سبز اندیشان امروز

آداب حرف زدن تلفنی

آداب حرف زدن تلفنی

به گزارش آلامتو به نقل از مردمون؛ چه پشت تلفن محل کار باشین، چه خونه یا با تلفن همراهتون، این ۸ نکته واسه آداب مکالمات تلفنی رو باید همیشه رعایت کنین.

۱. همیشه در اول تماس خودتون رو معرفی کنین.

الف) وقتی در محل کارین، همیشه وقتی گوشی رو برمی دارین بگید، «سلام/صبح بخیر، بخش حسابداری، ــــــــ صحبت می کنه.»

ب) پشت گوشی موبایل یا بگید سلام یا خودتون رو معرفی کنین. هیچوقت با کلماتی مثل «بله» تلفن رو جواب ندین.

ج) وقتی می خواین به جایی زنگ بزنین هم اسم خودتون و هم کسی که با اون تماس گرفتین رو عنوان کنین. مثال: «سلام، من ــــــــ از شرکت ــــــــ هستم. میتونم با خانوم ــــــــ صحبت کنم؟»

۲. به لحن صداتون حساس باشین. نباید بیشتر از اندازه مضطرب یا خشن به نظر برسین. خیلی مهمه که لحن صداتون نشون دهنده قدرت و اعتماد به نفس باشه. وقتی با تلفن صحبت می کنین، روی صندلی تون لم ندین.

نکته: در طول صحبت یا صاف روی صندلی بشینین یا وایسید. وقتی در خونه هستین، از یه دستگاه ضبط صوت واسه ضیط کردن صدای صحبت تون استفاده کنین تا بتونین بشنوین که صداتون واسه بقیه چیجوریه.

۳. قبل اینکه با کسی تماس بگیرین، به طور کامل فکر کنین که چه می خواین بگید.

نکته: موضوعاتی که می خواین درمورد اون صحبت کنین یا سوالاتی که دارین رو جایی یادداشت کنین. یعنی، باید پیشبینی کنین که ممکنه مجبور شید به یه دستگاه پیامگیر جواب بدین. پس پیامتان رو طوری تنظیم کنین که تا حد ممکن کوتاه و روشن باشه. هیچوقت پیام نذارین که «سلام، من ــــــــ هستم، لطفاً با من تماس بگیر.» دست کم موضوعی که می خواین درمورد اون صحبت کنین رو عنوان کنین.

۴. اجازه ندین چیزی صحبت تون رو قطع کنه. به صحبتای دور و بریا جواب ندین. کسی که پشت تلفنه نسبت به کسی که وارد اتاق کارتون می شه یا از کنارتون رد می شه، اولویت داره.

نکته: اگه محبور به ایجاد معطلی در صحبت شدید، به اون فرد بگید، «لطفاً یه لحظه عذر منو قبول کنین، فوراً برمی گردم.» و وقتی برگشتید بگید، «ممنونم که منتظر موندین.»

۵. روشن و آروم صحبت کنین، مخصوصاً وقتی روی دستگاه پیامگیر پیام می ذارین. از عبارات شکسته، اصطلاحات خاص یا واژه های عامیانه و غیرادبی استفاده نکنین. همیشه تلفن خودتون رو در بخشی از پیام به صورت شمرده عنوان کنین.

نکته: گذاشتن تلفن تماستون رو با بلند ادا کردن اون واسه خودتون تمرین کنین. درست به آرومی یه اپراتور که اطلاعاتی رو می خواند.

۶. عادت کنین که همیشه قبل از وارد شدن به یه جلسه، رستوران، تئاتر، کلاس آموزشی یا هر محل دیگری که با شنیدن صدای زنگ موبایل تون حواس خود و بقیه پرت می شه، تلفن همراهتون رو خاموش یا بی صدا کنین.

نکته: اگه منتظر یه تماس مهم هستین، به تماس گیرنده بگید که در فلان ساعت در جلسه هستین و خواهش کنین براتون پیام بزاره تا شما چک کرده و بتونین با معذرت خواهی جلسه رو ترک کرده و با اون تماس بگیرین.

۷. همیشه با لحنی آروم و یکنواخت پشت تلفن صحبت کنین. مخصوصاً وقتی در محیط عمومی هستین مراقب بلندی صداتون باشین.

نکته: گوشی رو کمی دورتر از گوشتون بگیرین و به حرف زدن خودتون گوش بدین تا تشخیص بدین که صداتون بیشتر از اندازه بلند یا آروم نباشه.

۸. موقع حرف زدن پشت تلفن، به خودتون اجازه ندین که حواستون به فعالیتای دیگه مثل ورق زدن کتابی که روبرویتانه، خوردن یا جویدن چیزی، کار کردن با کامپیوتر یا حرف زدن با شخصی دیگه پرت شه. از اینا مهمتر، هیچوقت هنگام رانندگی از گوشی موبایل استفاده نکنین.

نکته: همیشه با رعایت ادب و احترام با هر تماس گیرنده صحبت کنین.

شما چه نکات دیگری می تونین به این لیست اضافه کنین؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

فن بیان مردمون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *