سبز اندیشان امروز

آثاری که پس از مرگ خالقشان به شهرت رسیدند+عکس

خیلی از هنرمندان پس از مرگ به شهرتی دو برابر رسیدن، مخصوصا آثار خیلی از هنرمندانی که در جوونی چشم از جهان فرو بسته ان، پس از مرگ زودتر از موعد متعارف خالق شون گران قیمت تر شده ان و به ارزشی تا ۳۰۰ برابر بیشتر از زمان زندگی خالق اشان رسیدن.

در نمایشگاهی که تازگیا در شهر «بادن بادن» آلمان برپا شده آثاری از ۳۳ هنرمند برجسته معاصر که زود از دنیا رفته ان گرد هم آورده شده که در زیر نگاهی داریم به مهمترین این هنرمندان.

ون سان ون گوگ (مرگ در ۳۷ سالگی)

«ون سان ون گوگ» شاید برجسته ترین عضو اون دسته از هنرمندانی باشه که زود از دنیا رفته و در دوران زندگی خود هم نتونستن به جایگاهی برسن که شایسته اون بوده ان. هنوزم جزییات دقیق چند و چون مرگ اون روشن نیس. این نقاش هلندی (۱۸۹۰ – ۱۸۵۳) که از بنیانگذاران هنر نقاشی مدرنه، در دوران زندگی خود با احتمال خیلی کم موفق به فروش اثری شده بود، در حالی که آثارش پس از مرگ ایشون با قیمت های کلان به فروش رسیدن.

میشل ماژروس (مرگ در ۳۵ سالگی)

چه سرنوشتی انتظار آثاری رو می کشد که پدیدآوردندگان اون ها به دنبال مرگی زودتر از موعد متعارف از دنیا رفته ان. نمایشگاهی در موزه دولتی شهر بادن بادن آثار ۳۳ هنرمند قرن بیستم و بیست و یکم میلادی رو گرد آورده که عمر تقریبا کوتاهی داشته ان. یکی از این آثار «حمله کنندگان فضایی۲» از «میشل ماژروس»، نقاش و مجسمه ساز اهل لوکزامبورگ (۲۰۰۲ – ۱۹۶۷) است که به دنبال حادثه ای هوایی جون خود رو از دست داد.

کیت هرینگ (مرگ در ۳۱ سالگی)

«کیت هرینگ» (۱۹۹۰ – ۱۹۵۸) که از هنرمندان صاحب نام آمریکا در قرن بیستم حساب می شه، دو سال پس از اینکه پزشکان تشخیص دادن که به مریضی ایدز گرفتار هستش، جون خود رو از دست داد. در همون زمان که خبر ابتلای ایشون به ایدز منتشر شد، قیمت آثار اون ۳۰۰ برابر شد. تصویری از یکی از آثار معروف اون به نامo.T. که در سال ۱۹۸۶ خلق شد. «هرینگ» در کارای خود بیشتر از همه به معنی های تولد و مرگ و جنسیت و جنگ پرداخته.

ژان میشل باسکیت (مرگ در ۲۷ سالگی)

«ژان میشل باسکیت» نقاش آمریکایی آفریقایی نسل (۱۹۸۸ – ۱۹۶۰) هم در صف هنرمندان «جوون مرگ» قرار داره. «باسکیت» فعالیت های خود رو با طرح های گرافیتی شروع کرد و بعدا به سبک نئواکسپرسیونیستی روی آورد. اون به دنبال مصرف بیشتر از اندازه هروئین درگذشت. قیمت آثار اون پس از مرگش ۴۰۰ برابر شد. محققان کوشیده ان که در آثار اون، رد پایی از اعتیاد اون به مواد مخدر رو پیدا کنن.

جکسون پولاک (مرگ در ۴۴ سالگی)

«جکسون پولاک» (۱۹۵۶ – ۱۹۱۲)، نقاش آمریکایی، یکی از پیشگامان سبک اکپریسیونیسم ذهنی و یکی از چهره های مهم هنری قرن بیستم حساب می شه. یکی از آثار معروف اون«شماره ۱۶» اسمشه که در سال ۱۹۴۸ با روش پاشیدن لکه های رنگ روی بوم خلق شده. «جکسون پولاک» تو یه تصادف رانندگی جون خود رو از دست داد. اندازه الکل موجود در خون اون موقع این حادثه بسیار بالا بود.

آگوست ماکه (مرگ در سن ۲۷ سالگی)

یکی از چهره های برجسته اکسپرسیونیسم در آلمان آگوست ماکه (۱۹۱۴ – ۱۸۸۷) است که آثار اون فضای خوشحال و مثبت داره. اون موقع شروع جنگ جهانی اول به عنوان سرباز داوطلب راهی خدمت شد و چندی نگذشت که در جریان یکی از نبردها هم جون خود رو از دست داد. «روایت گر افسانه» که «آگوست ماکه» اون رو در سال ۱۹۱۲ ساخت، یکی از مهمترین آثار این هنرمند برجسته آلمانیه.

پتر روهر (مرگ در سن ۲۳ سالگی)

«پتر روهر» (۱۹۶۸ − ۱۹۴۴) که از نقاشان و هنرمندان فعال آلمان در دهه شصت میلادی به حساب می رود، در آثار خود بیشتر از همه به موضوع نظم و ترتیب می پردازه. اون آثار خود رو با استفاد از وسایل صنعتی روزمره خلق می کرد، از جمله „ « O.T. (OB-1)» که با نصب قوطی های کبریت رو یه تخته چوبی بوجود آمده. این هنرمند آلمانی در سن ۲۳ سالگی بر اثر دچار شدن به سرطان درگذشت.

اوا هس (مرگ در ۳۴ سالگی)

«اوا هس» (۱۹۷۰ − ۱۹۳۶) مجسمه ساز آمریکایی آلمانی نسل از تک و توک هنرمندان زنه که بعد از مرگ به شهرتی دوبرابر رسید و ارزش آثار اون به مراتب بیشتر شد. هس در خلق آثار خود از مواد مختلفی از جمله، سیم، پارچه، پلاستیک، فایبرگلاس و لاتکس استفاده می کرد. اون به تومور مغزی دچار شد و بر خلاف جراحی های زیاد در سن ۳۴ سالگی چشم از جهان فرو بست.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

ایسنا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *