سبز اندیشان امروز

آداب معاشرت درست با دیگران

فقط مختص رفتار شما سر میز غذا نیس، چگونگی برخورد و تعامل با دور و بریا انعکاسی از چشم انداز کلی شما در روابط اجتماعی و زندگی جمعیه.

اینکه در اتوبوس شلوغ جاتون رو به پیرزنی که وایس تاده ندین، چیزی درمورد شما به همه اونایی که بیننده هستن حالی میکنه—اینکه حاضر نیستین لحظاتی راحتی خود رو به خاطر دیگری به خطر بندازین.

 

به گزارش آلامتو به نقل از مردمون؛ در بیشتر موقعیتا، تصویر و ظاهر شما بخشی از چیزی نیس که توصیف کننده شماس؛ بلکه همه اون چیزیه که شما رو توصیف می کنه. کسائیکه چیزی درمورد شما نمی دونن با تنها اطلاعاتی که در دست دارن جای خالیا رو پر می کنن، و اون چیزی نیس جز چیزی که از رفتار و کردار شما می بینن.

صرفنظر از فکری که شما درمورد خودتون دارین، یه عادت اجتماعی بد می تونه ملاک فکر بقیه نسبت به شما شه: هر کسی که ببینه شما غذاتون رو با دهن باز می جوید خیلی قبل اینکه شغل یا تخصص شما رو یادش باشه، اونو به یاد میاره.

  1. معرفی نکردن افراد

چه تو یه موقعیت شغلی باشین و چه اجتماعی، اگه از یاد ببرین که دو نفر رو به هم معرفی کنین، بسیار بیریخت و ناشیانه به نظر می رسه چون شما تنها آشنای مشترک اونا هستین.

قوانین قبول شده ای واسه چگونگی معرفی کردن حرفه ای هست (مثل اول گفتن نام فردی که از نظر حرفه ای مقام بالاتری داره)، اما هیچکدام از اونا به اندازه اینکه یادتون نره اونا رو به هم معرفی کنین، مهم نیس.

  1. تکون ندادن به خود واسه تلفن حرف زدن

تقریباً در همه موقعیتای اجتماعی، اونایی که در اتاق شما شریک هستن بیشتر از کسی که به شما زنگ یا اس ام اس می زنه، مستحق توجه شماس. این مسئله وقتی سر میز شام یا موقعیت شخصی مشابهی هستین، قابل توجه تر هستش اما واسه هر موقعیتی که تنها نباشین صدق می کنه.

حتی اگه با آدمایی به طور کاملً ناشناس تو یه صف وایس تاده باشین، تلاش کنین تا جایی که ممکنه تماس تلفنیتان رو واسه خودتون نگه دارین.

  1. بحث کردن سر یه صورتحساب

این یه قانون ساده واسه موقعیتای غذا خوری دسته جمعی در بیرون از منزله: همیشه واسه پرداخت کردن یا سهیم شدن در پرداخت آماده باشین. باید پیش بینی کنین که یکی از اعضای گروه به خود اجازه بده که غذایی فوق العاده گران سفارش دهد.

اگه اینجور مسائلی بارها موجب اذیتتون بوده، به جای اینکه در رستوران سر صورتحساب بحث کنین، در موقعیتی دیگه با اون برخورد کنین. علاوه براین، خیلی راحت می تونین در اینجور موقعیتی نشون بدین که فردی بخشنده و بزرگوار هستین.

  1. دیر رسیدن

آدمها دوست دارن که حس کنن بر اونا ارزش گذاشته می شه و اگه به دنبال راهی مطمئنین که به کسی نشون بدین هیچ ارزشی واسه اون قائل نیستین، دیر سر قرارتان با اون برسین. می تونین ۲۰ دقیقه دیرتر با یه توضیح خوب و منطقی برسین اما در آخر بهونه شما هر چی که باشه، فرد مقابل به این فکر می کنه که به چه دلیل باید بیشتر از شما واسه رابطه تون ارزش و احترام قائل باشه.

مخصوصا تو یه موقعیت کاری، در برخورد با مشتریان و رئیس، دیر رسیدن راهی بسیار عالی واسه جدا کرن کارمندان توانا و توجه کار و کارمندان بهونه گیر و بی توجهه.

  1. تقدیم نکردن محل نشستن خود

به همون ترتیبی که خیلی از قوانین چگونگی برخورد و تعامل با دور و بریا واسه این طراحی شدن که فردی خودمحور به نظر نرسه، قانون “تقدیم محل نشستن خود به فردی که نیاز بیشتری به اون داره” یکی از اصول شخصیتی اساسی آدم بوده و هیچ احتیاجی به بحث درمورد سیاستای جنسیتی نداره.

شاید اون زن باردار یا پیرزن ضعیف آنقدرها احتیاجی به صندلی شما در اتوبوس نداشته باشن و شاید شما روز بسیار بدی داشتین، پاهاتون درد می کنه و اتوبوس هم پر از آدمای بدبخت و بیچاره س اما به هر ترتیبی هست از نیاز خود صرف نظر کرده و صندلیتان رو به فردی نیازمندتر تقدیم کنین.

  1. برخورد ضعیف با پرسنل خدمات

هیچ اشکالی نداره که با اشاره بگید که از خدماتی رضایت نداشتین اما غلطه که اگه خیلی وضع مالی خوبی ندارین یا واسه هزینه های اون خدمات آمادگی نداشتید، از تذکر دادن دوری کنین. به همین ترتیب، درست هم نیس که بخاطر اشکالات خیلی کوچیک غذای رستوران رو پس بفرستید و با کارمندان و پرسنل طوری رفتار کنین که انگار مستخدم شمان.

  1. فقط درمورد خودتون حرف بزنین

خودپرستی اصلاً ویژگی جالبی نیس. درسته که بعضی افراد بخاطر غرور و خودخواهی که دارن افراد رو به سمت خود جذب می کنن اما دلیل نمی شه که شمام از اونا تقلید کنین. اینکه در مکالمات و گفتگوها فقط خودتون حرف بزنین و به هیچکی اجازه حرف زدن ندین هم اصلاً کار زیبایی نیس چون دقیقاً همون نتیجه رو داره.

اجازه بدین بقیه هم نظراتشون رو بگن و وقتی از شما سوال می کنن احتیاجی نیس واسه همه سوالات سه ساعت جواب بدین. تلاش کنین از بقیه سوال کنین این باعث می شه احساس کنن به جز خودتون واسه بقیه هم ارزش قائل هستین.

  1. رعایت نکردن آداب باشگاه های ورزشی

آداب باشگاه رفتن بسیار ساده س! اما با اینحال خیلیا هستن که با رعایت نکردن این آداب باشگاه رو به محیطی ناخوشایند تبدیل می کنن. اینا همونایی هستن که یه دستگاه ورزشی رو دقایق متمادی اشغال می کنن بی اینکه به نظر برسه کار مفیدی با اون بکننن.

همونایی که وزنه ها و دمبلا رو وسط باشگاه رها می کنن و بعد از انجام کار اونو سر جای خود قرار نمی دن و ممکنه پای کسی به اونا گیر کنه و موجب آسیب زدن به بقیه شن.

همونایی که موقع نشستن روی دستگاه ها از هوله شخصی استفاده نمی کنن و جای عرق بدنشون رو روی همه دستگاه ها بر جای می ذارن.

یه قانون کلی شاید بتونه همه باشگاه ها رو از شر اینجور آدمایی خلاص کنه: نباید طوری رفتار کنین که انگار مهمترین آدم روی زمین هستین. طوری رفتار کنین که در اون فضا با بقیه شریک هستین.

  1. آرایش کردن در اماکن عمومی

آرایش کردن در محیط عمومی تجاوز به حق اجتماعی ما حساب می شه؛ چه فکر کنین کسی نگاهتون می کنه چه نه، این کار غلطه. هر کاری که محل اون سرویس بهداشتیه، مثل گرفتن ناخنا، تمیز کردن چشما و هر چیز مربوط به بهداشت شخصی، هم از این جمله س.

یه سنت قدیمی میگه زمانیکه در محلی عمومی هستین، از دست زدن به صورت خود دوری کنین.

  1. غذا خوردن با دهن باز

مثل حیوانات غذا خوردن یکی از بدترین اشتباهات اجتماعیه. این عادت بیریخت نه فقط شما رو زیر سوال می بره بلکه اطرافینتان که میخوان از غذای خود لذت ببرن رو هم مشمئز می کنه.

این مسئله مخصوصاً واسه خانوما اهمیت بسیار زیادی داره و نشونه یه مرد بی کلاسه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *