سبز اندیشان امروز

آرایشی ضدآب، حشره‌کش، ضدحریق و حتی ضدانفجار برای سربازان

محققان ماده ای تولید کرده ان که علاوه بر استتار سربازان، از اونا در برابر گرما شدید به وجود اومده بوسیله انفجار بمب و گزش حشرات مواظبت کنه. این ماده می تونه به شکل ساده تری واسه استفاده آتیش نشانان تولید و استفاده کرده شه.

محبوبه عمیدی: نزدیک به هزار ساله که سربازان واسه استتار و مخفی موندن از چشم نیروهای دشمن با رنگ صورت خود رو می پوشانند؛ اونا از این به بعد می تونن از رنگ هایی استفاده کنن که علاوه بر استتار، مانع از رسیدن گرما به وجود اومده بوسیله انفجار به پوست سربازان هم می شن. نمونه ساده تری از این رنگ ها می تونه واسه حفظ جون آتیش نشانان مورد استفاده قرار بگیره.

به گزارش گیزمگ، این ماده بوسیله گروهی از محققان دانشگاه می سی سی پی جنوبی و به درخواست وزارت دفاع آمریکا ساخته شده تا پوششی امن و محافظ رو واسه سربازانی بسازه که در خطر انفجار هستن و پوست اونا می تونه با درجات زیادی از سوختگی آسیب ببینه.

تولید این ماده واسه محققان بسیارچالش برانگیز بود، اونا نمی تونستن از مواد هیدروکربنی که در تولید خیلی از لوازم آرایش به کار می روند استفاده کنن. این تیم به جای این ترکیبات قابل اشتعال که می تونن در برابر گرما شدید آتیش بگیرن از سیلیکون ها استفاده کردن. این ترکیبات تنها طول موج هایی رو جذب می کنن که خارج از طیف پرتوهایی هستن که بوسیله گرما شدید ایجاد می شن.

یکی دیگه از رقابت هایی که پیش روی این گروه بود، به قوانین ارتش برمی گشت که به کار گیری ماده ای دافع حشرات رو در این رنگ ها اجباری می کرد. این ماده که به طور خلاصه DEET نامیده می شه هم قابل اشتعاله و باید دست کم ۳۵درصد از ترکیب رنگ های مورد استفاده واسه استتار سربازان رو تشکیل بده. محققان واسه حل این مشکل ترکیب قابل اشتعال DEET رو به کمک هیدروژل کپسوله کردن تا احتمال شعله ور شدن اون رو از بین ببرن و بعد این ترکیب رو در تولید رنگ استتار به کار گرفتن.  

تست های آزمایشگاهی که روی لایه ای نازک از این رنگ (نازک تر از ورق کاغذ) انجام شده، نشون می دهد این رنگ در کاهش اثر گرما روی پوست بسیار مؤثره. این لایه می تونه تا ۱۵ ثانیه در مقابل گرمای شدیدی که با گرمای به وجود اومده بوسیله انفجار یه بمب برابری می کنه، مقاومت کرده و اونو برگرداند. در انتهای این زمان گرما پوشش زیاد شده و می تونه پوست فرد رو با سوختگی درجه ۱ بسوزونه. البته بیشتر گرما شدید به وجود اومده بوسیله انفجار بیشتر از ۲ ثانیه پایدار نمی موند.

آزمون های دیگه نشون میدن این رنگ در موقعیت های دیگری می تونه گرمای محیط رو تا ۶۰ ثانیه تحمل کنه. این زمان به سربازان اجازه می دهد از آتیش عبور کنن یا باعث می شه آتیش نشانان با ایمنی بالاتری به کار خود ادامه.

این رنگ که خوب می تونه گرما و حشرات رو دفع کنه، توانایی این رو داره که واسه استفاده در شب یا روز جداگونه طراحی شه. علاوه بر این به کار گیری اون بسیار آسون بوده، ضدآبه و آسیبی به پوست فرد نمی رساند. الان محققان این پروژه دارن روی به کار گیری این رنگ در لباس های سربازان و سرپناه های اونا هم کار می کنن.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *