سبز اندیشان امروز

آداب معاشرت در زندگی اجتماعی

چگونگی برخورد و تعامل با دور و بری ها

خیلی وقت ها صدای تلفن همراه بعضی ها رو در سینما یا تئاتر می شنوید. یا خیلی ها رو می ببینن که با دهن پر حرف می زنند.

به گزارش آلامتو به نقل از سایت مردمون؛ در دنیای امروز که با سرعت فوق العاده جلو می رود، به آسونی ممکنه که خیلی از چگونگی برخورد و تعامل با دور و بری ها اولیه رو هم از یاد ببرم. بدیش اینه خیلی ها آداب و رفتاری که والدینشون به اونا یاد داده ان رو فراموش کرده ان و خیلی ها هم تربیت خیلی خوبی نداشته ان.

داشتن رفتار اجتماعی درست، خیلی آسونه؛ اما بیشتر ما تصور می کنیم که این آداب و رفتارها دیگه قدیمی شده و در دنیای امروز جایی ندارن. اما این اصلاً غلطه.

اگه هر کدوم از ما لحظاتی رو به بازبینی اصول و قوانین آداب اجتماعی خوب صرف کنیم، متوجه می شیم که نه فقط در زندگی شخصی مون، بلکه در روابط کاری هم به دردمون می خورن.

در زیر راه هایی واسه ارتقای این آداب و رفتارها در خودتون اشاره می کنیم که مطمئناً کمک می کنه تاثیر بهتری روی بقیه بذارین.

  1. آداب اولیه رو رعایت کنین.

نشون دادن ادب و احترام کار سختی نیس. به زبون آوردن «لطفاً»، «خواهش می کنم»، «ممنونم» و «عذر می خواهم» کار آسونیه. این عبارات نشون می دهد که واسه بقیه احترام قائل هستین. حتی اگه فردی بی ادب باشه و اصلاً از اون خوشتون نیاد، خیلی بهتره که شما با ادب رفتار کنین تا اینکه بخواین به سطح تربیت اون نزول کنین.

  1. آقایون، در محیط های بسته کلاهتان رو وردارین.

این روزا خیلی از مردان جوون از این واقعیت آگاه نیستن که گذاشتن کلاه در محیط های بسته بی ادبانهه. آقایون عزیز، وقتی وارد ساختمانی می شید کلاهتان رو از سرتون وردارین!

  1. در رو نگه دارین.

این قانون فقط مخصوص مردها نیس. بله، درسته که آقایون باید در رو واسه خانوم ها نگه دارن و بذارن که خانوم ها زودتر از اونا وارد شده یا خارج شن اما خانوم ها هم باید همین کار رو واسه افراد سالخورده یا کسائیکه دستشون پره بکنن.

  1. وقت شناس باشین.

هیچی بدتر از منتظر نگه داشتن بقیه نیس. این کار واقعاً بی ادبانهه و نشون می دهد واسه وقت بقیه ارزش قائل نیستین. اگه عادت دارین که همیشه دیر بر سر قرارهایتان می رسید، ساعتتان رو ۱۰ تا ۱۵ دقیقه عقب بکشین تا سر ساعت برسین.

  1. در انظار عمومی خودتون رو آرایش نکنین.

اگه نیازه که روی صورتتون کاری انجام بدین، موهاتون رو شونِه بزنین و یا آرایش کنین، تلاش کنین این کار رو جلو چشم بقیه و در محیط عمومی انجام ندین.

به سرویس بهداشتی اون محل برید و یا صبر کنین تا به خونه برید. خانوم ها، زدن سریع رژلب بدون آینه اشکالی نداره اما غلطه که کیف لوازم آرایشتان رو تو یه محیط عمومی بیرون بیارین و با آینه جیبی شروع به آرایش کردن خودتون کنین. هم اینکه گرفتن ناخن ها یا لاک زدن هم در محیط های عمومی کار نادرستیه.

  1. تا حد امکان در محیط های عمومی کمتر آدامس بجوید.

اگه به دلیلی منطقی مثل خوشبو کردن دهن یا نابود کردن خشکی دهن، باید آدامس بجوید، تلاش کنین این کار رو در ماشینتون و بین راه انجام بدین. اگه واقعاً لازمه که تو یه محیط عمومی آدامس بجوید، تلاش کنین این کار رو آروم تر انجام بدین و از باد کردن اون یا ایجاد صدای بلند با آدامس دوری کنین.

  1. زنگ موبایلتان رو در صورت ضرورت خاموش کنین.

اولین کاری که بعد از وارد شدن به یه محیط عمومی می کنین اینه که زنگ موبایلتان رو خاموش کنین. یادتون باشه که احتیاجی نیس به همه تماس هایی که با شما گرفته می شه همون لحظه جواب بدید.

اگه می دونین که تماسی لازمه، معذرت خواهی کنین و به محیط یا اتاق دیگری رفته و اونجا با تلفن صحبت کنین. تلاش کنین صحبت تون پشت تلفن کوتاه باشه و از طرف مقابل بخواین که در اولین فرصت با اون تماس بگیرین.

  1. با ادب حرف بزنین.

وقتی با کسی صحبت می کنین، چه سر کار باشه و چه در محیط اجتماعی تر، هیچوقت درمورد پول، مذهب و سیاست حرف نزنین. این موضوعات بسیار حساس هستن و می تونه موجب انفجار احساسی شما یا طرف مقابلتون شه و همین مسئله باعث شه صداتون رو بالا ببرین، حتی فریاد کشیده یا از الفاظ نادرست استفاده کنین.

رفتار خوب نشون دهنده اینه که واسه بقیه ارزش و احترام قائلید و از تربیت خوبی برخوردارید.

چگونگی برخورد و تعامل با دور و بری ها درست با بقیه

آموزش زبون بدن در مناطق جور واجور

مردمون چیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *