سبز اندیشان امروز

آتش بر فراز شهر ایلام

عکس آتشسوزی جنگای ایلام

بیشتر از ۳۰ هکتار از جنگل های شمال شهر ایلام در منطقه “سیوان ” و ” سیه چل” که مشرف بر شهر ایلام هستن، در میان نگاه های ناباورانه شهروندان در آتیش سوخت.

به گزارش ایسنا، ارتفاعات سیوان و سیه چل از مناطق پر درخت زیبای ایلامه که در فصل پاییز پذیرای شهروندانیه که واسه به کار گیری طبیعت اونجا رو بر می گزینند. این ارتفاعات به طور کامل مشرف بر شهر ایلام – مرکز استان – است. درختان بلوط انبوه در اونجا و پوشش گیاهی وسیع، جاذبه های طبیعی اون رو صد برابر کرده.

این منطقه قشنگتر در میان شعله های آتیش بود. دلیل آتیش سوزی مشخص نیس. سخت گذر بودن ارتفاعات و دامنه وسیع آتیش مانع سرعت عمل گروه های اطفا آتیش سوزی شد به گونه ای که شعله های سرکش آتیش رو شب هنگام مردم شهر با اندوه فراوون به نظاره نشسته بودن. این ارتفاعات بخشی از ارتفاعات ” مانشت” بر فراز ایلامه و تنها ۱۰ کیلومتر از شهر فاصله داره.دود غلیلظ آتیش فضای بخشی از شهر رو پوشاند و بوی سوختن بلوط پیر مانشت به مشام می رسید. نیروهای آتیش نشون به همراه مردم داوطلب به شکل گروه های جور واجور که در کل بیشتر از ۱۰۰ نفر بودن به منطقه اعزام شدن اما آتیش بازم زبانه می کشید.

از امکانات پرسیدیم. گفتن: محدود و کمه! از تعداد نیروها پرسیدیم، گفتن: کمه! از تخصص افراد سوال کردیم. گفتن: عده معدودی تخصص دارن! از راه دسترسی پرسیدیم، گفتن: صعب العبوره! از امکانات موتوری سوال کردیم، گفتن: نیس اگه هم باشه راه نیس! از امکانات هوایی سوال کردیم، لبخند زدن و هیچ نگفتند! شب شده بود و بلوط می سوخت.

به میان مردم اومدیم. نگاه می کردن و از هم می پرسیدن: به چه دلیل از امکانات هوایی اطفا آتیش سوزی خبری نیس؟ انگار می دونستن خاموش کردن آتیش به روش الان طولانی و فرساینده هستش.

صابر فتحی نیا از ساکنان منطقه بانبور ایلام به ایسنا گفت: اواخر تابستون و اوایل پاییز احتمال وقوع آتیش سوزی در جنگل های ایلام افزایش می یابد اما انگار مسوولان محیط زیست و منابع طبیعی استان آمادگی امکاناتی ندارن.

رمضان گودرزنیا هم در این مورد اعلام کرد: ما می دانیم امکانات نیس اما از مسوولان توقع داریم واسه امکانات لازم تلاش کنن و فریاد کنن.

صادق طیبی، رییس ستاد حوادث غیر شدنی استان در این مورد گفت: دلیل تاخیر در کنترل آتیش سوزی سخت گذر بودن ارتفاعات و وزرش باد شدیده، نیروهای امدادی و ماموران آتیش نشون با کپسول های آتیش نشانی به منطقه اعزام شدن اما کافی نبود از چهارپایان کمک گرفتیم.

ایشون اضافه کرد: هلال احمر، منابع طبیعی، محیط زیست و نیروی انتظامی و نیروهای مردمی در اطفا آتیش سوزی فعال بودن.

جمع آوری: پایگاه تفریحی آلامتو

به نقل از : خبرگزاری دانشجویان ایران – ایسنا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *