سبز اندیشان امروز

آداب کارکردن با آسانسور

جام جم آنلاین: ایمنی آسانسورها معمولا جدی گرفته نمی شه. دلیل درستی این ادعا هم قرار گرفتن حوادث آسانسور جزو ده حادثه پرتکرار ایستگاه های آتیش نشانی طی یه دهه اخیره. در نظر بیشتر افراد، کارکردن آسانسور دلیل ایمنی اون هستش و اگه هم کار نکنه باید واسه تعمیر اون دست به کار شد.

در این شرایط ایمنی فراموش می شه و ضرورت بازدیدهای دوره ای از کارکرد مکانیکی، فیزیکی و الکترونیکی آسانسورها چیزی غریب به نظر می رسد! آسانسورها در اماکن مسکونی و آپارتمون ها جزو مشاع ساختمون حساب می شن و رسیدگی به امور اونا رو دوش مدیر ساختمونه. به دلایل فنی و فرهنگی و البته اقتصادی به ایمنی آسانسورها توجه نمی شه و این وسایل کاربردی خطری در کمین جون و سلامت کاربرانشانه.

ضعف ایمنی در آسانسورها فقط به مسائل فنی اونا بازنمی شه و بعضی بی توجهی های به وجود اومده بوسیله کمبود آگاهی های ایمنی و مشکل های فرهنگی و رفتاری هم در این بخش تاثیردارن. اگه هر روز از آسانسور محل سکونت یا کار خود استفاده می کنین و فقط کارکردن اون براتون مهمه تا مجبور نباشین از پله ها بالا و پایین برید بدونین که غفلت می کنین. ایمنی آسانسور از کار کردن اون مهم تره همون طور که قدرت ترمزگیری خودرو از توان شتاب گیری اون مهم تره.

ایمنی آسانسورها

آسانسورهای مدرن ایمن هستن ولی در بیشتر آسانسورهای قدیمی از ایمنی خبری نیس، مگه این که واسه افزایش ایمنی بازسازی و تجهیز شده، باشن. آسانسورها باید مجهز به قفل ضدسقوط باشن.

این وسیله ابزاری مکانیکی و ساده س! که می توان اون رو به کابین آسانسورها اضافه کرد. داشتن زنگ خطر واسه درخواست کمک در صورت زندونی شدن، برق اضطراری و زنگ خطر اضافه بار هم واسه آسانسورها در ساختمون های مسکونی و تجاری لازمه. بخشی از حوادث سقوط آسانسور به دلیل اضافه وزن و ظرفیته. بعضی وقتا تموم مهمانان یه واحد مسکونی به صورت دسته جمعی داخل آسانسور می شن و نداشتن آلارم ظرفیت حادثه ای تلخ به بار می آورد.

هزینه های ایمنی

سرویس های دوره ای آسانسورها از طرف افراد مجاز تضمینی بر رعایت دست کم ایمنی در کارکرد اوناس. فواصل سرویس های دوره ای از طرف کارخانه سازنده تعیین و در دفترچه های مشخصات فنی آسانسورها ذکر می شه. با این حال در بیشتر اماکن مسکونی به دلیل هزینه بربودن سرویس دوره ای که لازم و حیاتی هم هست، به فراموشی سپرده می شه.

مراقب باشین

قبل از سوار شدن به آسانسور دقت کنین اتاقک اون جلوی روتون باشه. بخشی از حوادث آسانسور از سوار شدن با عجله و سقوط به چاه آسانسور به دلیل حاضرنبودن اتاقک اون در محل بازشدن درهاست. اجازه ندین کودکان با آسانسور بازی کنن. هم اینکه اجازه ندین به تنهایی سوار آسانسور شن. حمل بار و اجسام سنگین با آسانسور با خطر تجاوز از ظرفیت وزنی مجاز همراه س. اگر در ساختمون تنها هستین از آسانسور استفاده نکنین.

هنگام شست وشوی راه پله ها مراقب باشین آب و مواد شوینده به چاه آسانسور نفوذ نکنه. این کار علاوه بر ایجاد مشکل واسه کارکرد فنی آسانسور و احتمال اتصالی در سیم های کنترلی و الکترونیکی با خطر فرسودگی کم کم سطوح قطعات متحرک بر اثر خوردگی بوسیله مواد شیمیایی موجود در شوینده ها همراه س.

وقتی همه جا تاریک می شه!

اگه در آسانسور گیر افتادید و زندونی شدید خونسردی خود رو حفظ کنین. در اتاقک آسانسور جریان هوای کافی واسه تنفس هست و نباید در این باره نگران شد. از زنگ خطر استفاده کنین و اگه کار نکرد یا اصلا موجود نبود با گوشی موبایل با دیگرانی که در ساختمون هستن تماس بگیرین. اگه هیچ راهی واسه تماس با بقیه نداشتید فریاد بزنین، به در بکوبید و کمک بخواین، اما بالا و پایین نپرید و خود رو به در و دیواره ها نکوبید.

از آسانسور استفاده نکنین!

هنگام بروز آتیش سوزی در ساختمون های بلند و آپارتمون ها به کار گیری آسانسور واسه پایین اومدن و فرارکردن با خطر مسمومیت و مرگ با گازهای سمی همراه س.

چاه آسانسور در این مواقع در نقش هواکش گازهای سمی و دود به وجود اومده بوسیله احتراق عمل می کنه و بدیش اینه آتیش سوزی ساختمون های بلندمرتبه به دلیل ضعف آگاهی عمومی، تلفات جانی رو هم به دنبال داره. ساختمون های بلندمرتبه باید به پله های فرار اضطراری مجهز باشن و در صورت نبود این لوازم باید فقط از راه پله ها واسه خروج استفاده شه.

آداب آسانسورسواری!

آسانسورها جزو اماکن وقوع جرم حساب می شن. در ساختمون های خلوت که واسه کار خاصی به اونا مراجعه می کنین درباره به کار گیری آسانسور مراقب باشین. حتی الامکان کنار دکمه های کنترلی وایسید.

اگه در میان طبقات کسی وارد شد اجازه بدین اول اون دکمه مربوط به طبقه مورد نظرش رو بزنه. در صورت مشکوک شدن به کسی در اتاقک آسانسور به همراه کس دیگه ای در یکی از طبقات از آسانسور خارج شید.

آسانسورهای شلوغ و پرتردد اماکن عمومی مانند بیمارستان ها و حتی اماکن تجاری مثل شرکت ها می تونه به محلی مناسب واسه فعالیت جیب برها تبدیل شه.

نزدیکی فیزیکی آدما به همدیگه در اتاقک آسانسور به جیب برها اجازه می دهد مخفی از چشم حاضران و حتی دوربین های مداربسته به دزدی بپردازند. پس مراقب وسایل و جیب خود باشین.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *