سبز اندیشان امروز

آخرین نامه صدام به هاشمی رفسنجانی

پنجمین و آخرین نامه صدام به مقامات ایرونی در ساعت ۱۰:۳۰ صبح روز چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۶۹ به وقت تهران از رادیو صوت الجماهیر بغداد قرائت شد.

newsبه گزارش باشگاه خبرنگاران، دراین نامه صدام همونجوریکه جملات مردم عادی فریبانه ای رو به کار برده و انگار نه انگار که وحشیانه ترین جنایات رو علیه دو ملت ایران و عراق انجام داده، تموم شرایط ایران واسه ایجاد صلح میان دو کشور از جمله قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر، عقب نشینی نیروهای عراقی از اراضی اشغال شده ایران و آزادی اسیران ایرونی رو قبول می کنه.

متن نامه صدام به توضیح ذیله:

بسم الله الرحمن الرحیم

«جناب آقای علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری محترم اسلامی ایران

پس از اتکال بر خدا متعال و به قصد نابود کردن همه مشکلاتی که بر سر راه ایجاد روابط برادرانه میان تموم مسلمانان و از جمله برادران مسلمون ایران هست و به خاطر فعال ساختن جدی و هماهنگ کردن برادران مؤمن جهت رویارویی با اشراری که میخوان به مسلمانان و امت عرب ضربه بزنن و واسه اینکه ایران و عراق رو از تحریکات و بازیای قدرتای شرور بین المللی و وابستگان اونا در منطقه بازداریم و به خاطر هماهنگی با روح اصولی که در ۱۲ اوت ۱۹۹۰ به خاطر ایجاد صلح دائمی و همه جانبه در منطقه اعلام کردیم و خواست ما از اون نامه ایجاد صلح دائم و همه جانبه در منطقه بود و واسه اینکه از هرگونه بهونه ای که مانع از همکاری و موجب افکار بد شه، جلوگیری کنه و هم اینکه واسه این که امکانات عراق، دور از صحنه رویارویی بزرگ معطل نمونه و به خاطر به کار گرفتن اونا در جهت اهدافی که مسلمانان و اعراب شرافتمند به حق بر اون توافق دارن و دوری جستن از تداخل سنگرها و کینه ها و بغضا و واسه اینکه خیرخواهان راه خود رو در برگشت روابط عادی پیدا می کنن، به عنوان نتیجه مذاکرات از زمان نامه ۱۹۹۰.۰۴.۲۱ ما، تا آخرین نامه شما در هشتم اوت ۱۹۹۰، به عنوان حل پایانی و روشنی که جای هیچ گونه ابهامی باقی نذاره، تصمیمات زیر رو اتخاذ کردیم:

۱ – موافقت با پیشنهاد شما که در نامه جوابیه مورخ هشتم اوت ۱۹۹۰ از راه «برزان ابراهیم تکریتی» نماینده ما در ژنو از آقای سیروس ناصری نماینده شما دریافت شد. پایه قرار دادن قرار داد ۱۹۷۵ به عنوان اصول منظم با اون چیزی که در نامه ۳۰ ژوئیه ۱۹۹۰ مخصوصا در مورد رد و بدل کردن اسرا و بندهای ۶ و ۷ از قطعنامه ۵۹۸ اومده.

۲ – براساس اون چیزی که در بند اول این نامه و اون چیزی که در نامه مورخ ۳۰ ژوئیه ۱۹۹۰ اومده، ما آماده ایم هیاتی رو به تهران بفرستیم و یا هیاتی از راه شما به بغداد اعزام شه تا موافقتنامه ها رو جهت امضا آماده کنه.

۳ – به عنوان ابتکار قصد پاک، ما از روز جمعه هفدهم اوت (۱۳۶۹.۵.۲۶) نیروهای خود رو از مرزهای شما فرا می خونیم و تنها نیروهای سمبلیکی رو به عنوان نگهبانان و پلیس مرزی باقی می ذاریم تا در شرایط طبیعی به وظایف روزمره خود عمل کنن.

۴ – کلیه اسرای جنگ با تموم تعداد بازداشت شدگان رو فوراً از راه مرزهای زمینی از جمله “خانقین” و “قصر شیرین” و مناطقی که مورد توافق دو طرف هستش، آزاد می کنیم و ما اولین قدم در این مورد رو روز جمعه هفدهم اوت برخواهیم داشت.

آقای رفسنجانی رئیس جمهور، با این تصمیم ما همه چیز روشن و تموم خواسته ها و مسائلی که بر اون تکیه می کردین، تحقق پیدا میکنه و چیزی نمونده مگه اینکه موافقتنامه ها آماده و امضا شه تا هر کدوم از ما جهت ورود به زندگی جدید، تسلط روشن داشته باشیم.

همکاری ما باید در سایه اصول اسلامی و احترام دوطرفه و دور کردن طرفایی باشه که خواهان شر واسه منطقه هستن و می خوان از آب گل آلود ماهی بگیرن و شاید با همدیگه همکاری کردیم تا خلیج (ِفارس)، دریاچه صلح و امن و خالی از ناوگان و نیروهای خارجی باشه که بدخواه ما هستن. هم اینکه همکاری در مسائل حیاتی دیگه- والله اکبر والحمدلله.

صدام حسین – رئیس جمهوری عراق – ۲۳ محرم ۱۴۱۱ ه – ۱۴ اوت ۱۹۹۰ م.»

متن کامل جواب رئیس جمهوری اسلامی ایران به نامه پنجم رئیس جمهور عراق به توضیح زیره:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدالله علی ما انعم و له الشکر علی ما الهم

ریاست جمهوری محترم عراق جناب آقای صدام حسین

نامه مورخ ۱۳۶۹.۵.۲۳ (۱۴ اوت ۱۹۹۰) شما دریافت شد. اعلام پذیرش دوباره معاهده ۱۹۷۵ از طرف شما راه اجرای قطعنامه و حل اختلاف در چارچوب قطعنامه ۵۹۸ و تبدیل آتیش بس موجود به صلح دائم و پایدار رو صاف ساخت.

شروع عقب نشینی نیروهای شما از اراضی اشغالی ایران رو دلیل صداقت و جدی بودن شما در راه صلح با جمهوری اسلامی ایران به حساب میاریم و حالا خوبیش اینه در موعد مقرر آزادی اسراء هم شروع گردید که با امید به اینکه عقب نشینی نظامیان شما طبق زمان بندی اعلام شده و آزادی اسرای دو طرف با آهنگ و سرعت هر چی بیشتر ادامه یافته و تکمیل شه.

همونجوریکه از راه نماینده ما، در ژنو به اطلاع رسوندیم حالا ما واسه پذیرش نمایندگان شما تو تهران آمادگی داریم و با امید به اینکه با موندگاری جوّ مثبت و قصد پاک موجود بتونیم به صلح کامل و پایدار با حفظ همه حقوق و حدود قانونی دو ملت و دو کشور اسلامی برسیم.

والسلام علیکم

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری اسلامی ایران

۱۳۶۹/۵/۲۷

باشگاه خبرنگاران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *