سبز اندیشان امروز

آخرین وضعیت ثبت دامنه‌های اینترنتی/ پرطرفدارترین دامنه معرفی شد

شمار دامنه های اینترنتی ثبت شده در ایران به ۲۲۷ هزار و ۵۲۰ مورد رسید و این وسط بازم دامنه لاتین دات آی آر- ir – بیشترین تعداد ثبت دامنه های اینترنتی رو به خود اختصاص داده و پرطرفدار تره.

الان بیشتر از ۲۲۷ هزار و ۵۲۰ مورد دامنه اینترنتی با پسوندهای جور واجور در کشور به ثبت رسیده که دامنه لاتین نقطه آی آر (دات ir) بیشترین آمار دامنه های فعال در ایران هستش.

براین پایه تعداد دامنه های اینترنتی به ثبت رسیده در مرکز دانشای بنیادی با پسوند لاتین دات ir الان ۲۱۸ هزار و ۱۴۳ دامنه س که با این وجود بیشترین دامنه های اینترنتی که در کشور به ثبت می رسه مربوط به دامنه لاتین irه و درخواست واسه دامنه فارسی ایران هنوز خیره کننده نیس.
 
از بین دامنه های اینترنتی فعال در کشور حدود ۴ هزار و ۱۱۳ دامنه اینترنتی با پسوند فارسی نقطه ایران – دات ایران – فعاله که این آمار از کاهش فعالیت آدرسای با این پسوند طی ماه های گذشته حکایت داره.
 
هم اینکه دو هزار و ۶۰۹ دامنه با پسوند co.ir و هزار و ۴۹۱ دامنه اینترنتی با پسوند ac.ir در کشور به ثبت رسیده و فعالیت می کنه.
 
الان ۳۴۶ دامنه اینترنتی با پسوند gov.ir در کشور فعاله و از دیگر دامنه های ثبت شده و فعال در کشور میشه به ۳۴۳ مورد ثبت دامنه اینترنتی با پسوند  sch.ir، حدود ۲۸۵ مورد ثبت پسوند org.ir، حدود ۱۴۶ مورد پسوند id.ir و حدود ۴۴ مورد دامنه اینترنتی با پسوند net.ir اشاره کرد.

 

به گزارش مهر، طبق آخرین آمار ارائه شده از طرف مرکز دانشای بنیادی الان شهر تهران در ثبت دامنه های اینترنتی در میان بقیه شهرها و استانای کشور رتبه اول رو داره و این اختلاف به حدی پررنگه که شهر تهران دو برابر دیگه استانها دامنه اینترنتی ثبت کرده.

 

استان تهران و استان خراسان رضوی و شهرهای شیراز، کرج، تبریز، قم، یزد، اهواز و کرمان پس از تهران در رتبه های بعدی ثبت دامنه اینترنتی در کشور قرار دارن.

 

دامنه اینترنتی (Internet domain) پسوندیه که در بخشهای پایانی نشانی اینترنتی وبگاها میاد و واسه شناسایی سایت اینترنتی استفاده میشن.

 

پسوندهای دامنه های اینترنتی هر یک واسه اهداف و امور خاصی تعریف می شه که مهمترین اون واسه هر کشوری پسوند ملیه. الان هر کدوم از کشورای جهان دارای یک یا چند پسوند ملی یا دامنه “سطح بالای کد کشوری” هستن که واسه سایتای اون کشور استفاده می شن.
 
دامنه سطح بالای کد ایران الان دات IRه اما دامنه ملی “دات ایران” که امکان نوشتن آدرسهای اینترنتی با حروف فارسی و از راست به چپ رو ممکن می کنه هم به تصویب سازمان نظارت بر نامها و ارقام اینترنتی (آیکان) رسیده که براساس اون فعالیت دامنه اینترنتی “نقطه ایران” با پشتیبانی همه ورژنا و سیستمهای روز دنیا ممکنه.

منبع : خبرگزاری مهر

noindex

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *