه گزارش شده این اسلحه در عراق علیه نیروهای فرامنطقه ای استفاده شده و موفق شده زره انقلابی تانک چلنجر-۲ انگلیسی(که به Chobham معروفه) رو هم اونم از روبرو که قوی ترین بخش زره تانک محسو.ب می شه تسلیم کنه. در واقع با سلاحی ۸۰۰ دلاری یه تانک دست کم چهار میلیون پوندی از کار میفته این در حالیه که همین نوع تانک در عراق در برابر چندین راکت آر-پی-جی-۷ و یه موشک ضدتانک فرانسوی میلان جون سالم به در برده.
از کل اطلاعات منتشره از آر-پی-جی-۲۹ در منابع خارجی، به قدرت این اسلحه در کارزار عملی در برابر تانکای مدرن غربی و شرقی یقین بدست میاد، سلاحی که امروزه بوسیله صنایع دفاعی کشورمون و با نام غدیر در مراحل تولید قرار داره.

منبع : مشرق

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *