سبز اندیشان امروز

آداب گرفتن فال حافظ

آداب فال حافظ fale-hafez

چیجوری فال حافظ بگیریم؟

گرفتن فال حافظ آداب خاصی داره که باید رعایت کنین. در ادامه شرایط و چگونگی فال حافظ گرفتن رو میخونین.

آداب فالگیری

حالا کاری به این نداریم که فال حافظ وحی منزل نیس و همه کار رو نباید به فال و استخاره گذاشت و این حرفا اما فال گرفتن عادی ترین روش استفاده ما از دیوان خواجه س؛ به خصوص در ایامی مثل شب یلدا و سال تحویل که جمعای خانوادگی برپاست و واسه سرک کشیدن توی کار همدیگه هم که شده، همیشه سفارش فال حافظ واسه این و اون میدن.

اینه که با فال حافظ شروع می کنیم که مثل ادب، آداب داره. اول با هم یه مروری کنیم این آداب و رسوم رو و بعد میریم سراغ اینکه چجوری فال حاصله رو تفسیر کنیم.

قدم اول: قصد

قصد فال، مهمترین بخش ماجراست. اگه به فال و این جور چیزها باور ندارین، از اول بگید و وقت خودتون و خواجه رو تلف نکنین. خودتون باشین، یکی بیاد سراغتون و هی الکی بگه کارتون داره، عصبانی نمی شین؟ اینه که آدم نباید تن مرده رو توی گور بلرزاند. کاری ندارین، بفرمایید.

اگه هم کاری دارین، سوالی دارین، درست قصد کنین. قصد هاتون نباید چیزای روشن باشه. همه میدونیم که الان اگه کسی پولش به خرید خونه برسه و نخره، حماقت کرده. اینکه دیگه فال زدن نداره. از اون طرف سوالای کلی و فضایی درباره چیستی و چرایی هم نپرسید و مثل اقبال لاهوری درنیایید که «پس چیکار باید کرد ای اقوام شرق؟» درباره یه موضوع مشخص و مشخص قصد کنین، مثلا اینکه آخر و عاقبت فلان کار چجوری می شه؟ انجام فلان کار خوبه؟ یا یه همچو چیزایی.

قدم دوم: فاتحه

از قدیم گفتن بی مایه فطیره. اگه جواب درست می خواین، لب تکون بدین و یه فاتحه واسه خواجه بخونین. بعضیا حتی نذر هم می کنن که مثلا اگه این فال گره از کارشون باز کنه، واسه مزار خواجه شمع ببرن، بعضیا هم نبات می برن سر خاک خواجه و بین حاضران قسمت می کنن.

قدم سوم: قسم

قصد کردین، فاتحه هم دادین، حالا کتاب به دست می خواین فال بگیرین. جزو اعمال این قست، قسم دادن خواجه س تا توی رودربایستی بمونه و یه جواب روشن تری بده. معمولا صیغه قسم به این صورت جاری می شه: «ای خواجه حافظ شیرازی، تو که دانای هر رازی، آینده ما رو خوب بنوازی» لابلای اینا، می تونین چیزای هم قافیه دیگری هم بذارین؛ مثلا بعضیا واسه زیاد کردن پیاز داغ قسم، پای رفیق خواجه، یعنی شاه پردل و جربزه (یکی از حکام شیراز که معاصر خواجه بوده) رو هم وسط میکشن و می گن: «به حق یارت، اون شاه غازی» (غزاکننده، جنگجو) اما بیشتریا، موضوع رو ناموسی می کنن و می گن: «به شاخ نباتت که بهش می نازی». شمام خواستین می تونین اضافه کنین، کی به کیه؟

قدم چهارم: سرکتاب

بعد از انجام سه مرحله بالا، می رسیم به خود شعر خواجه. الان روشی مثل به کار گیری پرنده معتاد، کلیک در سایتا مد شده. لکن روش سنتی «کس نخارد پشت من / جز ناخن انگشت من» هنوزم جواب میده مثل بنز.

کافیه قبل از خاروندن پشت، ناخن زحمتکش رو لای صفحات کتاب ببرین تا شانسکی یه صفحه ای باز شه، احتیاجی به بچه نابالغ و این حرفا هم نیس. طبق قانون احتمالات، هر کسی سر کتاب باز کنه، همون شانسی رو واسه انتخاب یه غزل خاص داردکه شما دارین. فقط یادتون باشه که طبق سنت با دیوان پاره یا ناقص نباید فال گرفت.

قدم پنجم: فال

طبق سنت، از بین اون دو صفحه ای که انگشت مبارک بینشون گیر کرده، باید صفحه سمت راستی رو انتخاب کنین. غزل بالای صفحه راست، جواب شماس. غزل اگه از اول صفحه اومده که چه بهتر، وگرنه میریم به صفحه قبل و ابیات ابتدایی غزل رو از اونجا می خونیم. توی مجموعه ابیات این غزل، یک یا چند بیت به قصد شما ربط داره. باید اونا رو پیدا کنین.

اگه پیدا شد که چه بهتر، اگه نشد هم نگران نباشین. برید به غزل بعدی (یعنی دومین غزل توی صفحه دست راست). یکی از بیتای ۱، ۳ یا ۵ این غزل دومی «تماشاگر» فال شما هستن. یعنی مطالب غزل قبلی رو دوباره تایید و تکرار می کنن.

یادتون باشه که هی دوباره و سه باره واسه یه چیز فال نگیرید. درسته که خواجه سرش صبره و دلش دریا اما به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که ایشون معمولا سرش خیلی شلوغه. همون غزل اولی رو بخونین و لطفا بقیه شماره های سازمان رو اشغال نفرمایید.

چیجوری جواب فال خودمون رو تفسیر کنیم؟

توی گرفتن فال حافظ، مهم درک و دریافتیه که خودشما از اون شعر دارین. درست مثل مشورته.

ممکنه یه حرف واحد رو دو نفر جور واجور، دو جور متفاوت بفهمن. چه برسه به شعر خواجه که معمولا چند وجهی و پر از معانی جور واجور هم هست. اینه که موقع فال، باید خودتون شعر رو بخونین (یا بشنوین) بعد خودتون به اون فکر کنین و با درک و دریافت خودتون، جواب رو پیدا کنین. می پرسین چجوری؟ اینطوری:

۱- بعضی وقتا هست که توی شعر اشارات واضحی داره که این کار / قصد خوبه یا نه. مثلا اگه فالتون، غزل «دیدم به خواب خوش که به دستم پیاله بود» اومد، تویش این بیت هست: «از دست برده بود خمار غمم سحر / دولت مناسب اومد و می در پیاله بود». خیلی روشن خواجه داره میگه وقت و بخت واسه انجام این کار، جفته و برو جلو خودم هوایت رو دارم و دمت گرم و این حرفا ولی اگه کتاب رو باز کردین اومد که «قراری کردم با می فروشان / که روز غم بجز ساغر نگیرم» بدیش اینه کارتون تمامه.

۲- حالا اگه جوابتون خیلی روشن توی شعر نبود، راهش اینه که به لغات و افعالی که توی شعر به کار برده شده دقت کنین. ببینین هیچ چیزی هست که به موضوع قصد شما ربط داشته باشه؟ مثلا اگه درباره خونه خرید در فلان محله مشورت خواستین، افعالی مثل خریدن و فروختن و ساختن و خراب کردن، لغاتی مثل در و دیوار و داربست و حتی چیزایی مثل نشستن و خوابیدن (کارایی که در خونه انجام می دیم) می تونه به قصد شما مربوط باشه. بعد از پیدا کردن این قسمتای در رابطه، به مثبت یا منفی بودن فعل مربوطه توجه کنین.

جواب معلوم می شه. مثلا با همون قصد اگه غزل «بتی دارم که گرد گل ز سنبل سایه بان داره» اومد، هول نکنین که خواجه به چه دلیل به مشاوره اقتصادی شما جواب عاشقانه داده! توی غزل بگردین، می توانیداین بیت رو پیدا کنین: «ز سرو قد دلجویت مکن محروم چشمم رو / بدین سرچشمه اش بنشان که خوش آبی روان داره» توی مصرع دوم معلوم می شه که محله مورد نظر، چشم خواجه رو گرفته. (تازه توی غزل، اشارات واضحی مثل اینم هست: «به فتراک ار همی بندی خدا رو زود صیدم کن / که آفت هاست در تاخیر و خواهان رو زیان داره» عرض نکردیم موضوعاتی مثل ضرورت خریدن هر چی سریع تر رو خواجه حافظ هم می دونه؟)

۳- یه روش دیگه واسه درک معنا و منظور فالتون، توجه به تصاویریه که خواجه در شعرش ساخته. مثلا سر کتاب رو باز می کنین و این بیت میاد: «گفتم خوشا هوایی کز باغ حسن پاشه / گفتا خنک نسیمی کز کوی دلبر آید». بیت همینجوری هم داد می زنه که مثبته، چون دوتا کلمه «خوشا» و «خُنُک» تویش اومده اما به جز این، خواجه داره یه تصویری هم به شما میده: نسیمی که از توی یه باغ میاد قطع می شه و باد از سمت شهر می وزد. اینجایش دیگه یه خرده مثل حرفای فروید و یونگه. باید به این تصویر فکر کنین و ببینین این تصویر چی به یادشما می آورد.

کل طالع بینی چینی (یی چینگ) همینطوریه: تصویری به شما میده، مثلا کوه بالای سر رودخانه و صاحب فال باید از دقت در این تصویر به معنی فالش پی ببره. راهش خیلی توضیح دادنی نیس. مثل دیدن تصاویر سه بعدیه. توی یه لحظه ممکنه همه چیز براتون روشن بشه. یه چند باری امتحان کنین، خودتون میفهمید این روش چیجوری کار می کنه.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

مطالب باحال روز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *