سبز اندیشان امروز

آثار ایرانی در موزه های جهانی

حتی اگه اهل تاریخ نباشین، یه بار به موزه رفته اید، اینجا نگاهی داریم به موزه های بزرگی که در سراسر دنیا تمدن ایرونی رو به نمایش گذاشته ان.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: «موزه رو موسسه ای دائمی و بدون هدف مادی معرفی می کنن که درهای اون به روی همه بازه و در خدمت جامعه و پیشرفت اون فعالیت می کنه.

در موزه ها آثار و دلایل به جای مونده از آدم و محیط زیست اون رو می توان دید.» درسته که این چند خط تعریف کلی و اساسی موزه ها از طرف شورای بین المللی موزه است، اما نکته اینه که امروزه خیلی این بخش از موزه ها مورد توجه نیس! هرچه که یه موزه بتونه مجموعه های بزرگتر و غنی تری از سراسر دنیا جفت و جور کنه، معروف تر می شه و هرساله بازدید کننده های بیشتری هم داره.

این وسط استعمارگران حتی اگه تمدن کهنی نداشته باشن، تونستن موزه های بهتری رو برپا کنن و آثار کشورای دیگه رو جمع آوری کنن.

ایران یکی از کشورهاییه که طی سالیان مورد دستبرد کشورای زیادی قرار گرفته و در همین جریان هم اشیا و آثار زیادی که واسه کشور بوده، خارج شده. بعضی به خاطر بی کفایتی پادشاهان، بعضی در جنگ ها و بعضی هم با حفاری های نادرست و کشکی و هردم بیل ای که در بخش های جور واجور ایران اتفاق می افتاده.

فلات ایران از بخش هایی بوده که آثاری به جا مونده از دوران مادا و پارت ها رو در خود جای داده و قدمت بعضی شهرها مانند شوش در ایران به قرن ها قبل برمیگرده.

موزه های دنیا با آثار ایرونی

اما امروزه خیلی از همین آثار مهم که نام ایران رو برخود دارن، اصلا در ایران نیستن و خیلی از ما ایرونی ها هیچوقت فرصت دیدن اون رو به دست نمی بیاریم، خیلی های شون از کشور خارج شده و به نمادی از غنی بودن موزه های دیگه کشورها بدل شده ان.

حتی امروزه خیلی از کتب قدیمی که به زبون پارسی یا عبری نوشته شده ان رو در کتابخونه دیگه کشورها می توان پیدا کرد، کتاب هایی که به گفته مورخان پس از خارج شدن از خاک ایران، حتی امکان دسترسی به اون ها هم وجود نداشته.

با همه این اوصاف می توان موضوع رو این طور هم نگاه کرد، حضور این آثار در کشورای دیگه باعث آشنایی مردمون جور واجور با فرهنگ و تمدن ایرونی می شه و شاید بسیاری رو هم به ایران علاقه مند کنه.

موزه های دنیا با آثار ایرونی

موزه آرمیتاژ روسیه

کاترین دوم روسیه یا کاترین کبیر که از امپراطورهای مشهور روسیه است و ۳۴ سالی بر این کشور حکمرانی کرده، سال ۱۷۶۴، در حدود ۲۰۰ نقاشی رو از اروپا خریداری می کنه و مشغول جمع بیاری مجموعه ای می شه، مجموعه ای از بهترین آثار هنری جهان که فقط افراد خاص و انگشت تعدادی امکان دیدن اون رو داشتن و از همین رو ملکه کاترین به این نگارخانه «خلوتگاه» می گفته، کلمه ای که در روسی هرمیتاژ یا آرمیتاژ تلفظ می شده.

این کلکسیون کم کم بزرگ و بزرگتر می شه تا جایی که امروز موزه آرمیتاژ یکی از بزرگترین موزه های جهان و قدیم ترین نگارخانه های هنری و موزه های تاریخ و فرهنگ بشریه. اما می خواهیم ببینیم ایران در کدوم بخش از این موزه بزرگ قرار گرفته.

در وب سایت موزه و در بخشی که قسمت های جور واجور موزه رو می توان دید، می بینیم که سالن های مربوط به ایران و اسلام در طبقه سوم موزه قرار گرفته، جایی که نقاشی های قجری، نقره های دوره ساسانیان و نقاشی هایی که به قرن های ۱۶ تا ۱۹ میلادی ایران برمیگرده.

شاید «قالی پازیریک» رو بشه مهم ترین شی این موزه دونست. این فرش رو که قدیمی ترین فرش جهان می دانند، در سال های ۱۳۲۶ تا ۱۳۲۸ خورشیدی در اول رشته کوه های آلتای در محدوده روسیه پیدا کرده ان، اما باستان شناسا با مطالعه نوع گره ها و طرح هایی که روی اون هست، فرش رو مربوط به بخش های شمالی ایران می دانند و می می گن مادا یا پارت ها فرش رو از پشم دام های خود بافته ان.

موزه های دنیا با آثار ایرونی

موزه لوور پاریس

شاید لوور رو باید مهم ترین و اصلی ترین موزه ای در دنیا دونست که بخش مهمی از تاریخ و فرهنگ ایران رو در خود جای داده. موزه لوور پاریس یکی از بزرگترین موزه های هنر دنیاس که خودش در بنای تاریخی کاخ لوور ساخته شده و یکی از شاخصه های فرانسه س. این موزه که از سال ۱۷۹۳ تاسیس شده، از پربازدیدترین موزه های جهان به حساب میاد.

از سر ستون گاو دوسر کاخ آپادانا در شوش که داریوش بزرگ بنا نهاده و به چیزی در حدود ۵۱۰ سال قبل از میلاد بر می شه تا سنگ تصویر های زن عیلامی و یادبود اونتاش ناپیریشا که مربوط به دوره عیلامی ها و ۱۳۰۰ سال قبل از میلاد هستن رو می تونید در لوور ببینین.

بخش های خیلی از تخت جمشید، مفرغ های لرستان، نقش های برجسته، سنگ تصویر های جور واجور و تابلوهای خیلی از فرهنگ و تمدن ایران در لوور جای گرفته.

جایی که هرساله در حدود ۱۰ میلیون نفر از اون بازدید می کنن و آثار ایرونی در مقابل چشمانه، اما شاید قسمت تلخ ماجرا این باشه که خیلی از این آثار رو خود ما ایرونی ها تا حالا ندیده ایم و خیلی ها هم شاید هیچوقت این امکان رو پیدا نکنن که از نزدیک این گذشته فرهنگ کشور رو ببینن.

چیزی در حدود ۲۵۰۰ اثر تاریخی مربوط به ایران در لوور هست که بیشتر این اشیا در دوران ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه از ایران خارج شده ان.

موزه های دنیا با آثار ایرونی

موزه بریتانیا

موزه بریتانیا رو از غنی ترین موزه های جهان می دانند که گنجینه ها و آثار باستانی خیلی از فرهنگ ها، قوم ها و کشورای جهان رو در خود داره. در این موزه بزرگترین مجموعه اشیای مصری رو می توان دید که از خود مصر هم بیشتره!

موزه بریتانیا اشیای خیلی از خاورمیانه رو هم داره، کشورای ایران و عراق هم بیشترین سهم رو دارن. اما مطمئنا مهم ترین شی که از ایران در بریتانیا هست، منشور حقوق بشر کوروش کبیره که چند باری هم به ایران سفر کرده و در مقابل دیدگان ایرونی ها قرار گرفته.

موزه های دنیا با آثار ایرونی

موزه پرگامون برلین

این موزه آلمانی هم که مجموعه های نفیسی از آثار باستانی رو در خود جای داده، اما بخشی از معروفیت این موزه به دلیل مجموعه هنرهای اسلامی این موزه س که پس از موزه هنر اسلامی قاهره، قدیمی ترین آثار هنر اسلامی از قرن هشتم تا نوزدهم میلادی رو در خود جای داده.

در میون این آثار از ایران هم اشیای مختلفی در موزه هست، از جمله محرابی که تعلق به مسجد میدون در کاشان بوده و به دوره میانی اسلام برمیگرده.

موزه های دنیا با آثار ایرونی

موزه متروپولیتن نیویورک

شاید واسه شمام عجیب باشین اگه بشنوین اشیای باستانی و قدیمی ایرونی رو در موزه های جور واجور امریکا می توان پیدا کرد. کشوری که قدمت چندانی نداره و حتی چند سال قبل به بهونه واهی اینکه ایران به اسرائیل حمله کرده، پیشنهاد داده بودن بعضی از آثار باستانی ایرونی رو که در موزه های دانشگاهی کشور بود به مزایده بذارن و بفروشن.

البته این طرح رد شد، اما به هر حال موزه های امریکا با اشیای تاریخی ایرونی رونق گرفتن، درست مانند موزه متروپولیتن.

موزه های دنیا با آثار ایرونی

این موزه که در منهتن نیویورک قرار گرفته در سال ۱۸۷۲ گشایش شده و البته مجموعه نادر و بزرگی از تاریخ اسلام و ایران باستان رو در خود جای داده. جالبه بدونین که کتاب خمسه نظامی در این موزه نگهداری می شه، هم اینکه یه قالی اصفهان که به قرن ۱۷ میلادی برمیگرده، هم در این موزه قرار داره.

لباس رزم ایرونی مربوط به قرن ۱۵، تندیس سر شاهزاده سلجوقی که به قرن ۱۲ برمیگرده و جام شیر غران که مربوط به دوره هخامنشیان می شه از دیگر اشیای ایرونی هستن که تزیین کننده این موزه امریکایی شده.

بهترین موزه های جهان

موزه فضانوردی مسکو پایتخت روسیه + عکس

خبرگزاری مهر مجله مهر موزه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *