سبز اندیشان امروز

آخرین بازماندگان زنان پا کوچک در چین + عکس

در گذشته های دور پاهای کوچیک زنان در چین یکی از موارد زیبایی اونا شمرده می شد به خاطر همین در رسمی دردناک از کودکی پاهای دختران رو در کفشای موسوم به “لوتوس” تحت فشار قرار می دادن تا رشدش متوقف شه؛ اقدامی که به ناتوانی همیشگی اونا در راه رفتن عادی منجر می شد.

به گزارش آلامتو به نقل از فرادید، پوشیدن “کفش لوتوس” واسه کوچیک نگه داشتن پای دختران از رسومی بود که حدوداً از قرن ده میلادی تا سال ۱۹۱۲ در چین اجرا می شد. این عمل باعث تغییر شکل و کوچیک شدن پاها تقریباً به اندازه پاهای یه عروسک می شد. مشکلات این رسم سختی و دردناک شدن راه رفتن و مریضی به نام “اوستئوپروسیس” یا شکنندگی استخوانا بود.

روند بستن پاهای دختران بین سنین سه تا یازده سالگی شروع می شد. اول پای کودک با آب داغ شسته و ماساژ داده می شد، بعد همه انگشتا به جز انگشت شصت شکسته شده به سمت داخل پا پس فرستاده و فشرده می شدن؛ بعد پا رو در همین حالت با نوارهای پارچه یی محکم می بستند. این عمل موجب جلوگیری از رشد پا بیشتر از ۱۰ سانتیمتر می شد. بعد انگشتای شصت رو هم جهت با پا کشیده می شکستند. بانداژ پارچه یی از انگشتان تا قوزک پا محکم پیچیده می شد تا انگشتان رو در جای خود نگه داره.

این سنت در سال ۱۹۱۱ در چین ممنوع شد اما تا حدود سال ۱۹۳۹ در بعضی مناطق دهاتی بازم ادامه داشت. حالا با گذشت بیشتر از یکصد سال از ممنوع بودن این سنت آخرین نسل از دخترائی که پاهاشون کوچیک شده در روستای “شاندونگ” زندگی می کنن. “جو فارل” عکاس آزاد که به این داهات سفر کرده ۵۰ پیرزن که قربونی این رسم دردناک شدن رو دیده و از اونا عکاسی کرده.

زنان پا کوچیک چین

the-last-women-in-china-with-bound-feet

بازماندگان زنان پا کوچیک در چین

the-last-women-in-china-with-bound-feet-6 زنان پا عروسکی چین بازماندگان زنان پا کوچیک در چین زنان پا کوچیک چینی the-last-women-in-china-with-bound-feet-2 پا کوچکای چینی

۲۰ دلیل واسه سفر به هنگ کنگ

همه چیز درباره شهر پکن

اخبار چین تور چین فرادید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *