سبز اندیشان امروز

آخرین اخبار از قانون جدید حذف کنکور

 رییس سازمان امتحان با اشاره به تجمیع آزمون های سراسری دانشگاه های آزاد و دولتی از مهلت دوباره واسه ثبت نام جامانده های کنکور از ۳۰ بهمن ماه خبر داد.

به گزارش ایسنا، ابراهیم خدایی در نشست خبری با اشاره به تجمیع آزمون های دوره کارشناسی دانشگاه آزاد و دولتی گفت: امسال دانشگاه آزاد ثبت نام جداگونه ای واسه شرکت داوطلبان در کنکور ۹۲ نداره.

ایشون با بیان اینکه ثبت نام مرحله دوم کنکور طی روزای ۳۰ بهمن ماه تا سوم اسفند ماه انجام می شه، اعلام کرد: داوطلبانی که تمایل دارن در کد رشته های دانشگاه آزاد پذیرش شن، می تونن در این مرحله نسبت به ثبت نام دست به کار شن.

خدایی در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به قانون حذف کنکور مصوبه سال ۸۶ مجلس شورای اسلامی، اعلام کرد: براساس این مصوبه حذف کنکور باید از سال ۹۰ اجرایی می شد که با در نظر گرفتن مشکلات علمی، فنی و اجرایی این موضوع به تأخیر افتاد و مجلس شورای اسلامی دوباره وارد طرح جدید امتحان و پذیرش دانشجو شد.

ایشون با بیان اینکه جمع بندی کمیسیون آموزش مجلس این بود که قانون قبلی «پذیرش دانشجو» از یه سری جهات توانایی اجرایی نداره، گفت: در آخر مقرر شد جمع بندی جدیدی ارائه شه.

ایشون با اشاره به طرح جدید حذف کنکور گفت: این طرح براساس اندازه درخواست رشته های جور واجور جفت و جور شده که براساس اون طی یه روند چند ساله سوابق تحصیلی داوطلب جانشین کنکور می شه. بر این پایه اگه داو طلبی دارای سوابق تحصیلی نباشه این سوابق واسه ایشون ایجاد و ارائه می شه تا بشه درزمان ۵ سال این طرح رو اجرا کنیم.

خدایی با بیان اینکه این طرح به زودی در صحن علنی مجلس مطرح می شه، اعلام کرد: براساس این طرح می تونیم واسه کنکور ۹۳ براساس قانون جدید پذیرش دانشجو عمل کنیم.

ایشون با بیان اینکه در صورت ایجاد سوابق تحصیلی از سال۹۳، پس از گذشت پنج سال داوطلب سال اول دوره متوسطه به مرحله کنکور می رسد، تاکید کرد: بر این پایه ۵۰ درصد داوطلبان سوابق تحصیلی کاملی دارن و اگه داوطلبی سوابق تحصیلی نداشته باشه یا باید سوابق تحصیلی واسه ایشون ایجاد شه و یا آزمونی پیش بینی شه که بتونه این غربالگری رو انجام بده.

خدایی با اشاره به حذف کنکور ۹۲ در ۱۱ هزار رشته محل دانشگاه های آزاد، پیام نور و غیر انتفاعی، گفت: واسه رشته های دانشگاه های پیام نور و غیر انتقاعی ۱۰۰ هزار نفر اعلام علاقمندی کرده ان، این در حالیه که ظرفیت پذیرش این دوره ها ۳۰۰ هزار نفره، البته باید توجه کرد که پذیرش در این رشته محل ها دو بار در سال انجام می شه.

رییس سازمان امتحان در آخر با بیان اینکه با تجمیع آزمون ها بحث انحلال مرکز آزمون دانشگاه آزاد مطرح نیس، گفت: در روند تجمیع بیشترین درخواست از طرف دانشگاه آزاد بوده و اگه در دوره کارشناسی ارشد هم تعداد تقاضاها کم بشه مطمئنا از دید اقتصادی برگزاری چند باره آزمون قابل دفاع نیس. پس اون زمان می توان در مورد حذف آزمون کارشناسی ارشد هم تصمیم گیری کرد.

عصر ایران کنکور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *